Polska edycja konkursu CanSat – edycja 2015/2016

CanSat opadający na spadochronie. Credits: ESA

Europejski konkurs CanSat rozpoczął się w 2010 roku, jednak pierwsze loty cansatowe odbywały się już w latach dziewięćdziesiątych. Rosnąca popularność tych zawodów (także w Polsce) spowodowała, że Centrum Nauki Kopernik, projekt ESERO Polska i Europejska Agencja Kosmiczna zdecydowały się zorganizować pierwszą polską edycję wydarzenia. Do udziału w zawodach – które odbędą się w marcu 2016 roku, a poprzedzą je warsztaty odbywające się w dniach 26-27 września 2015 (sobota-niedziela) w Warszawie – zapraszamy przede wszystkim licealistów i gimnazjalistów.

Platforma CanSat

O CanSatach wspominaliśmy już kilkakrotnie. Typowy CanSat to minisatelita mieszczący się w pojemniku wielkości puszki po napoju. Jego zadaniem jest przeprowadzenie kilku badań i eksperymentów podczas lotu małą rakietą lub balonem na wysokość od kilkuset metrów do kilku kilometrów, a następnie w trakcie opadania na spadochronie. Największym wyzwaniem dla uczniów budujących takie urządzenie jest zmieszczenie w nim wszystkich podstawowych systemów składających się na prawdziwego satelitę – zasilania, modułu komunikacji czy komputera pokładowego. Dane, jakie zbierają CanSaty bywają różne – od ciśnienia atmosferycznego i temperatury powietrza, przez telemetrię i fotografie, po poziom promieniowania jonizującego.


W pełni gotowy CanSat przed inspekcją techniczną. Credits: ESA

Projekt CanSata podlega kilku podstawowym ograniczeniom i wytycznym nałożonym przez organizatorów. Poza konkretnymi wymiarami geometrycznymi CanSat nie może zagrażać bezpieczeństwu uczestników (np. nie może mieć napędu pirotechnicznego), a jego zasilanie powinno pozwolić na kilka godzin samodzielnej pracy (np. dzięki bateriom słonecznym). Początkujący zawodnicy mogą skorzystać z gotowych zestawów, zawierających podstawowe komponenty CanSata, które mogą dostosować do swoich potrzeb. O takim zestawie wspominaliśmy w jednym z naszych artykułów.

Polskie osiągnięcia

Polscy uczniowie i studenci już od kilku lat biorą udział w zawodach CanSatów. W 2013 roku sukces odniosła drużyna z minisatelitą Kraksat, która zajęła pierwsze miejsce. Ostatnio również studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zwyciężyli w zawodach technologii kosmicznych CanSat Competition w Teksasie. Kilka dni temu ogłoszono również wyniki tegorocznego Konkursu CanSat, w którym drużyna licealistów Techswarm z Krakowa zajęła II miejsce w kategorii początkujących. Marcowe zawody w Warszawie są jednocześnie eliminacjami do europejskiego finału – zwycięska drużyna będzie reprezentować Polskę na konkursie CanSat organizowanym w 2016 roku przez Europejską Agencję Kosmiczną.

Zwycięskie CanSaty tegorocznej edycji Konkursu. Credits: ESA

Informacje organizacyjne

Szczegółowe informacje na temat konkursu, terminarz oraz kryteria oceny znajdują się w wytycznych konkursu oraz regulaminie dostępnych na naszej stronie (odnośniki poniżej). Każda drużyna, która pragnie wziąć udział w konkursie powinna składać się z 4-10 uczniów, a towarzyszyć im powinien opiekun. Zgłoszenia będziemy przyjmować do 3 września 2015 roku, a listę zakwalifikowanych drużyn opublikujemy 10 września. We wrześniu zorganizujemy również specjalne warsztaty dla nauczycieli opiekujących się zakwalifikowanymi drużynami, by dokładnie przedstawić im zasady konkursu oraz podpowiedzieć, jak najlepiej zbudować dobrego CanSata.

Oficjalna strona Konkursu CanSat