LXVII OLIMPIADA ASTRONOMICZNA 2023/24

Polecamy waszej uwadze Olimpiadę Astronomiczną od lat organizowaną przez Planetarium Śląskie!!!

W roku szkolnym 2023/24 Planetarium Śląskie zaprasza wszystkich uczniów i uczennice szkół ponadpodstawowych oraz utalentowanych uczniów i uczennice szkół podstawowych do udziału w LXVII Olimpiadzie Astronomicznej.

Formularz rejestracyjny, zestawy zadań oraz wszystkie informacje regulaminowe znajdują się na stronie internetowej: https://planetarium.edu.pl/olimpiada/lxvii-olimpiada-astronomiczna-2023-24.html 

Jak w poprzednich latach rozgrywana ona będzie w trzech etapach:

  • I etap to rozwiązywanie zadań teoretycznych i obserwacyjnych w domowych warunkach. A zatem w czasie pracy nad zadaniami I i II serii można uzupełniać swoją znajomość arkanów astronomii za pomocą literatury fachowej i Internetu oraz przeprowadzić obserwacje nieba.
  • II etap to cztery zadania teoretyczne rozwiązywane w czasie egzaminów okręgowych.
  • III etap to centrale kilkudniowe zawody rozgrywane w Planetarium Śląskim. Tu oprócz zadań teoretycznych rozwiązywane będą też zadania obserwacyjne i na sali planetarium.

Zgłoszenia w I etapie można przesyłać do 16 października!

Aby wziąć udział w Olimpiadzie należy zarejestrować się na stronie Olimpiady (https://planetarium.edu.pl/olimpiada-astronomiczna.html) oraz przesłać rozwiązania zadań pierwszej serii, czyli zadania testowego (10 pytań) oraz wybranego zadania teoretycznego (zadanie 2 lub 3).


Pięcioro najlepszych zawodników i zawodniczek będzie tworzyć naszą reprezentację na zawody Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki (IOAA), która będzie rozgrywana w sierpniu 2024 w Rio de Janeiro.

Zatem jeśli pracujesz z młodzieżą interesującą się astronomią i kosmosem zaproś ich do olimpiady! Jeśli chodzisz do szkoły ponadpodstawowej, interesujesz się astronomią i kosmosem, jeśli chcesz się sprawdzić i nie boisz się rozwiązywania zadań, zostań olimpijczykiem!

Zapraszamy!