NEWSLETTER
Informacje o warsztatach, aktualnościach oraz innych wydarzeniach dla nauczycieli.
Zapisz sięO kosmosie przy kawie: kosmiczne ZOO – poznajmy elementy Wszechświata
22 czerwca, w środę, o godzinie 18:00 zapraszamy na spotkanie z cyklu „O kosmosie przy kawie”. Porozmawiamy o obserwacjach kosmosu i obiektach tworzących znany nam Wszechświat.
Spotkamy się online, ZAPISZ SIĘ PRZEZ FORMULARZ!
Astrofizyka to bardzo szeroka dziedzina nauki, pełna teorii do potwierdzenia, technologii do przetestowania oraz intrygujących odkryć. Łączy w sobie dwa obszary wiedzy: fizykę wyjaśniającą poznawane zjawiska oraz astronomię rozwijającą metody obserwacji. Bada procesy fizyczne zachodzące we Wszechświecie, jego ewolucję oraz różnorodne obiekty od małych ciał niebieskich, planet przez gwiazdy, galaktyki po czarne dziury i wielkoskalowe struktury.
W mediach często słyszymy, że astronomowie wykryli nowy obiekt astronomiczny lub zarejestrowali sygnał z bardzo odległego kwazara albo, że jest przygotowywana kolejna misja kosmiczna, która ma przynieść przełomowe odkrycie. Wiele z tych komunikantów rozbudza wyobraźnię, ale jednocześnie wymaga sprawdzenia np. co to jest kwazar. Dzieci i młodzież przychodzą do Was z kolejnymi pytaniami o gwiazdy neutronowe lub pulsary. Skąd wziąć rzetelną wiedzę na ten temat? Gdzie skierować zainteresowanych uczniów i uczennice?
Zacznijmy od tego, co w kosmosie jest. Ciała niebieskie, czyli każdy naturalny obiekt fizyczny oraz układ powiązanych ze sobą obiektów lub ich struktur, występujący w przestrzeni kosmicznej poza granicą atmosfery ziemskiej. Ciała niebieskie są przedmiotem zainteresowania astronomii. Na najbliższym spotkaniu postaramy się wspólnie poznać katalog ciał niebieskich. Omówimy znane i opracowane przez naukowców obiekty od tych najmniejszych po największe. Razem wybierzemy obiekty, którym chcielibyśmy przyjrzeć się uważniej podczas kolejnych spotkań.
Oprócz zagadnień z astrofizyki obserwacyjnej, omówimy metodykę wprowadzania tematyki kosmicznej w edukacji szkolnej.
Podczas spotkania porozmawiamy o:
- obiektach kosmicznych od najmniejszych pyłów międzygwiazdowych po wielkoskalową strukturę Wszechświata
- wybranych scenariuszach lekcji, opracowanych dla różnych poziomów edukacyjnych, w których wprowadzamy kontekst kosmiczny na zajęcia przedmiotowe:
- na poziomie szkół ponadpodstawowych
- na poziomie szkół podstawowych
- prostym doświadczeniu na lekcję
- kosmicznych konkursach dla dzieci i młodzieży
- kosmicznych aktywnościach dla edukatorek i edukatorów
Odpowiemy na wszystkie Wasze pytania i pojawiające się wątpliwości.
Bądźcie z nami 22 czerwca, o godzinie 18.00