NEWSLETTER
Informacje o warsztatach, aktualnościach oraz innych wydarzeniach dla nauczycieli.
Zapisz sięKonferencja „Kosmos w Szkole 2017” już 21 października!
Zapraszamy wszystkich edukatorów zainteresowanych tematyką kosmiczną i metodami jej wprowadzania na zajęciach szkolnych do wzięcia udziału w konferencji Kosmos w Szkole 2017. Celem wydarzenia jest podzielenie się z uczestnikami materiałami przygotowywanymi co roku przez ESERO, mającymi służyć jako przydatne pomoce do prowadzenia ciekawych zajęć. Tegoroczna konferencja, ze swoim segmentem warsztatowym, uzupełniona zostanie, o krótkie prezentacje wygłaszane przez samych edukatorów – dowiemy się w ich trakcie, jak przebiegały organizowane przez nich projekty. Kosmos w Szkole to jedyna w swoim rodzaju okazja do wymiany doświadczeń w zakresie popularyzacji nauki pomiędzy Europejską Agencją Kosmiczną a polskimi edukatorami.
Całodniowe warsztaty odbędą się 21 października 2017 roku w Centrum Nauki Kopernik.
Rejestracja na konferencję
Każdy uczestnik może wziąć udział w jednym z czterech specjalnie przygotowanych warsztatów, wysłuchać wykładu naukowca zajmującego się badaniami związanymi z przestrzenią kosmiczną oraz opowiedzieć innym o swoich własnych inspiracjach, pomysłach czy wykonanych już projektach. Uczestnicy będą mogli zobaczyć również wystawę „Patrz: Ziemia” oraz obejrzeć pokazu w Planetarium Centrum Nauki Kopernik.
Czego oczekiwać?
Tegoroczny „Kosmos w szkole” otworzy wykład naszego gościa specjalnego – doktora Jerzego Nawrockiego, pracownika Obserwatorium Astrogeodynamicznego CBK PAN, który wprowadzi uczestników konferencji w arkana czasu i nowoczesnych sposobów synchronizacji zegarów na świecie. Dowiemy się czym tak dokładnie jest czas, z jaką dokładnością się go mierzy…no i właściwie po co się to robi. Zapraszamy na podróż po świecie historii, fizyki i technologii, która przybliży nam działanie dzisiejszych systemów GPS.
Przygotowaliśmy również różnorodne tematycznie warsztaty. Każdy uczestnik będzie mógł wziąć udział w jednym z nich:
Warsztat 1: Budowa planet
Czym różni się Ziemia od Księżyca? Co tkwi w środku ciał niebieskich? Jak wyciągać wnioski o zjawiskach zachodzących na dużych głębokościach? Jakie informacje dają nam uderzenia meteorytów? Przygotujmy się na aktywności wirtualne, jak i na takie, podczas których można się ubrudzić!
Sugerowany poziom: szkoła podstawowa
Warsztat 2: Szklarnia zwana Ziemią
Podczas warsztatów zastanowimy się nad mechanizmami zmieniającego się klimatu. Postawimy pytania dotyczące efektu cieplarnianego oraz wykonamy odpowiednie eksperymenty. Postaramy się dowiedzieć: Jak stężenia CO2 przekładają się na zmiany globalnej temperatury? Co się dzieje gdy lodowiec topnieje? I co z tym wszystkim wspólnego mają muszelki?
Sugerowany poziom: szkoła podstawowa
Warsztat 3: Zaprogramuj stację kosmiczną
Już po raz drugi przeprowadzimy warsztaty związane z konkursem „European Astro Pi Challenge”. W poprzedniej edycji tego konkursu aż siedem zwycięskich grup uczniowskich z Polski uruchomiło swój program komputerowy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej! W trakcie warsztatu chcemy pokazać możliwości wykorzystania mikrokomputerów Raspberry Pi – zarówno w kontekście konkursu, jednak również w celu pokazania przydatności mikrokomputerów w edukacji. Podczas warsztatów z trenerami będzie można dowiedzieć się, jak programować mikrokomputer Raspberry Pi oraz jak używać dodatkowego osprzętu (np. kamery podczerwonej). Trenerzy wytłumaczą również zasady konkursu i pozwolą na przetestowanie swoich pomysłów na egzemplarzach kosmicznego komputera dostarczonych przez ESA. (Uwaga: udział w warsztatach nie jest wymagany do udziału w konkursie, ani na odwrót – chociaż gorąco do tego zachęcamy).
Sugerowany poziom: szkoła podstawowa, liceum/technikum
Warsztat 4: Aerozol – nie tylko w dezodorancie!
Aerozole przeważnie kojarzą się z charakterystycznym sykiem towarzyszącym wydobywaniu się ich z puszki sprayu. Jednak ostatnio słychać o nich również w kontekście smogu towarzyszącego niektórym miastom. Czym są aerozole, jakie są ich rodzaje i gdzie występują? Jaki wpływ mają na nasze zdrowie, i czy satelity mogą nam coś o nich powiedzieć? Wykonamy również eksperymenty pozwalające określić charakter obiektów „wiszących” w powietrzu wokół nas.
Sugerowany poziom: szkoła podstawowa, liceum/technikum
Po sesjach warsztatowych udostępnimy przestrzeń do podzielenia się swoimi przemyśleniami w obszarze edukacji z wykorzystaniem zagadnień kosmicznych. Chcemy, żeby chętni uczestnicy, w formie krótkich, 3-minutowych wypowiedzieli się na temat wykonywanych przez nich projektów. Jakie problemy tłumaczyć można w szkole w „kosmiczny sposób” i jak to robić? Z pomocy jakich osób i organizacji korzystać? Skąd czerpać inspiracje? Będziemy zachęcać do wymiany doświadczeń i kontaktów.
Zasady zapisów
Do udziału w konferencji mogą się zgłaszać wszyscy nauczyciele i edukatorzy. Na podstawie zgłoszeń (ze wskazanym priorytetem uczestnictwa w danym warsztacie) organizatorzy dobiorą uczestników warsztatów w poszczególnych bloków tematycznych. Na warsztaty w przestrzeni galerii Patrz: Ziemia rejestracja prowadzona będzie oddzielnie, a miejsca na nie (jako ograniczone ilościowo) przyznane zostaną wg. zasady „kto pierwszy ten lepszy”.
Zapisy trwają do 15.10.2017 r.