Wyniki konkursu Remote Mars Yard 2016

Za nami finały konkursu Remote Mars Yard 2016, w którym polscy gimnazjaliści i licealiści próbowali swoich sił w symulowanej misji łazika marsjańskiego. Młodzi odkrywcy przeszli długą i wymagającą drogę, by wreszcie móc zrealizować swoje pomysły na misję podczas jazd finałowych. Gala, na której nagrodzono dwa spośród dwudziestu pięciu zespołów, odbyła się 17 czerwca 2016 r. w Centrum Nauki Kopernik.

Łazik pobierający próbki w makiecie krateru marsjańskiego podczas konkursu Remote Mars Yard 2016 (Fot. Maciej Urbanowicz)

Projekt ReMY – Remote Mars Yard daje uczniom szansę na wykazanie się swoją pomysłowością, a także na pogłębienie wiedzy o podboju kosmosu w różnych dziedzinach, począwszy od astronautyki i astrobiologii, przez geologię i inżynierię kosmiczną, po podróże międzyplanetarne. Projekt ReMY jest współorganizowany przez biuro ESERO Europejskiej Agencji Kosmicznej i ABM Space Education.

Prace serwisowe przy łaziku podczas konkursu Remote Mars Yard 2016 (Fot. Maciej Urbanowicz)

 

Zadaniem uczniów było stworzenie zgranego zespołu inżynierów i badaczy, który zaplanuje i zrealizuje od początku do końca symulowaną misję łazika marsjańskiego. Na początku grupy musiały przygotować specjalne plany misji, nazwane Flight planem, które opisywały podstawowe założenia i cele misji. Ponadto dokumenty te zawierały harmonogram, podział zadań, czy też scenariusze działań na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Symulacje bardzo dokładnie odwzorowywały warunki panujące na Czerwonej Planecie – w tym również niespodziewane awarie łazików.

 

Kolejnym etapem zmagań były jazdy próbne, podczas których uczestnicy mieli okazję nauczyć się obsługiwać wszystkie urządzenia, biorące udział w misji – manipulatory, kamery i czujniki. Po udanych treningach i naniesionych poprawkach do Flight planów, 25 zakwalifikowanych zespołów rozpoczęło jazdy finałowe, które odbyły się na przełomie maja i czerwca. W dwóch kategoriach wiekowych zwycięzcami zostali:

Kategoria: gimnazjum

Zespół: Marsjańscy Eksploratorzy

Szkoła: Publiczne Gimnazjum w Rzezawie
Opiekun: Jolanta Sulma

Zespół:

  1. Filip Kania – szef misji, I-szy geolog
  2. Daria Kuflik – astrobiolog
  3. Gabriela Szafrańska – astrobiolog
  4. Agnieszka Sobaś – nawigator
  5. Wiktor Góra – nawigator, II-gi geolog
  6. Łukasz Gorczyca – inżynier
  7. Kacper Mielniczek – inżynier

Kategoria: liceum/technikum

Zespół: Annihilation

Szkoła: Publiczne Liceum Ogólnokształcące Politechniki Łódzkiej
Opiekun: Piotr Łeń

Zespół:

  1. Anna Łeń – nawigator
  2. Arkadiusz Rybski – inżynier planujący trasę
  3. Rafał Szczepanik – inżynier od systemów łazika
  4. Juliusz Neuman – geolog
  5. Maksymilian Plewka – astrobiolog
  6. Patryk Zając – inżynier zajmujący się sterowaniem łazikiem
  7. Borys Smejda – geolog

Uczestnicy konkursu Remote Mars Yard 2016 podczas gali finałowej (Fot. Adam Kozak)

Zwycięzcom i uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy wspaniałej rywalizacji. Jesteśmy pod wrażeniem pomysłowości i efektów pracy uczniów. Mamy nadzieję, że udział w konkursie przyczyni się do rozwoju zainteresowania technologiami kosmicznymi, astronautyką i naukami ścisłymi. Zainteresowanych udziałem w następnej edycji zapraszamy do śledzenia strony internetowej biura ESERO oraz newslettera, do którego zapisać można się wypełniając formularz.

Poniżej znajduje się galeria fotografii z zawodów oraz gali finałowej.