Spotkanie z młodymi inżynierami kosmicznymi

Jak wygląda praca nad budową satelity? Jacy ludzie się tym zajmują i dlaczego każdy może tego spróbować? Czy w Polsce można zostać inżynierem kosmicznym? Zapraszamy na spotkanie z zespołem młodych inżynierów, którzy wysłali w kosmos pierwszego polskiego satelitę i pracują nad kolejnym. 10 grudnia o godz. 19:30 w Planetarium Niebo Kopernika. Wstęp bezpłatny.

Wizualizacja satelity PW-Sat2 z otwartym żaglem deorbitacyjnym o powierzchni 4m². Credit: Marcin Świetlik/SKA

Trzy lata temu – 13 lutego 2012 roku – na orbicie okołoziemskiej znalazł się pierwszy polski satelita – PW-Sat. Urządzenie zostało skonstruowane wspólnymi siłami studentów z Politechniki Warszawskiej i współpracujących z nimi naukowców z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Zespół młodych inżynierów, pod przewodnictwem Inny Uwarowej, rozpoczął w 2013 roku prace nad kolejnym, dwukrotnie większym satelitą wyposażonym w bardziej zaawansowane podzespoły: PW-Satem2. Wysłanie go na orbitę, planowane w 2016 r., pozwoli przetestować nowatorskie rozwiązanie problemu kosmicznych śmieci na orbicie Ziemi.

Zapraszamy do udziału w wyjątkowym wieczorze, zorganizowanym przy współpracy z biurem ESERO Europejskiej Agencji Kosmicznej. Działanie satelity PW-Sat2 będzie można zobaczyć na kopule Planetarium. Twórcy satelity opowiedzą, w jaki sposób buduje się takie urządzenia. Będzie też miejsce na zadawanie pytań.

Szczególnie zapraszamy nauczycieli, którzy są zainteresowani wspieraniem uczniów w wyborze kariery związanej z nowoczesnymi technologiami. Zapraszamy też młodych ludzi zainteresowanych tematyką kosmiczną. Koordynatorka projektu, Inna Uwarowa, podkreśla, że pierwsze kroki na drodze do przyszłej pracy w sektorze kosmicznym można zrobić już w bardzo młodym wieku! W projekcie pracują studenci, którzy wcześniej brali udział m.in. w konkursie CanSat dla licealistów organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną.

Pierwszy polski satelita PW-Sat podczas integracji w 2011 r. Credit: Andrzej Kotarba

Naszymi gośćmi będą:

  • Inna Uwarowa – koordynator projektu
  • Artur Łukasik – zastępca koordynatora
  • Ewelina Ryszawa – lider zespołu mechanicznego
  • Piotr Kuligowski – lider zespołu odpowiedzialnego za elektronikę i system zasilania
  • Maciej Urbanowicz – koordynator projektu PW-Sat (pierwszego satelity)
  • Dominik Roszkowski – lider zespołu promocji i dokumentacji

Uczestnicy spotkania będą też mieli okazję obejrzeć nowy pokaz w planetarium Jesteśmy kosmitami oraz zwiedzić niedawno otwartą wystawę Patrz: Ziemia.

Spotkanie zacznie się o 19:30 w planetarium Niebo Kopernika i potrwa do 21:30.

Wydarzenie jest bezpłatne, ale ilość miejsc jest ograniczona. Aby wziąć udział w spotkaniu z inżynierami kosmicznymi prosimy o uprzednie zapisanie się przez formularz rejestracyjny.