ESA Kids – Space Gallery – życie na ISS

Zapraszamy do udziału w plastycznym konkursie, który umożliwi wysłanie kosmicznej grafiki na stronę ESA Kids! To wspaniała szansa! Każdego miesiąca ESA Kids przygląda się szczegółowo różnym tematom kosmicznym. Tematy obejmują wszystko, od orbit i planet po astronautów czy asteroidy.

 

 

 

 

Życie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS – International Space Station) to wielka przygoda w kosmosie! Astronauci śpią w małych sypialniach i używają śpiworów przymocowanych do ściany, aby nie odfrunąć. Jedzenie przypomina zaawansowaną technologicznie żywność kempingową – jest liofilizowane i astronauci dodają wodę, aby było gotowe do spożycia. Jedzenie potrafi im uciekać, spróbuj wyobrazić sobie, że jesz latające kawałki spaghetti! 😉 Aby zachować zdrowie, astronauci dużo ćwiczą na specjalnych maszynach. Muszą zachować ostrożność podczas prostych, codziennych czynności takich jak mycie zębów, ponieważ nie ma tam umywalki a brak grawitacji utrudnia pozbycie się resztek pianki – muszą połykać piankę pasty do zębów!

Pomimo tych wyzwań astronauci i astronautki świetnie się bawią w kosmosie, przeprowadzają ciekawe eksperymenty, patrzą na Ziemię z dużej odległości jak nikt inny czy rozmawiają z rodzinami w domu!

Zainspirujcie się astronautkami i astronautami, by zaprezentować waszą wizję takiego kosmicznego życia.

Temat konkursu w tym miesiącu to: życie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)

  • zgłoszenia, należy przesłać do 29 lutego 2024 r.
  • pracą konkursową mogą być: rysunek, obraz, rzeźba, model, grafika komputerowa… użyjcie swojej wyobraźni!
  • konkurs jest kierowany do dzieci i młodzieży do 12 roku życia włącznie
  • w konkursie należy wykazać się kreatywnością i pokazać swój pomysł poprzez sztukę!

Zespół ESA Education wybierze najlepsze prace, które trafią do Galerii Kosmicznej na stronie ESA Kids oraz autorzy i autorki prac otrzymają kosmiczne upominki.

Pracę konkursową należy przesłać przez formularz (znajduje się na oryginalnej stronie konkursu, link poniżej) lub na adres: ESA Education, ESTEC, Keplerlaan 1, PO Box 299 NL-2200 AG Noordwijk, Niderlandy.

Uwaga: praca konkursowa nie podlega zwrotowi. Ze względu na dużą liczbę zgłoszeń, które napływają co miesiąc, Biuro Edukacji ESA nie wysyła do uczestników listów potwierdzających ich otrzymanie. ESA kontaktuje się wyłącznie ze zwycięzcami.

Zachęcamy do odwiedzania regularnie strony ESA Kids (https://www.esa.int/kids/en/home), aby zobaczyć, kim są comiesięczny zwycięzcy!


Oryginalny artykuł w j. angielskim znajdziecie na stronie ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej) – tu znajdziecie formularz wysłania pracy plastycznej!

6.02.2024 r.

Na naszej stronie znajdziecie wile filmów przedstawiających życie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, które mogą być inspiracją waszych projektów: https://esero.kopernik.org.pl/zycie-na-iss/