Podsumowanie warsztatów CanSat

Przygotowania do konkursu CanSat 2017 rozpoczęły się od warsztatów dla opiekunów zarejestrowanych zespołów. Zajęcia odbyły się w Centrum Nauki Kopernik.

Wrześniowe warsztaty (24-25 września 2016) miały na celu wprowadzenie nauczycieli w obszerny temat, jakim jest projektowanie misji CanSat. Podczas dwóch dni Michał Gumiela i Grzegorz Gajoch – jurorzy pierwszej polskiej edycji konkursu CanSat i zwycięzcy European CanSat w 2013 roku – przeprowadzili szkolenie, zapewniające bezpieczeństwo, ale i dobrą zabawę w czasie konkursu. Zademonstrowali oni sposób działania podsystemów i oprogramowania oraz dali nauczycielom szansę zbudowania własnego CanSata. Dzięki Europejskiej Agencji Kosmicznej dwudziestu nauczycieli miało do dyspozycji zestawy komponentów niezbędnych do skonstruowania takiego urządzenia.

Warsztaty CanSat 2017 w Centrum Nauki Kopernik. Fot. Robert Kowalewski

Drużyna GilaSat, czyli licealiści z Torunia, którzy zwyciężyli w poprzedniej edycji zawodów, podczas wykładu „10 rzeczy, które warto wiedzieć na początku konkursu CanSat” podpowiedzieli, jak młodzi konstruktorzy powinni przygotować się do budowy CanSatów. Uczniowie wytłumaczyli nauczycielom m.in. w jaki sposób zdobywa się finansowanie potrzebne do skonstruowania eksperymentów i CanSatów oraz jak komunikować się z instytucjami publicznymi. Opowiedzieli też o narzędziach pomagających w zarządzaniu projektami. Zaprezentowali również stworzoną przez siebie platformę, która pomaga uczniom z całej Polski współpracować przy ambitnych projektach: Involve.

Ważnym warunkiem udziału w konkursie CanSat jest przygotowanie swoich eksperymentów zgodnie z wytycznymi organizatora i operatora rakiety, na której urządzenia zostaną wyniesione na wysokość około 3 km. Damian Kaniewski z firmy Bowman Dynamics opisał konstrukcję rakiety, na której mini-satelity zostały wyniesione po raz pierwszy w kwietniu tego roku.

Komponenty minisatelity CanSat podczas warsztatów dla opiekunów. Fot. Robert Kowalewski

 

Naszym celem jest wspieranie nauczycieli i uczniów w realizowaniu swoich wspólnych marzeń o podboju kosmosu. Pierwsze kroki w tym kierunku uczniowie mogą zrobić bardzo wcześnie. (…) Jestem pewien, że za parę lat uczestnicy konkursów CanSat będą mieli okazję zadziwiać nas wszystkich, budując flagowe misje kosmiczne zarówno w naszym kraju jak i zagranicą – mówi Jakub Bochiński, koordynator biura ESERO-Polska i współorganizator konkursu CanSat.

 

 

Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej, gdzie będą pojawiać się aktualności dotyczące polskiego konkursu CanSat. Przed uczniami jeszcze wiele dni pracy i wysiłku, zanim ich eksperymenty będą gotowe do lotu. Wielki finał odbędzie się 13-16 kwietnia 2017 na lotnisku Aeroklubu Starowolskiego oraz poligonie w Nowej Dębie.