O kosmosie przy kawie: Obserwacje nieba dla każdego

13 marca, w środę, o godzinie 18:00 zapraszamy na spotkanie z cyklu „O kosmosie przy kawie”. Porozmawiamy o tym, jak obserwować niebo.

Spotkamy się online, ZAPISZ SIĘ PRZEZ FORMULARZ – otwarte!


Jeśli kiedykolwiek zastanawiało Was, co to za jasny punkt świeci na niebie, albo jak przygotować się do obserwacji kosmosu, jesteście we właściwym miejscu! Zabierzemy Was w podróż, podczas której poznacie szereg metod obserwacji nieba – poczynając od darmowych i łatwo dostępnych, po te bardziej zaawansowane i wymagające większych nakładów finansowych. Niezależnie od tego, czy jesteście początkującymi entuzjastkami i entuzjastami astronomii, czy doświadczonymi obserwatorkami i obserwatorami, to spotkanie będzie dla Was interesującą przygodą.

Wspólnie dowiemy się, jak eksplorować gwiazdy, planety i inne nieziemskie zjawiska, które nas otaczają. Zgłębimy różnorodne techniki obserwacyjne i omówimy jak wybrać swój pierwszy sprzęt do obserwacji. Dowiemy się, czy to na pewno powinien być teleskop! Porozmawiamy o tym, jakich teleskopów używać do obserwacji planet, gwiazd, mgławic i galaktyk, oraz jak interpretować to, co widzimy na niebie. A jeśli to dla Was za mało, pokażemy jak rozpocząć przygodę z astrofotografią. Podpowiemy też, jak przygotować się do działań edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą.

Spotkanie będzie niepowtarzalną okazją do osobistego kontaktu z doświadczonymi edukatorami, którzy na co dzień pracują w obserwatorium astronomicznym.

Naszymi gośćmi będą:

Anna Olchowy – fizyczka, nauczycielka, pilotka wycieczek, edukatorka w Obserwatorium Astronomicznym w Tymcach, członkini jury na XIV Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki.  Od 2008 roku pracuje w największej szkole średniej w powiecie, gdzie stworzyła koło astronomiczne i pozyskała środki na zakup sprzętu potrzebnego do obserwacji nieba. Astronomia i podróże to jej dwie wielkie pasje, które zawsze stara się łączyć. Podczas pobytu na Teneryfie zdobyła Teide nocą i stamtąd prowadziła obserwacje nieba. Całkowite zaćmienie Słońca podziwiała w Indonezji i Japonii. W tym roku wybiera się na obserwację tego zjawiska do Meksyku. W szkole prowadzi edukację globalną (współpracując między innymi z Polską Akcją Humanitarną). Nie boi się dużych projektów. We współpracy z Szymonem Ozimkiem, pracowała nad utworzeniem obserwatorium w Tymcach. Projekt został zrealizowany przez Gminę Lubaczów.

Szymon Ozimekastrofotograf, miłośnik astronomii z wieloletnim doświadczeniem, posiadacz zdalnego obserwatorium typu roll-off. Twórca szkoleń i warsztatów astrofotograficznych. Autor astrofotografii publikowanych w serwisach internetowych i czasopismach takich jak: AstroExpo, Urania – Postępy Astronomii czy Astronomia. Laureat konkursu AstroCamera,  organizowanego przez Centrum Hevelianum. Wyróżniony przez Royal Greenwich Observatory w konkursie na astrofotografię roku. Współpomysłodawca nowopowstałego obserwatorium astronomicznego w Tymcach w woj. Podkarpackim.


Podczas spotkania porozmawiamy o:

  • przygotowaniu się do prowadzenia obserwacji astronomicznych
  • sprzęcie przydatnym do obserwacji nieba
  • astrofotografii
  • wybranych scenariuszach lekcji z kontekstem kosmicznym (dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych)
  • prostych doświadczeniach do wykorzystania podczas lekcji
  • kosmicznych konkursach dla dzieci i młodzieży
  • kosmicznych aktywnościach dla edukatorek i edukatorów

Odpowiemy na Wasze pytania i omówimy Wasze pomysły.

Bądźcie z nami 13 marca, o godzinie 18.00