Spotkaj eksperta: Język satelitów – oprogramowanie i komunikacja

W środę 28 maja, o godz. 18.00 serdecznie zapraszamy na spotkanie z Juliuszem Tarnowskim – inżynierem robotyki kosmicznej pracującym nad układem sterowania i orientacją satelitów.

Nie przegapcie spotkania z nami!

link do transmisji live w aplikacji ZOOM


Jak kontaktować się z satelitami krążącymi setki kilometrów nad Ziemią? Jakie narzędzia i języki umożliwiają taką komunikację? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań uzyskasz podczas spotkania.

Programowanie to nic innego jak rozmowa z komputerem w jego języku. To proces tworzenia instrukcji, które realizują konkretne zadania – od prostych obliczeń przez analizę danych po sterowanie marsjańskim łazikiem czy precyzyjne zarządzanie elementami satelity. W sektorze kosmicznym programowanie jest fundamentem każdej misji. Dotyczy to zarówno małych satelitów obserwacyjnych, jak i załogowych lotów na Księżyc.

Współczesne projekty kosmiczne wykorzystują złożone systemy oprogramowania. Muszą one współpracować bezbłędnie i wielopoziomowo. Wyobraź sobie, jak wiele elementów i zadań wymaga jednoczesnej koordynacji… Oto niektóre z nich:

  • komunikacja i wymiana danych między podzespołami satelity;
  • niezawodny przesył informacji między satelitą a operatorami lub operatorkami koordynującymi misję z Ziemi;
  • systemy autonomiczne podejmujące decyzje np. podczas lądowania czy rozkładania paneli słonecznych;
  • zapis, przetwarzanie i analiza dużych ilości danych telemetrycznych i naukowych.

Znajomość programowania, zwłaszcza w języku Python, otwiera drogę do kariery w rozwijającym się sektorze kosmicznym. Python jest niezwykle popularny w segmencie naziemnym i coraz częściej wykorzystywany w kosmosie.  Globalne agencje, takie jak ESA czy NASA, nieustannie poszukują utalentowanych programistów i programistek. ESA stworzyła spis zasobów oprogramowania typu „open source” dla aplikacji kosmicznych. Na liście znalazło się wiele pythonowych bibliotek i narzędzi.

Także w Polsce, w branży kosmicznej działa już ponad 300 podmiotów, w których etaty związane z programowaniem są na wyciągnięcie ręki. Polskie uczelnie wyższe oferują bardzo wysokiej jakości edukację z zakresu IT i warto zachęcać do niej młodzież.

Dlaczego Python? To język programowania wysokiego poziomu, czytelny i posiadający bogaty zestaw bibliotek. Jego składnia jest przejrzysta i zwięzła, co ułatwia naukę i szybkie tworzenie działających rozwiązań. Python to jeden z najpopularniejszych języków programowania, a na pewno najprostszy. Posługująca się nim społeczność jest aktywna i chętnie dzieli się wiedzą.

Spotkanie organizujemy w ramach międzynarodowego wyzwania edukacyjnego Astro Pi Europejskiej Agencji Kosmicznej i Fundacji Raspberry Pi. Stwarza ono uczniom i uczennicom okazję do przeprowadzenia projektu naukowego na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) z wykorzystaniem edukacyjnych komputerów. Początkującym programistom i programistkom daje możliwość opanowania podstaw programowania w języku Python i tworzenia grafik w stylu pixel art.

Spotkanie z ekspertem składać się będzie z trzech części.

  1. Prezentacja wyzwania Astro Pi
  2. Rozmowa z ekspertem Juliuszem Tarnowskim, podczas której dowiesz się m.in.:
    • czym jest Python i dlaczego warto z niego korzystać;
    • jak działają i porozumiewają się ze sobą komponenty satelity (na przykładzie architektury CubeSat);
    • jakie elementy na Ziemi i w przestrzeni kosmicznej są kluczowe dla prawidłowego działania satelity i jaką rolę odgrywa w tym wszystkim Python.
    • Poznasz też przykłady otwartych projektów kosmicznych (kosmiczne DIY) oraz polskie satelity budowane przez studentów.
  1. Sesja pytań i odpowiedzi.

Juliusz Tarnowski

Absolwent automatyki i robotyki na Politechnice Wrocławskiej. Pracował przy projektach związanych z systemami wbudowanymi, przetwarzaniem sygnałów, systemami wizyjnymi i urządzeniami IoT. Pasjonat Pythona i Linuxa. Współzałożyciel Clone Robotics, wrocławskiej firmy konstruującej robota humanoidalnego. Aktualnie próbuje swoich sił przy budowie własnego ADCS – układu sterowania i kontroli położenia satelity na orbicie.


Co to jest Astro Pi?

Astro Pi to nazwa nadana specjalnie przygotowanym do celów edukacyjnych komputerom Raspberry Pi, które znajdują się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ang. ISS). Komputery te w dużym stopniu przypominają maszyny, jakich używamy na co dzień. Są jednak o wiele mniejsze i mają odmienne zastosowanie. W 2021 roku na ISS wysłano kolejny ich zestaw. W międzynarodowym głosowaniu wybrano dla nich nowe nazwy: Nikola Tesla i Maria Curie-Skłodowska.

 

 

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) rozwija wiele technologii typu CubeSat, warto poznać je lepiej przed spotkaniem z naszym ekspertem, który wykorzysta wiedzę o nich w swoich przykładach.

źródło: esa.int