Spotkaj eksperta: Bezpiecznie w Kosmosie

Zapraszamy na spotkanie online z Grzegorzem Ambroszkiewiczem ­– Inżynierem Bezpieczeństwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA – European Space Agency).

5 listopada, godz. 18.00

link do transmisji na kanale YouTube
link do transmisji na Facebooku


 

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) to całodobowe laboratorium, w którym realizowane są przede wszystkim trzy rodzaje badań: eksperymenty niemożliwe do wykonania na Ziemi, badania mające na celu zrozumienie i poprawę zdrowia astronautów oraz badania wykorzystujące wyjątkowy aspekt wysyłania w pełni zdrowych i sprawnych ludzi do nowego i stresującego środowiska.

Wyniki tych badań pomagają nam zrozumieć, jak długotrwałe przebywanie w przestrzeni kosmicznej wpływa na ludzki organizm, wspierają naszą eksplorację Układu Słonecznego i dostarczają nowych technologii oraz rozwiązań wykorzystywanych na Ziemi.

Wszystkie urządzenia i technologie wysyłane na ISS przechodzą rygorystyczne testy bezpieczeństwa – i właśnie o tym porozmawiamy z naszym ekspertem.

Spotkanie organizujemy w ramach międzynarodowego wyzwania edukacyjnego Europejskiej Agencji Kosmicznej i Fundacji Raspberry Pi – Astro Pi. Stwarza ono uczniom i uczennicom okazję do przeprowadzenia projektu naukowego na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) z wykorzystaniem edukacyjnych komputerów. Początkującym programistkom i programistom daje możliwość opanowania podstaw programowania w języku Python i tworzenia grafik w stylu pixel art.

Spotkanie będzie składało się z trzech części:

  1. Poznajmy europejskie wyzwanie Astro Pi.
  2. Rozmowa z ekspertem, Grzegorzem Ambroszkiewiczem:
    • czym zajmuje się inżynier bezpieczeństwa w ESA;
    • krótka historia i budowa ISS;
    • możliwości modułu Columbus;
    • przykłady eksperymentów realizowanych na ISS;
    • bezpieczeństwo na ISS;
    • przyszłość Międzynarodowej Stacji Kosmicznej;
    • bezpieczeństwo wystrzeliwania nuklearnych źródeł energii.
  3. Sesja pytań i odpowiedzi.

Grzegorz Ambroszkiewicz pełni funkcję Inżyniera Bezpieczeństwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej, gdzie zapewnia wsparcie techniczne i opracowuje wytyczne dla projektów związanych z załogowymi misjami kosmicznymi. Jego działalność obejmuje inicjatywy takie jak: eksploatacja modułu Columbus na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, europejskie komponenty Lunar Gateway – iHAB oraz ESPRIT czy lądownik księżycowy Argonaut. Specjalizuje się także w zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem nuklearnych źródeł energii, wspierając w tym zakresie projekty, programy i badania ESA. Posiada doświadczenie w inżynierii mechanicznej, biomedycznej oraz technologii serwisowania satelitów na orbicie.


 

Co to jest Astro Pi?

Astro Pi to nazwa nadana specjalnie przygotowanym do celów edukacyjnych komputerom Raspberry Pi, które znajdują się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ang. ISS). Komputery te w dużym stopniu przypominają maszyny, jakich używamy na co dzień. Są jednak o wiele mniejsze i mają odmienne zastosowanie. W 2021 roku na ISS wysłano kolejny zestaw komputerów. W międzynarodowym głosowaniu wybrano dla nich nowe nazwy: Nikola Tesla i Maria Curie-Skłodowska.