O kosmosie przy kawie: Wszechświat w Twoim komputerze

20 lipca, w środę, o godzinie 18:00 zapraszamy na spotkanie z cyklu „O kosmosie przy kawie”. Porozmawiamy o programach, aplikacjach, grach w tematyce kosmicznej, które wykorzystasz w pracy edukacyjnej.

Spotkamy się online, ZAPISZ SIĘ PRZEZ FORMULARZ!

Wszechświat jest bardzo zróżnicowany. Możemy go obserwować za pomocą teleskopów i misji kosmicznych bądź obejrzeć jego symulacje w naszych komputerach. To właśnie na drugim aspekcie skupimy się podczas spotkania.

Pojawia się coraz więcej aplikacji, które umożliwiają zwizualizowanie Kosmosu w klasie. Jesteśmy w stanie poprowadzić pokaz nieba nad nami lub jak wyglądałoby niebo dzisiejszej nocy. Możemy przedstawić zaćmienie Słońca, które będzie widoczne daleko od nas np. w Ameryce Południowej. Pokazać wirtualny układ planet i obserwować ich zachowanie, obejrzeć planety choć nie posiadamy w szkole teleskopu. Takie narzędzia pomagają nam stworzyć bardziej atrakcyjne zajęcia i zobrazować zachodzące we Wszechświecie procesy.

Istnieją też programy w których uczniowie i uczennice mogą pozyskiwać dane do analizy i przeprowadzenia projektów naukowych. Warto poznać możliwości i pomóc zespołom uczniowskim wziąć udział w takich inicjatywach. Często są to projekty cykliczne, umożliwiające pracę międzynarodową. Wielokrotnie kończą się np. odkryciem komety czy wsparciem naukowców w pracy naukowej.

Istnieje wiele ciekawych aplikacji, programów i gier, z których możecie korzystać. Do celów edukacyjnych są one całkowicie bezpłatne. Warto po nie sięgnąć i nauczyć się z nich skorzystać. Pomożemy wam w tym podczas najbliższego spotkania.

Oprócz zagadnień z wykorzystania aplikacji i programów, omówimy metodykę wprowadzania tematyki kosmicznej w edukacji szkolnej. Zastanowimy się też, gdzie w niej znaleźć miejsce na tematy kosmiczne.

Podczas spotkania porozmawiamy o:
  • aplikacjach o tematyce kosmicznej, do wykorzystania w edukacji
  • mini warsztaty z wykorzystaniem aplikacji
  • wybranych scenariuszach lekcji, opracowanych dla różnych poziomów edukacyjnych, w których wprowadzamy programowanie w kontekście kosmicznym:
    • na poziomie szkół ponadpodstawowych
    • na poziomie szkół podstawowych
  • kosmicznych konkursach dla dzieci i młodzieży
  • kosmicznych aktywnościach dla edukatorek/ów

Odpowiemy na wszystkie Wasze pytania i pojawiające się wątpliwości.

Bądźcie z nami 20 lipca, o godzinie 18.00