O kosmosie przy kawie: Zagraniczne warsztaty – łatwe rozszerzenie granic

W środę 14 czerwca, o godz. 18.00 zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „O kosmosie przy kawie”. Tym razem porozmawiamy o zagranicznych warsztatach dla nauczycieli i nie tylko.

Spotkamy się online. ZAPISZ SIĘ PRZEZ FORMULARZ


Zastanawiasz się, czy warto pojechać na zagraniczne warsztaty dla nauczycieli? Gdzie takie warsztaty się odbywają? Czy to kosztowna wyprawa? Co jeśli nie znam dobrze języka? To pytania, które często hamują nas przed udaniem się w podróż po wiedzę i doświadczenie – i to kosmiczne! Podczas spotkania odpowiemy na nie wszystkie i poznamy relacje nauczycielek, które uczestniczyły już w warsztatach w różnych miejscach na świecie.

Wiele jednostek naukowych proponuje nauczycielkom i nauczycielom warsztaty edukacyjne. To unikatowa okazja, by odwiedzić światowe placówki tego typu oraz nabyć nowe umiejętności pracy z dziećmi i młodzieżą. Często są to projekty, które umożliwiają niskokosztowy lub bezpłatny udział w zajęciach z ekspertami różnych dziedzin. Na takich warsztatach nie tylko omawiane są zagadnienia teoretyczne, ale także wdrażane aktywne metody nauczania przez eksperymentowanie, konstruowanie czy pracę w grupach.

Podczas najbliższego spotkania z cyklu „O kosmosie przy kawie” poznamy trzy Ambasadorki Edukacji Kosmicznej, które opowiedzą o zagranicznych warsztatach, w których wzięły udział – jak się do takich zajęć przygotować i co dzięki nim osiągnęły?

Goście spotkania:

Magdalena Jasińska (Mazańcowice) – nauczycielka przedmiotów przyrodniczych, pasjonatka swojej pracy. W pracy z uczniami wykorzystuje TIK (m.in. autorskie prezentacje multimedialne i interaktywne aplikacje), sięga po zaskakujące pomoce naukowe (np. ziemniaki czy koniki Pony), wspólnie z uczniami przeprowadza doświadczenia, nagrywa filmiki edukacyjne, konstruuje i eksperymentuje. Na realizację projektów edukacyjnych pozyskuje granty. Jest autorką projektu „Ad Astra – polska nauka w drodze do gwiazd” i organizatorką konkursów o tematyce kosmicznej (np. „Lądowanie na Marsie”). Tworzy wirtualne pokoje zagadek, opracowuje materiały edukacyjne dla uczniów oraz nauczycieli. Za swoją działalność w zakresie edukacji przyrodniczej i projekt „Arboretum Inspiruje” otrzymała nagrodę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Anna Olchowy (Jarosław) – fizyczka, nauczycielka, pilotka wycieczek, edukatorka w Obserwatorium Astronomicznym w Tymcach. Od 2008 roku nieprzerwanie pracuje w największej szkole w powiecie, gdzie prowadzi innowacyjne zajęcia z fizyki doświadczalnej w klasach pierwszych technikum. W szkole stworzyła koło astronomiczne i udało jej się pozyskać środki na zakup sprzętu potrzebnego do prowadzenia zajęć z astronomii. Astronomia i podróże to jej dwie wielkie pasje, które zawsze stara się łączyć. Z ciekawszych wyjazdów połączonych z astronomią był wyjazd na Teneryfę i udział w obserwacjach na Teide (i zdobycie Teide nocą) oraz obserwacje całkowitego zaćmienia Słońca w Indonezji i Japonii. Prowadzi w szkole edukację globalną (m.in. kilka projektów z Polską Akcją Humanitarną). Nie boi się dużych projektów, we współpracy z kolegą Szymonem Ozimkiem, pracowała nad utworzeniem obserwatorium w Tymcach – projekt został zrealizowany przez Gminę Lubaczów.

Jolanta Sulma (Bochnia) – nauczycielka fizyki i informatyki w Publicznej Szkole Podstawowej w Rzezawie oraz nauczycielka fizyki w Katolickim Liceum w Brzesku. Pełni funkcję doradcy metodycznego z fizyki dla szkół podstawowych w Powiatowym Centrum Edukacji w Brzesku. Od wielu lat prowadzi Klub Młodego Odkrywcy „Pasjonaci Nauki”, z którym realizuje innowacje pedagogiczne, różnorakie projekty, pikniki edukacyjne. Razem z klubowiczami wzięła udział w wielu konkursach, m.in. „Remote Mars Yard”, „Astro Pi”, „Łowcy cząstek”, „Postaw na Słońce”. Dzięki swoim działaniom otrzymała zaszczytny tytuł Mistrza KMO.

 

 

 

 


Podczas spotkania porozmawiamy o:

  • dostępnych dla nauczycieli warsztatach;
  • konferencjach dla nauczycieli i edukatorów w kraju i zagranicą;
  • przygotowaniach do wyjazdu;
  • doświadczeniach ambasadorek, które uczestniczyły w warsztatach w Polsce i zagranicą;
  • metodyce wprowadzania tematyki kosmicznej do edukacji szkolnej;
  • miejscach, w których warto szukać aktualnej wiedzy o kosmosie i wydarzeniach edukacyjnych.

Tematyka kosmiczna rozwija wyobraźnię, jest interdyscyplinarna i obejmuje bardzo wiele różnorodnych zagadnień. Warto wykorzystywać ją w edukacji formalnej i nieformalnej. Zachęcamy do zapisów!

Odpowiemy na wszystkie Wasze pytania i omówimy wszystkie Wasze pomysły.

Bądźcie z nami 14 czerwca o godz. 18.00!