NEWSLETTER
Informacje o warsztatach, aktualnościach oraz innych wydarzeniach dla nauczycieli.
Zapisz sięESA wyśle rysunki Twoich uczniów w kosmos
Z roku na rok liczba odkrytych planet pozasłonecznych zwiększa się i aktualnie potwierdzone jest istnienie niemal 2 tys. obiektów. Pierwszą egzoplanetę w 1991 roku zaobserwował polski astronom Aleksander Wolszczan, a w kolejnych latach odkrywano ich coraz więcej.
Największą rewolucję spowodował jednak teleskop kosmiczny Keplera, dzięki któremu w ciągu pierwszych miesięcy pracy sklasyfikowano ponad tysiąc potencjalnych planet pozasłonecznych, z czego zdecydowana większość rzeczywiście okazała się być układami o wielu planetach. Odkrycia te to dopiero początek długotrwałych i skomplikowanych badań, jakie czekają astronomów. Niezbędne jest dokładne scharakteryzowanie i opisanie warunków panujących na tych odległych ciałach.
W tym celu Europejska Agencja Kosmiczna wysyła kolejny zaawansowany teleskop kosmiczny – Cheops (CHaracterising ExOPlanets Satellite ang. satelita charakteryzujący egzoplanety). Jego misja ma rozpocząć się w 2017 roku i będzie polegała na badaniu m.in. mas, rozmiarów oraz składu atmosfery za pomocą metody tranzytu, czyli przejścia planety na tle macierzystej gwiazdy. Zmiany spektrum i jasności światła podczas takiego procesu pozwalają na bardzo dokładne określenie wielu parametrów egzoplanety. Zadaniem Cheopsa będzie scharakteryzowanie układów najbliższych naszemu Słońcu, a jego badania przyczynią się do opracowania teorii opisujących powstawanie układów planetarnych takich jak nasz
Początek kolejnej dużej misji naukowej ESA to dobra szansa na promowanie astronomii wśród najmłodszych. Z tego względu Europejska Agencja Kosmiczna zaprasza do udziału w niesamowitym konkursie. Każde dziecko w wieku 8-14 lat, które stworzy rysunek zainspirowany misją ma szansę wysłać go w kosmos, ponieważ znajdzie się on na wygrawerowanej płytce umieszczonej na kosmicznym teleskopie Cheops.
Rysunek należy wykonać na przygotowanym przez ESA szablonie, który można pobrać stąd. Prace muszą być czarno-białe, zatem powinny być wykonane ołówkiem lub cienkopisem. Później wystarczy wysłać je na adres pocztowy:
Cheops drawing competition
European Space Agency / ESTEC
SRE-A Office Ba 115
PO Box 299
NL-2200 AG Noordwijk
The Netherlands
e-mail: CheopsCompetition@cosmos.esa.int
Zgłoszenia będą przyjmowane do 31 października, a na pokładzie Cheopsa znajdzie się miejsce dla około 3 tys. zmniejszonych rysunków.
Więcej informacji oraz szczegółowe warunki konkursu w języku angielskim można znaleźć na stronie konkursu:
http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Send_your_drawing_into_space_with_Cheops
Ciekawym centrum wiedzy i statystyk na temat planet pozasłonecznych jest strona NASA
http://exoplanetarchive.ipac.caltech.edu/