O kosmosie przy kawie: Tu Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – odbiór

Chcielibyście porozmawiać z załogą przebywającą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS – International Space Station) ale kompletnie nie wierzycie, że to jest możliwe? Bądźcie online 11 października, w środę, o godzinie 18:00 na spotkaniu z cyklu „O kosmosie przy kawie”- wspólnie odkryjemy ARISS.

Spotkamy się online, ZAPISZ SIĘ PRZEZ FORMULARZ!


 

 

ARISS (Amateur Radio on the International Space Station) to organizacja, która umożliwia nawiązanie łączności radiowych z Międzynarodową Stacją Kosmiczną w ramach amatorskiej służby radiokomunikacyjnej. Dzięki temu uczniowie i studenci, przy pomocy radioamatorów z całego świata mogą mieć kontakt radiowy z astronautami na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Dzięki współpracy z agencjami kosmicznymi i licznymi stowarzyszeniami radioamatorskimi, krótkofalowcy wielokrotnie umieszczali sprzęt amatorski na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ten amatorski sprzęt wraz ze stacjami naziemnymi tworzy alternatywną formę łączności z Ziemią, gdyby łącza profesjonalne przestały działać. Pozwala na komunikację radiową i przesyłanie głosu, obrazu, cyfrowej wizji oraz danych. Z drugiej strony taka forma komunikacji daje niesamowite możliwości dla potrzeb edukacyjnych. Agencje kosmiczne powierzyły ARISS zadanie organizowania łączności dla szkół – tzw. projekt „Szkolne Łączności ARISS”.

Aby przystąpić do tego projektu nauczyciel(e) powinni nawiązać współpracę z krótkofalowcem. Wspólnie opracować projekt edukacyjny, który będą realizowali w ramach przygotowań uczniów do łączności i wraz z wnioskiem wysłać go do ARISS Europa wtedy, gdy przyjmowane są zgłoszenia. Takie zgłoszenia są przyjmowane dwa razy do roku.

O innych możliwościach edukacyjnych projektu ARISS możecie poczytać na stronie:

https://ariss.pzk.org.pl.

Jednak my zapraszamy do bezpośredniej rozmowy z gościem naszego spotkania przy kawie, dr Armandem Budzianowskim, pasjonatem komunikacji radiowych, od ponad trzydziestu lat aktywnym krótkofalowcem i nasłuchowcem, członkiem Polskiego Związku Krótkofalowców (PZK). Od wielu lat pracuje jako mentor do spraw szkolnych kontaktów ARISS Europa, czyli zaplanowanych łączności radiowych pomiędzy uczniami ze szkół, a astronautą przebywającym w czasie połączenia w przestrzeni kosmicznej na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ang. ISS). Dr Budzianowski jest absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Choć może nauczać w szkole chemii, to zawodowo zajmuje się krystalografią. Obecnie pracuje w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Otwocku. Aktywny promotor nauki i badań naukowych. W 2013 roku został oficjalnym ambasadorem programu miniSAT Fundacji Copernicus Project. Organizator i współorganizator ogólnopolskich konferencji m.in. dla nauczycieli popularyzujących naukę poprzez ARISS oraz sympozjum HAMedu.

Podczas spotkania porozmawiamy:

  • jak przygotować się do projektu oraz gdzie i kiedy wnioskować o łączność
  • czym jest amatorska służba radiokomunikacyjna i jak nawiązać współpracę z krótkofalowcami z twojego środowiska lokalnego
  • jak odbierać obrazy i inne sygnały radiowe ze stacji kosmicznej
  • jakie korzyści mają uczniowie, uczennice i nauczyciele biorący udział w projekcie
  • o tym czego Wam potrzeba, by wprowadzać tematykę kosmiczną na zajęcia przedmiotowe i pozalekcyjne

Odpowiemy na wszystkie Wasze pytania i pojawiające się wątpliwości.

Bądźcie z nami 11 października, o godzinie 18.00