O kosmosie przy kawie: astrofizyka w edukacji – kwazary

15 listopada, w środę, o godzinie 18:00 zapraszamy na spotkanie z cyklu „O kosmosie przy kawie”. Porozmawiamy o kwazarach.

Spotkamy się online, ZAPISZ SIĘ PRZEZ FORMULARZ!


Astrofizyka to bardzo szeroka dziedzina nauki, pełna teorii do potwierdzenia, technologii do przetestowania oraz intrygujących odkryć. Łączy w sobie dwa obszary wiedzy: fizykę – wyjaśniającą poznawane zjawiska oraz astronomię – rozwijającą metody obserwacji. Bada procesy fizyczne zachodzące we Wszechświecie, jego ewolucję oraz różnorodne obiekty od małych ciał niebieskich, planet przez gwiazdy, galaktyki po czarne dziury i wielkoskalowe struktury.

Kwazary (z ang. quasar – quasi – stellar radio source lub też QSO – quasi – stellar object, dosłownie „obiekt gwiazdopodobny emitujący fale radiowe”) będą tematem naszego najbliższego spotkania. Nazwa nawiązuje do historycznych odkryć tych obiektów. Tak naprawdę kwazar to podklasa Galaktyk Aktywnych, a dokładnie jej wewnętrzna część, która składa się super masywnej czarnej dziury, wokół której znajduje się bardzo dużo materii tworzącej dysk akrecyjny. Opadanie materii na czarną dziurę powoduje bardzo silne świecenie jej najbliższego otoczenia, często tysiąckrotnie silniejsze niż energia emitowana z wszystkich gwiazd znajdujących się w jej galaktyce macierzystej.

Historia obserwacji kwazarów przyniosła wiele odkryć i wyjaśnień o ewolucji Wszechświata oraz wiele pytań, na które wciąż szukamy odpowiedzi. Kwazary znamy stosunkowo niedługo i staramy się wykorzystać ich obserwacje w bardzo kompleksowy sposób. Dzięki nim próbujemy znaleźć odpowiedzieć na pytania: Jak powstały kwazary? Czy nasza galaktyka była lub będzie kwazarem? Czy kwazary pozwolą naukowcom zmierzyć Wszechświat? I wiele, wiele innych.

Zapraszamy na najbliższe spotkanie, gdzie oprócz zagadnień z astrofizyki, omówimy metodykę wprowadzania tematyki kosmicznej w edukacji szkolnej. Zastanowimy się też, gdzie w niej znaleźć miejsce na tak abstrakcyjny temat, jak kwazary.

Podczas spotkania porozmawiamy m.in. o praktycznym wykonywaniu doświadczeń w klasie. Swoją propozycję zajęć przedstawi nasza Ambasadorka Edukacji Kosmicznej:

Magdalena Jasińska (Mazańcowice) – nauczycielka przedmiotów przyrodniczych, pasjonatka tego, co robi. W pracy z uczniami wykorzystuje narzędzia TIK (technologie informacyjno-komunikacyjne), tworząc m.in. autorskie prezentacje multimedialne i interaktywne aplikacje, wirtualne pokoje zagadek. Sięga po zaskakujące pomoce naukowe (np. ziemniaki czy koniki Pony), wspólnie z uczniami przeprowadza doświadczenia. Nagrywa filmiki edukacyjne, konstruuje i eksperymentuje. Opracowuje materiały edukacyjne dla uczniów oraz nauczycieli. Na realizację projektów edukacyjnych pozyskuje granty. Jest autorką projektu „Ad Astra – polska nauka w drodze do gwiazd” i organizatorką konkursów o tematyce kosmicznej (np. „Lądowanie na Marsie”). Za swoją działalność w zakresie edukacji przyrodniczej i projekt „Arboretum Inspiruje” otrzymała nagrodę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Podczas spotkania porozmawiamy o:

  • kwazarach
  • wybranych scenariuszach lekcji, opracowanych dla różnych poziomów edukacyjnych, w których wprowadzamy kontekst kosmiczny:
    • na poziomie szkół ponadpodstawowych
    • na poziomie szkół podstawowych
  • prostym doświadczeniu na lekcję
  • kosmicznych konkursach dla dzieci i młodzieży
  • kosmicznych aktywnościach dla edukatorek i edukatorów

Odpowiemy na wszystkie Wasze pytania i omówimy wszystkie Wasze pomysły.

Bądźcie z nami 15 listopada, o godzinie 18.00