Spotkaj ekspertkę: gdzie zbudować bazę kosmiczną

27 maja o godzinie 18:00 serdecznie zapraszamy na spotkanie z dr Anną Łosiak, geolożką planetarną, pracującą w Instytucie Nauk Geologicznych PAN. Porozmawiamy o tym jakie globy warto byłoby odwiedzić a może nawet zasiedlić przez kosmicznych podróżników i podróżniczki.

Nie przegapcie spotkania z nami!

link do transmisji webinarium na kanale YouTube

link do wydarzenia i transmisji webinarium na Facebook


Spotkanie organizujemy w ramach europejskiego wyzwania Moon Camp, które przenosi nas w świat projektowania baz kosmicznych oraz stacji orbitujących wokół globów innych niż Ziemia. W przyszłości, aby astronauci i astronautki mogli przez długi czas pozostać na Księżycu, Marsie czy jeszcze innym ciele niebieskim, należy przygotować im miejsce z pełną infrastrukturą. Musi sprostać różnym wyzwaniom, np. chronić przed promieniowaniem i meteorytami, zapewnić transport, roboty i oprogramowanie, pozyskiwanie wody, produkcję energii, żywności oraz wielu innych. Istotną częścią przygotowań jest wybranie miejsca, w którym kosmiczni podróżnicy i podróżniczki rozbiją swój obóz.

Grafiki: https://mooncampchallenge.org/choose-your-location/ Księżyc, Tytan i Mars.

Jak się do tego przygotować? Jak wybrać to właściwe miejsce i zaprojektować habitat? Pod jakim kątem analizować warunki panujące na wybranym globie, by właściwie opisać je w projekcie? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas spotkania.

Zespoły uczniowskie, które zechcą podjąć wyzwanie Moon Camp, staną właśnie przed takimi zadaniami, jak wyżej opisane. Do przygotowania projektu mogą wykorzystać 6 różnych technik:

 • Sztuka i rzemiosło
 • Projektowanie 3D
 • Wydruk 3D
 • Robotyka
 • Rzeczywistość rozszerzona i wirtualna
 • Eksperyment naukowy

Wyzwanie Moon Camp daje możliwość zbadania różnych ciał niebieskich, które znajdują się w naszym Układzie Słonecznym i poza nim. Są bardzo różne: od wyschniętego na pieprz, relatywnie dużego i przewidywalnego naszego Księżyca do małych, chaotycznie zmieniających się i zbudowanych głównie z lodu, jąder komet. W trakcie prezentacji dowiecie się z czego wynika takie zróżnicowanie, na czym polega i jak możemy to wykorzystać w czasie planowania budowy baz kosmicznych. Omówimy również największe zagrożenia geologiczne, które mogą na nas czyhać w przestrzeni kosmicznej, np. upieczenie żywcem, napromieniowanie, wybuchy wulkanów czy zderzenia z asteroidami.

Spotkanie będzie składało się z trzech części:

 1. poznajmy europejskie wyzwanie Moon Camp
 2. rozmowa z ekspertką
  • czym zajmuje się geolog planetarny
  • wady i zalety różnych ciał niebieskich
 3. sesja pytań i odpowiedzi

Nauczycielu, edukatorze zapisz w swoim kalendarzu: 27 maja, godz. 18.00 webinar online z cyklu „Spotkaj ekspertę” – dr Anna Łosiak. Koniecznie powiadom uczennice i uczniów, którzy planują karierę w branży kosmicznej!


Gościnią będzie dr Anna Łosiak, geolożka planetarna, która pracuje w Instytucie Nauk Geologicznych PAN – bada małe kratery uderzeniowe na Ziemi oraz powierzchnię Marsa. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Michigan State University oraz Uniwersytetu w Wiedniu. Stypendystka Marie Sklodowska-Curie Actions Individual Fellowship, Fulbrighta i grantów NCN oraz Fundacji dla Nauki Polskiej. Pracowała naukowo w Lunar and Planetary Institute w Houston, gdzie miała dostęp do super tajnych laboratoriów NASA. Prowadziła badania terenowe w kilkunastu kraterach uderzeniowych na całym świecie, wielokrotnie narażając się na niebezpieczeństwo porwania przez trąbę powietrzną, zaginięcia na pustyni, ataku dzikich zwierząt, upadku z dużej wysokości.

Zobaczcie przykład załogowej misji ORION, może właśnie wasze projekty wspomogą powstanie kolejnych statków kosmicznych?