NEWSLETTER
Informacje o warsztatach, aktualnościach oraz innych wydarzeniach dla nauczycieli.
Zapisz sięGalaktyka kobiet VII
Galaktyka Kobiet – spotkanie z wyjątkowymi kobietami z branży kosmicznej.
Chciałabyś pilotować balon? Badać czarne dziury? Zawodowo zajmować się kosmosem? Nie ma się czego wstydzić, to całkiem realne plany. Porozmawiaj z trzema nieprzeciętnymi kobietami, które odniosły sukces. Dołącz do „Galaktyki kobiet”. Weź udział w spotkaniu online 8 marca, o godz. 18.00.
Poznasz naukowczynie związane z eksploracją kosmosu, wysokimi technologiami i przełomowymi badaniami. Będziesz mieć okazję, by z nimi porozmawiać.
Śledź nas w mediach społecznościowych, gdzie umieszczamy wiele ciekawych materiałów dotyczących tematu wydarzenia.
- Link do wydarzenia na Facebook: https://fb.me/e/1b8AkZVCr
- Obejrzyj transmisję na żywo na naszym kanale YouTube: https://youtu.be/2BwCZLof8mc
Sylwetki ekspertek tej edycji wydarzenia:
Neuroarchitektka, designerka, artystka, naukowczyni, wynalazczyni, wizjonerka, pilot balonów na ogrzane powietrze, honorowa pracowniczka NASA, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jej rewolucyjne projekty tworzone z połączenia nauki i pasji, zdobyły najwyższe wyróżnienia i nagrody, większość z nich jest o zasięgu globalnym, wspierające ludzi i środowisko, zmieniające świat na lepsze, publikowane w najlepszych wydawnictwach naukowych typu Springer, wielokrotnie prezentowanych na światowych wystawach Expo, realizowane przez największe firmy. Jej życiowym idolem i wzorem jest Leonardo da Vinci, tak jak i on tworzy projekty z pasji oparte na życiu. Jest laureatka Nagrody Prezydenta RP Grand Prix 2002 za Najlepszy Pracę Dyplomową w Polsce, stypendystką Ministra Kultury.
Zarządza projektami satelitów do obserwacji Ziemi w brytyjskiej firmie In-Space Missions Ltd. Jest mentorką w Space4Women network zorganizowanej przez UNOOSA (United Nations Office for Outer Space Affairs).
Ukończyła Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa w Politechnice Warszawskiej oraz Międzynarodowy Uniwersytet Kosmiczny w Strasburgu (International Space University). Pracowała jako manager w globalnych firmach takich jak Rolls-Royce w Wielkiej Brytanii. Zgłębiła temat turystyki kosmicznej i wykorzystania Cyclerow do transportu pomiędzy Ziemia a Księżycem.
Dr hab. Dorota Gondek-Rosińska
Astrofizyczka, współodkrywczyni fal grawitacyjnych za których wykrycie przyznano Nagrodę Nobla z fizyki w 2017 roku. Badaczka czarnych dziur i gwiazd neutronowych. Laureatka wielu prestiżowych konkursów krajowych i międzynarodowych. Pasjonatka literatury Stanisława Lema, podróżniczka, płetwonurek, narciarka. Mama trójki wspaniałych dzieci.
Profesor w Obserwatorium Astronomicznym UW. Bierze udział w pracach międzynarodowego zespołu Virgo-LIGO poszukując sygnału fal grawitacyjnych ze zderzajacych się czarnych dziur, gwiazd neutronowych w układach podwójnych oraz z szybko rotujących gwiazd neutronowych i supernowych. Bada również poziom szumu sejsmicznego w różnych miejscach na świecie w celu znalezienia najlepszej lokalizacji dla przyszłego detektora fal grawitacyjnych Einstein Telescope. Jako dwukrotna laureatka Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej stworzyła zespół naukowy badający własności astrofizycznych źródeł fal grawitacyjnych
Galaktyka kobiet to cykl spotkań organizowanych w ramach programu ESERO-Polska, tworzonego w Centrum Nauki Kopernik. Ich celem jest wspieranie dziewcząt pragnących zajmować się naukami ścisłymi oraz inspirowanie tych, które jeszcze szukają swoich pasji.
To unikatowa możliwość bliskiego, koleżeńskiego spotkania z osobami, które już przetarły ścieżki w branży kosmicznej. Dzięki własnej pracy odniosły sukces i dalej zmieniają oblicze przemysłu kosmicznego nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
„W trakcie każdego spotkania rozmawiam z kilkoma zaproszonymi ekspertkami związanymi z edukacją STEM, ze szczególnym uwzględnieniem sektora kosmicznego. Nie tylko przedstawiam ciekawe zawody i sylwetki kobiet, ale przede wszystkim staram się pokazać ich drogę do miejsca, w którym się aktualnie znajdują. Ich dokonania mogą być źródłem prawdziwej inspiracji. Każdy kiedyś staje przed wyborem co robić w życiu i nie ma niczego smutniejszego, niż myśl, że się do czegoś nie nadaję, bo ktoś inny tak powiedział.” – mówi Justyna Średzińska, organizatorka „Galaktyki kobiet”.
Jak ważne jest świadome wybranie własnej ścieżki?
„W moim otoczeniu nikt nie chciał nawet latać samolotem, a moje marzenia sięgały wysoko poza atmosferę Ziemi.” – mówi dr Anna Chrobry, która była gościem poprzedniej edycji wydarzenia. „Nie było łatwo, ale udało się. Skonstruowane przeze mnie w ramach doktoratu urządzenie pomiarowe do badań atmosfery lata samolotem HALO, a pojazd kosmiczny, nad którym pracowałam, czyli Orion, zaniesie pierwszą kobietę na Księżyc. Chcę coś powiedzieć wszystkim kobietom, wszystkim młodym dziewczętom szukającym swojej drogi: to jest wasz czas, czas kobiet. Możecie być astronautkami, inżynierkami, zdobywać nagrody Nobla i robić wszystko, czego zapragniecie. Macie też oparcie w nas, w kobietach, które znają wasze wątpliwości i problemy. Powinnyśmy i będziemy sobie pomagać.”
VII edycja „Galaktyki Kobiet” to wydarzenie w formie online. Będzie składać się z krótkich wywiadów zakończonych sesją pytań i odpowiedzi od publiczności.
Zapraszamy 8 marca o godzinie 18:00.
Patronem Medialnym wydarzenia jest magazyn URANIA