NEWSLETTER
Informacje o warsztatach, aktualnościach oraz innych wydarzeniach dla nauczycieli.
Zapisz sięOtwarcie Konferencji Kosmos w Szkole
W dniach 19–29 października odbędzie się kolejna edycja konferencji Kosmos w szkole, czyli organizowane przez Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej coroczne spotkanie edukatorów i edukatorek, którzy swą kosmiczną pasją chcą się dzielić z uczniami i uczennicami. Zapraszamy wszystkie osoby zajmujące się edukacją, niezależnie od doświadczenia w tematyce kosmicznej.
- Link do transmisji wydarzenia „Edukacja kosmiczna z czym to się je?”
- Link do transmisji spotkania „Kosmiczne wyzwania”
Czekają nas warsztaty, spotkania z ekspertami i ekspertkami z dziedziny astrofizyki czy specjalistami i specjalistkami zajmującymi się od technologiami kosmicznymi. Poznamy aktualności z branży kosmicznej i będziemy pracować nad metodami wprowadzania kosmicznych zagadnień do codziennej pracy z młodzieżą. Kosmos i astronautyka fascynują często już najmłodsze dzieci, które potrafią przyswoić mnóstwo wiedzy na ten temat. Warto im pomóc w umacnianiu tych pasji.
Otwarcie konferencji: Edukacja kosmiczna – z czym to się je? (19.10, 18:00)
W ramach wydarzenia otwarcia przedstawimy projekty kosmiczne, które możemy zaproponować w ramach działania Europejskiego Biura Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska.
Zaprosiliśmy przedstawicieli i przedstawicielki Agencji Kosmicznych, by opowiedzieli o tym dlaczego tematyka i inżynieria kosmiczna w edukacji są tak ważne.
18:10 (wystąpienie w j. angielskim) Rebecca Barnes – Fizyczka od lat zajmująca się popularyzacją nauki w obszarze badań kosmosu. W Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) koordynuje międzynarodową sieć edukacyjną ESERO. Przedtem zajmowała się komunikacją działań naukowych ESA, m.in. tworząc serię Science@ESA, oraz pracowała w sekcji edukacyjnej National Space Centre w Leicester. Opowie o unikalnej roli, jaką pełnią agencje kosmiczne w interesowaniu młodych osób tematyką STEM oraz o tym, jakie aktywności ESA mogą przybliżyć społeczności nauczycielskiej informacji o aktualnych projektach badawczych.
18:20 Sławomir Nichczyński pracownik Departamentu Edukacji Polskiej Agencji Kosmicznej. Zaangażowany w realizację kilku projektów edukacyjnych finansowanych z programów UE takich jak Erasmus+ czy H2020. Wcześniej kierował zespołami na potrzeby projektów międzynarodowych w zakresie kultury. Opowie o aktualnych projektach edukacyjnych POLSA i zaprosi Was do wzięcia w nich udziały lub korzystania z stworzonych materiałów.
18:30 Webinarium: Edukacja kosmiczna – z czym to się je?
Panel otwarcia: Kosmiczne wyzwania (19.10,19:00)
Dlaczego praca przy misjach kosmicznych jest najlepszym przykładem budowania zespołów, uczenia się współpracy i rozbudzania miłości do nauki wśród młodych ludzi? Dyskusja będzie przygotowana wokół doświadczeń Artura Chmielewskiego, menadżera misji kosmicznych z JPL Centrum NASA, bohatera książki „Kosmiczne wyzwania. Jak budować statki kosmiczne, dogonić kometę i rozwiązywać galaktyczne problemy”.
Wyzwania współczesnej nauki powodują, że trzeba raz na zawsze zapomnieć o micie samotnego badacza, w pojedynkę dokonującego przełomów. Teraz potrzebne są zespoły, ogromne, świetnie zorganizowane zespoły, w których każdy jest równie ważną częścią grupy. Najlepiej widać to na przykładzie tworzenia misji kosmicznych – przedsięwzięć wymagających, kosztownych i zakrojonych na wiele lat.
Klasa może stać się znakomitym zalążkiem takiej grupy. Jeśli poszczególni uczniowie potrafią ze sobą współpracować zamiast rywalizować, osiągną znacznie więcej niż w pojedynkę. A wiedza o tym, jak budować zespół, jak dostrzegać mocne strony współpracowników i w jaki sposób rozwiązywać konflikty są bezcenne na współczesnym rynku pracy.
W trakcie spotkania chcielibyśmy porozmawiać o tym, jak tworzyć zespoły i w jaki sposób budować atmosferę szacunku oraz przyjaźni. Dlaczego każdy członek zespołu jest najważniejszy, nie ma głupich pytań, a dobra komunikacja jest podstawą wszystkiego. Chcielibyśmy poruszyć kwestię udziału kobiet w misjach kosmicznych, wykorzystania ich świeżego spojrzenia oraz umiejętność współpracy ponad podziałami światopoglądowymi. Chcielibyśmy też podpowiedzieć jak mówić o trudnych kwestiach, by były zrozumiałe i przede wszystkim interesujące nawet dla osób nie interesujących się nauką lub technologią.
W panelu uczestniczyć będą:
dr Artur Chmielewski: inżynier, menadżer projektów kosmicznych w Laboratorium Napędu Odrzutowego Centrum NASA oraz wykładowca projektu edukacyjnego NASA „Space Academy”. Współpracował przy tworzeniu kilkunastu misji agencji, w tym tych najbardziej przełomowych, jak misja Galileo, Cassini-Huygens czy misji ESA i NASA Rosetta – pierwszego historycznego lądowania na komecie.
Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka: dziennikarka i redaktorka zajmująca się głównie tematyką popularnonaukową. Związana m.in. z Życiem Warszawy i Weekend.Gazeta.pl, Magazynem Wirtualnej Polski oraz z Focusem. Współautorka książki „Człowiek istota kosmiczna”.
Justyna Średzińska: astrofizyczka pracująca w Europejskim Biurze Edukacji Kosmicznej w skrócie ESERO-Polska. Stara się przemycać kosmiczne historie i treści merytoryczne do edukacji formalnej. Przez kilka lat prowadziła badania z dziedziny astrofizyki podczas studiów doktoranckich w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN.
ZAPRASZAMY!