

NEWSLETTER
Informacje o warsztatach, aktualnościach oraz innych wydarzeniach dla nauczycieli.
Zapisz sięSpotkaj ekspertkę: Lunar Gateway – nowy przystanek w podróży na Księżyc
14 kwietnia o godz. 18.00 serdecznie zapraszamy na spotkanie z Julią Stankiewicz, laureatką programu Polish National Trainee, odbywającą obecnie staż w ESA.
Nie przegapcie spotkania z nami!
link do transmisji live w aplikacji ZOOM
Jakie przystanki planują ESA i inne agencje kosmiczne, nim zbudujemy habitaty na Księżycu? Jak projektuje się bazy orbitujące wokół Księżyca? Jak pracuje się w ESA nad programem Lunar Gateway? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas spotkania.
Agencje kosmiczne stawiają dzisiaj coraz wyżej poprzeczkę w projektach eksploracji Kosmosu – od zaawansowanych misji we wszystkich zakresach promieniowania elektromagnetycznego po załogowe misje na Księżyc czy Marsa. To właśnie te ostatnie rozbudzają wyobraźnię na temat niesamowitych odkryć, możliwości spotkania pozaziemskich organizmów czy turystyki kosmicznej. W drodze na Księżyc musimy jednak pokonać pewne kamienie milowe i zrobić przystanki. Pierwszymi były misje Apollo – które pozwoliły ludziom stanąć na Srebrnym Globie, choć były obarczone ogromnym ryzykiem – czy Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) i długotrwała obecność ludzi na orbicie wokół Ziemi. Aktualnie nasze przystanki to m.in. stacja orbitująca wokół Księżyca Lunar Gateway, program ESA Moonlight, którego celem jest utworzenie pierwszej w Europie konstelacji satelitarnej wokół Księżyca, obsługującej telekomunikacyjnie i nawigacyjnie misje księżycowe, czy program eksploracyjny Terrae Novae, mający umożliwić podróże człowieka po Układzie Słonecznym. Działania te podejmowane są w oparciu o Porozumienie Artemis – zbiór oświadczeń zainicjowanych przez NASA w celu ustanowienia wspólnych zasad, wytycznych i najlepszych praktyk mających zastosowanie do całego programu eksploracji Księżyca.
Na najbliższym spotkaniu porozmawiamy o programie Lunar Gateway. W jego ramach powstać ma w przyszłości stacja kosmiczna pełniąca kluczową rolę w eksploracji Księżyca oraz dalszego Kosmosu. Zaproszona ekspertka opowie, czym dokładnie ma być Gateway, jakie są główne cele stacji oraz czym będzie się ona różnić od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Omówi też wyzwania związane z projektowaniem infrastruktury na orbicie okołoksiężycowej oraz zagrożenia, jakie możemy napotkać w trakcie operacji. Na koniec podzieli się z Wami radami, co zacząć robić już teraz, by móc w przyszłości pracować nad kosmicznymi projektami.
Spotkanie organizujemy w ramach europejskiego wyzwania Moon Camp, które przenosi nas w świat projektowania baz kosmicznych oraz stacji orbitujących wokół globów innych niż Ziemia. Aby astronautki i astronauci mogli w przyszłości przez długi czas pozostawać na Księżycu, Marsie czy innym ciele niebieskim, należy przygotować im bazę z pełną infrastrukturą. Musi ona sprostać różnym wyzwaniom i wymogom, m.in. chronić przed promieniowaniem kosmicznym i meteorytami, zapewniać transport, roboty i oprogramowanie, wodę, energię, żywność. Istotną częścią przygotowań jest wybranie miejsca, w którym kosmiczni podróżnicy rozbiją swój obóz.
Właśnie przed takimi zadaniami, jak wyżej opisane, staną zespoły uczniowskie biorące udział w wyzwaniu MOON CAMP. Do przygotowania projektu mogą wykorzystać 7 różnych technik i narzędzi:
- sztuka i rzemiosło,
- projektowanie 3D,
- wydruk 3D,
- robotyka,
- gry komputerowe,
- rzeczywistość rozszerzona i wirtualna,
- eksperyment naukowy.
Wyzwanie Moon Camp daje możliwość zaprojektowania zarówno habitatu naziemnego, jak i stacji orbitującej.
Spotkanie z ekspertką składać się będzie z trzech części.
- Prezentacja wyzwania Moon Camp.
- Rozmowa z ekspertką o stacji Lunar Gateway oraz możliwościach kariery w sektorze kosmicznym.
- Sesja pytań i odpowiedzi.
Naszą gościnią będzie Julia Stankiewicz, która pracuje obecnie w Europejskiej Agencji Kosmicznej nad księżycową stacją kosmiczną Lunar Gateway w ramach programu Polish National Trainee. Jej największą pasją jest eksploracja – zarówno Kosmosu, jak i kultur. Podczas studiów zdobywała doświadczenie w organizacjach takich jak NASA JPL, Rolls-Royce i Planet Labs, mieszkając w pięciu krajach i studiując w czterech językach. W inżynierii Julię pasjonuje projektowanie i testowanie struktur. Szczególnie ważne jest dla niej inspirowanie młodych ludzi, zwłaszcza dziewczyn, do rozwijania swoich zainteresowań w dziedzinach STEAM.
Zobaczcie stację Lunar Gateway „z bliska”!