Księżycowa misja na Ziemi

Fot.: Marcin Baraniecki

Przedstawiamy nasze kosmiczne wydarzenie „Księżycowa misja na Ziemi”!

Porozmawiamy o tym, czym są analogowe habitaty. Jak program Stacji Badawczej LunAres pomaga naukowcom i naukowczyniom z całego świata wziąć udział w symulacjach odkrywania nowych granic eksploracji kosmosu. W jaki sposób będziemy zachowywali się jako społeczeństwo na innej planecie lub księżycu? Czy możemy zgłębiać i rozwijać medycynę w surowym klimacie Księżyca? Jakie nowe technologie możemy badać i testować w analogowym habitacie?

Zaproście swoich uczniów i uczennie, a może zorganizaujecie wspólne oglądanie 🙂

Widzimy się online, 26 marca, o godzinie 18:00, wydarzenie odbędzie się w dwóch wersjach językowych

A co nas czeka podczas wydarzenia?

Międzynarodowy zespół misji Orfeusz został na dwa tygodnie zamknięty w symulowanym śordowisku misji księżycowej. Testowali najnowsze skafandry. Prowadzili eksperymenty biologiczne i inżynierskie. Podejmowali trudne wyzwania podczas spacerów kosmicznych. A wszystko to – na „Księżycu” znajdującym się na Ziemi. W Polsce. Na dawnym lotnisku wojskowym w Pile.

Teraz możecie ich poznać osobiście. Posłuchać o ich badaniach. Zadać im nurtujące was pytania!

A co w programie:

  • 18:00 – 18:15   rozpoczęcie wydarzenia
  • 18:15 – 18:30   Lunares – anlaogowy habitat
  • 18:30 – 18:45   pokaz Planetarium „Księżycowa historia” 
  • 18:45 – 19:35   wywiady z załogą misji Orfeusz 
  • 19:35 – 19:55   filmowa podróż na misję Orfeusz oraz pytania od widzów 
  • 19:55 – 20:00   zakończenie

Zapraszamy na spotkanie online z astronautami i astronautkami analogowej misji Orfeusz.

Fot.: Marcin Baraniecki

Misja Orfeusz

Stacja Badawcza LunAres to tzw. habitat analogowy – środowisko symulujące bazę księżycową lub marsjańską. Naukowcy i naukowczynie z całego świata prowadzą tu symulacje związane z eksploracją kosmosu. Testują zrównoważone technologie, systemy podtrzymywania życia, prowadzą eksperymenty medyczne. Takie badania pomagają w przygotowaniu procedur i przeanalizowaniu zdarzeń, które mogą wystąpić podczas rzeczywistej misji na Księżycu. Bezpieczniej jest przetestować różne scenariusze jeszcze na Ziemi.

W ramach misji Orfeusz, sześcioro analogowych astronautów i astronautek z Polski, Kanady, Francji, Meksyku i Egiptu przez dwa tygodnie przebywało w kompletnej izolacji „na Księżycu”. Wykonali 14 zróżnicowanych zadań i eksperymentów badawczych. Sprawdzali, czy można rozwijać medycynę w surowym klimacie Księżyca i zastanawiali się, jaką społeczność stworzylibyśmy żyjąc na innej planecie.Misja była częścią projektu Kampania Izolacji Pandemicznej pod patronatem Ministerstwa Zdrowia. Jej cel to identyfikacja potencjalnych skutków zdrowotnych dwutygodniowej kwarantanny. Badania mogą pomóc nie tylko w eksploracji kosmosu, ale także w zrozumieniu efektów długotrwałej izolacji.

Kto będzie z nami online? Oto załoga misji Orfeusz.

Dr. Benjamin Pothier – francuski naukowiec. Dzięki udziałowi w różnych wyprawach i szkoleniach analogowych astronautów na całym świecie, ma bogate doświadczenie przebywania w środowisku I.C.E (izolowanym, zamkniętym i ekstremalnym). Jego badania dotyczą życia ludzi w takich warunkach.

 

 

 

Dr. Shawna Pandya – kanadyjska naukowczyni, lekarka, kandydatka na astronautę. Prowadzi badania związane z medycyną i neurobiologią. Przetestowała komercyjny skafander kosmiczny w warunkach mikro-grawitacji.

 

 

 

 

Eduardo Salazar Perez – meksykański inżynier. Jest członkiem zespołu zajmującego się rozwojem technologii stratosferycznej i kosmicznej.

 

 

 

 

 

Ola Kozawska – polska inżynierka. Projektantka usług i strategii z doświadczeniem w stosowaniu narzędzi projektowych i metod zorientowanych na człowieka w różnych branżach.

 

 

 

 


Wydarzenie poprowadzą

Leszek Orzechowski – architekt związany z Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej. Założyciel zespołu badawczego Space is More, zdobywcy wielu międzynarodowych nagród z dziedziny kosmicznej architektury, oraz twórca polskiego habitatu analogowego – Stacji Badawczej LunAres.

 

 

 

 

 

 

Justyna Średzińska – astrofizyczka, pracująca w Europejskim Biurze Edukacji Kosmicznej – ESERO-Polska. Tworzy materiały merytoryczne o tematyce kosmicznej, które stara się wprowadzać do edukacji formalnej. Przez kilka lat prowadziła badania z dziedziny astrofizyki podczas studiów doktoranckich w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN.

 


Współorganizatorzy wydarzenia