Warsztaty ESA dla nauczycieli – zapisy zakończone

Rozpoczęła się rejestracja na organizowane przez Europejską Agencję Kosmiczną warsztaty skierowane do nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych szkół podstawowych i gimnazjów. W tym roku odbędą się dwie edycje szkoleń, podczas których nauczyciele będą mieli okazję zagłębić się w tematy takie jak obserwacje Ziemi, inżynieria satelitarna i rakietowa czy badania kosmosu.

UWAGA: Termin zakończenia rejestracji został skrócony przez ESA do 3 kwietnia!
Bardzo przepraszamy wszystkich, którzy przegapili termin rejestracji ze względu na brak informacji na naszej stronie. ESA obiecała informować nas w przyszłości o tego rodzaju zmianach. W zamian, już teraz zapraszamy na warsztaty “Kosmos w szkole”, które odbędą się w Centrum Nauki Kopernik  21 października 2017 r.

Letnia edycja odbędzie się w dniach 11-14 lipca 2017 r., a jej jesienny odpowiednik 5-8 października 2017 r. Oba identyczne warsztaty zorganizowane będą w Leiden w pobliżu centrum ESTEC (European Space Research and Technology Centre) w Holandii. Ostateczny termin zgłoszeń na oba warsztaty mija 17 kwietnia 2017 r3 kwietnia 2017 r! o godz. 9.00 czasu środkowoeuropejskiego.

Czego się spodziewać?

Ideą programu jest pokazanie, że spojrzenie na świat z perspektywy inżynierii kosmicznej i najnowszych odkryć z dziedziny astronomii może znacznie uatrakcyjnić i podnieść efektywność nauczania przedmiotów matematyczno-przyrodniczych (ang. STEM – Science, Technology, Engineering and Mathematics). Dlatego też każde z zajęć pokazowych i wykładów będzie przygotowane pod konkretną grupę wiekową, tak by nauczyciele mogli z łatwością powtórzyć lub oprzeć się na nich na swoich lekcjach.

Uczestnicy warsztatów w 2016 roku na pamiątkowym zdjęciu

Uczestnicy warsztatów w 2016 roku na pamiątkowym zdjęciu. Źródło: ESA

Zajęcia poprowadzą specjaliści inżynierowie pracujący w różnych projektach kosmicznych ESA, a obecność innych nauczycieli mających już doświadczenie w wykorzystywaniu kosmosu i wiedzy o nowoczesnych technologiach na swoich zajęciach na pewno pozwoli na wymianę cennych opinii.

Podczas edycji letniej uczestnicy zwiedzą centrum ESTEC oraz muzeum Space Expo w Noordwijk. Jesienna edycja zakończy się natomiast dniem otwartym w centrum ESTEC. Materiały edukacyjne wykorzystywane podczas warsztatów zbliżone są do treści dostępnych w dziale Materiały na naszej stronie internetowej.

Kto może wziąć udział?

Na warsztaty zapraszamy nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych szkół podstawowych i gimnazjów. Na warsztatach będzie można spotkać nauczycieli z krajów członkowskich ESA i krajów stowarzyszonych. Pierwszeństwo będą mieli nauczyciele, którzy nie brali udziału w poprzednich edycjach warsztatów. Od uczestników wymagana jest znajomość języka angielskiego.

Nauczyciele badający spirulinę podczas ubiegłorocznych warsztatów

Nauczyciele badający spirulinę podczas ubiegłorocznych warsztatów. Źródło: ESA

Jak aplikować?

Nauczyciele zainteresowani udziałem w warsztatach powinni wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie ESA. Wszystkie pola formularza muszą zostać uzupełnione.

Termin zgłoszeń mija 17 kwietnia 2017 r3 kwietnia 2017 r. o godz. 9.00 czasu środkowoeuropejskiego, a informacja o przyjęciu zostanie przesłana nie później niż 27 kwietnia.

Koszty

Warsztaty są darmowe, a ESA zapewnia zakwaterowanie w hotelu przez 4 noce, lunche i przekąski, transport w obrębie wydarzenia oraz jedną wspólną kolację ze wszystkimi uczestnikami.

Koszty podróży do i z Leiden nie są refundowane przez ESA.

Dodatkowe informacje

Szczegółowe informacje o warsztatach w języku angielskim można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej ESA. W przypadku wątpliwości zapraszamy do kontaktu mailowego z biurem ESERO-Polska esero@kopernik.org.pl.