Ogólnopolski konkurs „W stronę gwiazd” edycja 2022

Idea konkursu „W Stronę Gwiazd” narodziła się w 2019 roku dzięki Tygodniowi Przestrzeni Kosmicznej, którego temat przewodni brzmiał wówczas: „Księżyc: Brama do gwiazd”. Żyjemy w dobie, gdy powracamy do wielkich misji kosmicznych. Światowe agencje kosmiczne intensywnie pracują, by człowiek wrócił na Księżyc, aby następnie ruszyć w kierunku czerwonej planety – Marsa. Równolegle wysyłane są sondy i łaziki, by poznać niezbadane miejsca w naszym własnym Układzie Słonecznym. W Polsce także intensywnie rozwija się sektor kosmiczny, który – choć mniej powszechnie znany – to cały czas poszukuje pracowników. Jest to zatem idealny moment, by przez zainteresowanie wielkimi wydarzeniami w świecie astronautyki, zwrócić uwagę na całe bogactwo aktywności człowieka w kosmosie.

KATEGORIE I ZADANIE KONKURSOWE:

  • Kategoria I: uczniowie „zerówek” i klas 1-4 SP

Zadaniem konkursowym jest stworzenie pracy plastycznej lub plakatu wypukłego na jeden z 3 zadanych tematów.

  • Kategoria II: uczniowie klas 5-8 SP

Zadaniem konkursowym jest napisanie pracy pisemnej, projektującej misję kosmiczną, w ramach jednej z 3 zadanych tematyk.

Regulamin dopuszcza prace w 3 językach: polskim, angielskim i ukraińskim.

HARMONOGRAM 

  • 4 października 2022 – start konkursu
  • 30 listopada 2022 – koniec nadsyłania prac
  • 28 stycznia 2023 tj. urodziny Jana Heweliusza – najpóźniejszy dzień na ogłoszenie wyników

NAGRODA GŁÓWNA

  • Kategoria I – profesjonalna lornetka astronomiczna
  • Kategoria II – udział w obozie kosmicznym (Junior Space Camp) tj. tygodniowej symulacji misji kosmicznej w profesjonalnym Centrum Szkolenia Analogowych Astronautów (Analog Astronaut Training Center), które jest jednym z partnerów konkursu.

 

DOSTĘPNOŚĆ:

W konkursie mogą startować również osoby niewidzące i niedowidzące. Przewidziano dla nich dostępną formę pracy, jak i możliwość wymiany na nagród na voucher do sklepu turystycznego lub astronomicznego, zgodnie z regulaminem Konkursu. Dodatkowo, mogą oni w nagrodę otrzymać dostępne dla osób z dysfunkcją wzroku książki „Niewidzialny Wszechświat” autorstwa Roberta Szaja i Macieja Mikołajewskiego.

Od tego roku konkurs jest też dostępny dla uczniów pochodzenia ukraińskiego, uczących się w polskich szkołach. W tym celu postaraliśmy się, aby wszystkie informacje przeznaczone dla ucznia i rodzica, były też dostępne w języku ukraińskim.

Szczegóły poszczególnych zadań i więcej informacji na stronie: https://hevelianum.pl/konkurs-w-strone-gwiazd/