Climate Detectives Kids

Climate Detectives to międzynarodowe wyzwanie Europejskiej Agencji Kosmicznej, oferujące uczniom i uczennicom stworzenie własnego projektu z zakresu zmian klimatu lub ekologii.

Dzięki udziałowi w wyzwaniu Climate Detectives Kids dzieci mają unikalną szansę wykonać w klasie doświadczenia opracowane przez ekspertów i ekspertki Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) a nawet stworzyć i zaproponować własne projekty.

 


Wyzwanie Climate Detectives Kids

W tym projekcie zespoły wykonują wybrane zadania z zasobów ESA lub proponują autorskie aktywności, skupiające się na środowisku Ziemi. Zbierają dane, tworzą proste narzędzia pomiarowe lub prowadzą eksperymenty. Następnie analizują swoje odkrycia i zdobywają odznaki za każde zgłoszone zadanie! Zespoły mogą przesyłać zadania jednocześnie lub w różnych momentach wciągu roku.


Czego doświadczą uczestnicy i uczestniczki?

To wyzwanie jest doskonałą okazją do integracji uczniów i uczennic, budowania grup, by uczyły się podziału zadań, odpowiedzialności i współpracy w zespole przy wykonaniu projektu. Dzieci mogą doświadczyć, czym jest wspólnota zjednoczona wokół realizacji wspólnego celu.

W tym projekcie uczniowie i uczennice:

  • zdobywają wiedzę o klimacie panującym na Ziemi, jako złożonym i zmieniającym się systemie, na który wpływ ma również działalność człowieka
  • rozwijają i wzmacniają umiejętności badawcze, krytycznego myślenia i podejmowania inicjatywy, tak aby młode osoby lepiej rozumiały problemy klimatyczne i umiały im przeciwdziałać
  • poszerzają kompetencje (m. in: praca zespołowa, projektowa, umiejętność komunikacji i prezentacji).

Ważnym aspektem wyzwania jest przechodzenie pozytywnych zmian zachowań i postaw, które mogą mieć wpływ na rozwiązanie lub zminimalizowanie takich problemów teraz i w nadchodzącej przyszłości.


Kto może wziąć udział w Climate Detectives Kids?

Dzieci 8 – 12 lat                  Zespoły od 2 osób do całej klasy           Zespół zgłasza Opiekun/ka

Co najmniej 50% członków i członkiń zespołu musi mieć obywatelstwo państwa członkowskiego ESA. Oprócz 22 państw członkowskich, także Kanada, Łotwa, Litwa, Słowacja i Słowenia, na podstawie umów z ESA, kwalifikują się do pełnego uczestnictwa w programach Biura Edukacji ESA. W ramach obecnej umowy o współpracy między ESA a Republiką Malty, zespoły z Malty mogą również uczestniczyć w wyzwaniu Climate Detectives.

Zachęcamy do tworzenia i prowadzenia zespołów z możliwością współpracy międzykulturowej.


Etapy Climate Detectives Kids

Projekt jest otwarty od 9 września 2024 r. do 4 kwietnia 2025 r.

Zespoły wybiorą jedną z proponowanych aktywności lub stworzą własną, następnie prześlą krótki opis oraz zdjęcie swojego projektu.

Zespoły, które prześlą jedną aktywność, otrzymają srebrną odznakę. Jeśli zespoły ukończą dwie aktywności, otrzymają złotą odznakę i wirtualny certyfikat, jako uznanie ich pracy detektywistycznej na rzecz zrozumienia i ochrony naszej planety.

Zachęcamy do odwiedzania wirtualnej galerii swojego zespołu i podzielenia się swoim projektem z rodziną i znajomymi!


Jak się zgłosić?

  • Do wyzwania będzie można dołączyć w dowolnym momencie od 9 września 2024
  • Zespół zgłasza opiekun/opiekunka wypełniając FORMULARZ, link do formularza zostanie aktywowany 9.09.2024
  • Opiekun/opiekunka rejestruje zespół na międzynarodowej stronie wyzwania: https://climatedetectives.esa.int/login/

Nagrody

  • Odznaki
  • Wirtualne certyfikaty
  • Projekty pojawią się w wirtualnej galerii wyzwania

 


Zainspiruj się!

Zapraszamy na wykład Marcina Popkiewicza, w którym poprosiliśmy go o odniesienie się do mitów obecnych w dyskursie klimatycznym.


Kontakt

Życzymy kreatywnych pomysłów, zapału do wykonania doświadczeń i odwagi do wprowadzenia zmiany. Powodzenia!