Spotkaj eksperta: Chwytakiem do gwiazd. Projektowanie technologii kosmicznych od kuchni

Zapraszamy na spotkanie online z dr inż. Adamem Dąbrowskim ­– inżynierem-mechanikiem kosmicznym z firmy Astronika, w której konstruuje mechanizmy planetarne.

11 lutego 2025, godz. 18.00

Nie przegapcie spotkania z nami!

link do transmisji live w aplikacji ZOOM – wkrótce


Kim jest inżynier kosmiczny? Czy będąc dopiero w szkole podstawowej albo liceum czy technikum, można zrealizować rzeczywisty projekt kosmiczny? Jak wygląda projektowanie mechanizmów, które zdolne są przetrwać w pozaziemskich warunkach? Czy w Polsce działają firmy wysyłające technologie w Kosmos? Na te i wiele innych pytań poszukamy odpowiedzi z naszym gościem.

Będzie nim inżynier-mechanik kosmiczny Adam Dąbrowski, który o swojej pracy mówi tak: „Rysuję chwytaki, młotki, rampy i maszty, które wykopią piasek na Marsie, naprawią satelitę na orbicie Ziemi albo sprawdzą, czy można mieszkać w okolicy Jowisza. Często gdy narysuję, to od razu buduję (jak z klocków) albo liczę i okazuje się, że nie działa. Wtedy muszę narysować jeszcze raz. Kiedy już (wydaje mi się, że) zadziała, proszę kolegów i koleżanki, żeby zbudowali docelową konstrukcję (bo robią to dużo lepiej niż ja). A potem wkładam to do piekarnika i na głośnik”. Tak w skrócie wygląda projektowanie mechanizmów kosmicznych!

CanSat dopracowywany w trakcie kampanii startowej.

Spotkanie będzie przydatne dla uczestników europejskiego wyzwania CanSat, w ramach którego uczniowie szkół podstawowych i średnich tworzą symulatory sond kosmicznych. Udział w wyzwaniu to dla młodzieży szansa na przeżycie unikalnej przygody! Jej uczestnicy przejdą przez wszystkie etapy ekscytującego projektu badawczego: od wymyślenia koncepcji misji cansata oraz wybór i zaprojektowanie jego instrumentów poprzez działania promocyjne i edukacyjne, pozyskanie partnerów i sponsorów oraz integrację komponentów minisatelity aż po testowanie prototypów cansata, przygotowanie go do uruchomienia i wreszcie analizę danych.

Spotkanie będzie składało się z trzech części.

  1. Prezentacja europejskiego wyzwania CanSat.
  2. Rozmowa z ekspertem, dr. inż. Adamem Dąbrowskim o tym:
    • jak zostać inżynierem kosmicznym,
    • jak powstają mechanizmy kosmiczne,
    • jak przebiega cały proces twórczo-produkcyjny: od pomysłu przez projekt do produktu kosmicznego,
    • gdzie w Kosmosie można znaleźć polskie mechanizmy kosmiczne.
  3. Sesja pytań i odpowiedzi.

Serdecznie zapraszamy. Wzlećcie z nami na wyższy poziom!


Adam Dąbrowski – doktor nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria mechaniczna (Politechnika Gdańska). W Niemczech ukończył studia II stopnia na kierunku mechatronika na Uniwersytecie Technicznym w Hamburgu, a także uzyskał podwójny dyplom Engineering and Management of Space Systems na uczelni Hochschule Bremen. Posiada doświadczenie przemysłowe (Instytut Lotnictwa w Warszawie, SICK AG w Hamburgu, Blue Dot Solutions w Gdańsku, Niemieckie Centrum Rozwoju Sztucznej Inteligencji (DFKI) w Bremie). Jako asystent na Politechnice Gdańskiej prowadził zajęcia z mechaniki, robotyki, mechanizmów kosmicznych i dynamiki systemów kosmicznych oraz inżynierii systemów. Zajmował się również popularyzacją i rozwojem edukacji inżynieryjnej, w szczególności kosmicznej jako specjalista w Departamencie Edukacji Polskiej Agencji Kosmicznej. Wcześniej budował roboty medyczne i kosmiczne w Niemczech. Obecnie konstruuje mechanizmy planetarne w Astronice.


Najwięcej o CanSatach opowiedzą uczestnicy i uczestniczki 🙂