NEWSLETTER
Informacje o warsztatach, aktualnościach oraz innych wydarzeniach dla nauczycieli.
Zapisz sięESERO na Festiwalu Przemiany
W dniach 14-17.09.2017, w Centrum Nauki Kopernik odbywał się Festiwal Przemiany. Rozpoczął się od wystąpienia Marka McCaughreana, który opowiedział publiczności o europejskich planach eksploracji przestrzeni kosmicznej, jednocześnie silnie akcentując potrzebę dbania o nasze ziemskie podwórko. Zarówno Mark, jak i inni prelegenci mogli dołączyć do nas w Warszawie dzięki merytorycznemu patronatowi, jakim Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) objęła wydarzenie.
Festiwal nie ograniczał się jednak wyłącznie do formuły wykładowej – dużo przestrzeni zarezerwowaliśmy na rozmowy poświęcone tematom zarówno technologicznym, naukowym, jak i społecznym, związanym z eksploracją przestrzeni kosmicznej. Zgłębialiśmy również relacje zachodzące między nauką a sztuką (świetnym przykładem ich dialogu jest artystyczno-naukowa działalność Joego Davisa). Bardzo ciekawą lekturą jest publikacja festiwalowa. Tu zapoznasz się z publikacją Festiwalu Przemiany.
Na Festiwalu nie mogło zabraknąć ESERO! W piątek 15.09 zorganizowaliśmy wydarzenie poświęcone zawodom przyszłości – „Przemiany Młodych”. Zaczęliśmy od wykładu Alany Bartolini, specjalistki ds. edukacji STEM w biurze ESA Education. Alana zajmuje się planowaniem zawartości pakietów edukacyjnych trafiających na Międzynarodową Stację Kosmiczną (której częścią są np. mikrokomputery Astro Pi!). Na Przemianach opowiadała o wymaganiach stawianych młodym ludziom przez ESA oraz o perspektywach zawodowych w sektorze kosmicznym. Głównym przesłaniem jej wystąpienia była obserwacja, że „kosmiczna praca” to nie tylko bycie astronautą, ale sektor kosmiczny potrzebuje ludzi o bardzo różnych pasjach i specjalnościach – od inżynierów, przez biologów czy geologów, po lingwistów i prawników.
W panelu dyskusyjnym laureaci i finaliści konkursów o tematyce kosmicznej – Remote Mars Yard, CanSat, University Rover Challenge – opowiadali o tym, skąd czerpali inspirację do zaangażowania się w realizowane przez siebie projekty i w jaki sposób uczestnictwo w nich przydało im się w szkole i poza nią. Okazuje się, że młodzi bardzo cenią sobie nabytą w trakcie projektu umiejętność pracy w grupie czy zarządzania czasem.
Przez cały Festiwal można było wziąć udział w badaniach gleby marsjańskiej podczas tzw. open labów, badając skład chemiczny przygotowanych przez nas próbek imitujących taką glebę, pod kątem występowania w niej życia. Ciekawostką jest, że jedną z próbek, które badali zwiedzający, był symulant wykorzystywany przez NASA do testowania łazików marsjańskich.
Studenci Politechniki Częstochowskiej, podzielili się z nami doświadczeniami zdobytymi podczas konstrukcji łazika Modernity (3. miejsce na międzynarodowych zawodach University Rover Challenge w USA) – opowiedzieli w jaki sposób funkcjonują podzespoły łazika i jak się nim steruje.
Wirtualni łazikowcy – zwycięzcy konkursu Remote Mars Yard – także wzięli udział w warsztatach o tematyce marsjańskiej. Zastanawiali się nad potencjałem astrobiologicznym próbek gleb. Ucieszyła nas informacja, że forma warsztatowa, którą na ogół prezentujemy edukatorom, podoba się również młodszym odbiorcom.
Kolejnym wydarzeniem w Centrum Nauki Kopernik, na które ESERO ma przyjemność zaprosić, jest konferencja „Kosmos w Szkole”. – 21.10.2017. Rejestracja trwa do 15 października 2017 r.