Finał polskiej edycji konkursu CanSat 2019

W dniach 25-28 kwietnia 2019 odbyło się coroczne święto młodych konstruktorów i konstruktorek satelitów – finały konkursu CANSAT. Przez cztery dni 10 zespołów finalizowało swoje projekty, poddając je testom podczas piątkowego lotu dronem oraz szykując je na ostateczny start na pokładzie rakiety.

Niestety rakieta nie poleciała. Z uwagi na wysoki poziom zagrożenia pożarowego nie uzyskaliśmy zgody na start. Zaradziliśmy temu, drugi dzień z rzędu wykorzystując potężną konstrukcję drona. Ostatecznie dziewięć zespołów przetestowało swoje minisatelity, demonstrując rozwiązania technologiczne i zbierając dane badawcze.

Finał polskiej edycji konkursu CanSat 25-28 kwietnia 2019

Członkowie zespołów konkursowych najpierw sami przeanalizowali dane zebrane podczas misji badawczych, następnie wynikom przyjrzało się jury, w skład którego wchodziły osoby mające doświadczenie w budowaniu prawdziwego satelity, konstruowaniu układów rakietowych, czy projektowaniu misji badawczych. Po trudnych naradach wyróżniono pięć zespołów:

 1. pierwsze miejsce – drużyna ArctowSky z Zespołu Szkół Społecznych STO im. Pawła Jasienicy w Warszawie, której misja polegała na kierowanym opadaniu minisatelity, który podczas lotu, dzięki wykorzystaniu sieci neuronowej, dokonuje klasyfikacji terenu. Rozwiązania zaproponowane przez zespół ArctowSky mogą być wykorzystywane np. przy monitorowaniu pożarów obszarów leśnych;

  ArctowSky

 2. drugie miejsce – zespół Extreme Technology & Research z VII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, na misję którego składały się: pobór próbki atmosfery na konkretnej wysokości nad poziomem terenu w celu przeprowadzenia badań laboratoryjnych, konstrukcja anteny nadawczej mogącej osiągnąć łączność na odległość nawet do 120 km (minisatelita nie został wyniesiony na rakiecie, tylko za pomocą drona, a więc z niższego pułapu osiągnięto kontakt tylko(!) na odległość 20 km, bo dalszą stację odbiorczą zasłonił horyzont) oraz przeprowadzenie badań zawartości cząsteczek stałych w analizowanym profilu atmosfery;

  Extreme Technology & Research

 3. trzecie miejsce – zespół Plastic Monkeys z V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, który skonstruował misję ratunkową. Ich minisatelita może być używany w strefach dotkniętych kataklizmem, gdzie będzie lokalizował położenie osób potrzebujących pomocy służb ratunkowych – poprzez specjalny interfejs można zgłosić, w jakim stanie jest dana osoba, a dzięki dwustronnej komunikacji dyspozytor może powiadomić oczekujących, w jakim czasie nadejdzie pomoc.

  Plastic Monkeys

 4. wyróżnienie za podejście naukowe – zespół ZSA Sat z Zespołu Szkół Akademickich Politechniki Wrocławskiej, członkowie którego, kiedy się okazało się, że posiadane na wyposażeniu termometry są nieprzydatne do wykonania zaplanowanego zadania, zaprojektowali system do pomiaru temperatury powietrza za pomocą ultradźwięków.

  ZSA Sat

 5. wyróżnienie za solidność misji – zespół Sobieski Sat z II Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, który przez cały czas trwania konkursu (pół roku) konsekwentnie prowadził badania i testy przybliżające ich do przeprowadzenia niezawodnej misji, która jako jedna z niewielu w przebiegła zgodnie z planem w stu procentach, dokładnie tak, jak zaplanowali członkowie zespołu.

  Sobieski Sat

Zwycięski zespół ArctowSky w dniach 24–28 czerwca pojedzie reprezentować Polskę podczas finałów europejskich pod Bolonią we Włoszech.