Astro Pi Challenge powraca! Zapraszamy do edycji 2018/2019

Zastanawiałeś się kiedyś, jak by to było, gdybyś mógł uruchomić własny eksperyment i to w kosmosie? Teraz masz ku temu okazję! Dział edukacyjny Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) wraz we współpracy z Fundacją Raspberry Pi mają przyjemność ogłosić konkurs European Astro Pi Challenge 2018/2019!

W tym konkursie tworzymy uczniom i ogólnie młodym ludziom niesamowitą szansę, aby przeprowadzić naukowe badania kosmosu, pisząc programy naukowe działające na Astro Pi – specjalnych komputerach Raspberry Pi, które znajdują się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Dwaj astronauci – Alexander Gerst (Europejska Agencja Kosmiczna) oraz David Saint-Jacques (Kanadyjska Agencja Kosmiczna) będą towarzyszyć naszym Astro Pi na pokładzie ISS oraz nadzorować programy uczestników w ich pracy oraz zdobywaniu danych naukowych.

W ramach konkursu Astro Pi będą prowadzone dwie misje: Misja Zero oraz Misja Laboratorium Kosmiczne.

Misja Space Lab wystartowała właśnie teraz. Jeśli masz 19 lat lub mniej i mieszkasz w kraju członkowskim Europejskiej Agencji Kosmicznej, to jesteś zaproszony do utworzenia zespołu przynajmniej z jednym przyjacielem i zgłoszenia się do konkursu Astro Pi Challenge – Misja Laboratorium Kosmiczne. To co musisz zrobić, to wysłać swój pomysł na eksperyment przed końcem października. Nie możemy się doczekać waszych pomysłów!

Misja Laboratorium Kosmiczne daje ci możliwość przeprowadzenia własnego eksperymentu naukowego na pokładzie ISS. Wyzwanie jakiemu musisz sprostać, to opracowanie i zakodowanie eksperymentu z wykorzystaniem czujników środowiskowych oraz kamer połączonych z komputerami Astro Pi. Nazywają się Ed oraz Izzy i znajdują się już na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Astro Pi Challenge powraca! Zapraszamy do edycji 2018/2019

W ramach Misja Laboratorium Kosmiczne możesz wybrać pomiędzy dwoma tematami dla swojego eksperymentu: „Życie w kosmosie” oraz „Życie na Ziemi”.

Działając w zakresie tematu „Życie na Ziemi” będziesz korzystał z komputera Astro Pi o nazwie Izzy. Jest on wyposażony w kamerę podczerwieni skierowaną z ISS w kierunku naszej planety. Dzięki niej możemy badać Ziemię.

W ramach tematu „Życie w kosmosie” eksperymenty będą odbywać się z pomocą komputera Ed. Ten komputer Astro Pi wyposażony jest w instrument służący do detekcji światła i znajduje się w module laboratoryjnym Kolumb na ISS.

Najlepsze z nadesłanych eksperymentów zostaną przeprowadzone na ISS, a ty – młody miłośniku nauki – będziesz miał możliwość zapoznania się z wynikami oraz napisania raportu w oparciu o nie. Dziesięć zespołów, które nadeślą najlepsze raporty, zostaną zwycięzcami Astro Pi Misja Laboratorium Kosmiczne na lata 2018/2019.

Misja Laboratorium Kosmiczne charakteryzuje się czterema fazami:

  1. Projektowanie (do końca października 2018)

Wymyślanie pomysłu na eksperyment

  1. Tworzenie (listopad 2018 – marzec 2019)

Stwórz program i przeprowadź eksperyment na Ziemi

  1. Wdrożenie (kwiecień 2019)

Zainstalowanie twojego programu na ISS

  1. Analiza (maj 2019)

Wykorzystanie danych z eksperymentu, aby napisać raport.

W fazie pierwszej wystarczy, że wymyślisz pomysł na dobry eksperyment. Nie musisz jeszcze nic kodować, jednakże dobrze, abyś pomyślał, jak napisać program do eksperymentu, abyś był pewien, że jest to osiągalne. Warto też, abyś zapoznał się z naszymi wskazówkami dotyczącymi Astro Pi Misja Laboratorium Kosmiczne, gdzie znajdziesz informacje, jak wziąć udział w konkursie. Ostateczny termin rejestracji twojego pomysłu na stronie Astro Pi to 29 października 2018 roku (poniedziałek).

Zespoły z najlepszymi pomysłami zostaną poinformowane o przejściu do fazy drugiej do połowy listopada 2018 roku.

Natomiast Misja Zero zostanie uruchomiona wkrótce. Stanowi ona prostszą wersję Astro Pi Challenge, ale mimo to również daje szansę uruchomienia twojego kodu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Tym razem będzie to w postaci prostego programu wyświetlającego komunikat dla astronautów na pokładzie. Do udziału w tej misji nie potrzebujesz żadnego sprzętu i możesz być całkowitym nowicjuszem w kodowaniu. Wystarczy, że będziesz przestrzegał wskazówek i zasad programu.

Żeby móc wystartować w Misja Zero musisz mieć 14 lat lub mniej i mieszkać w kraju będącym członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej. Zgłoszenia można składać od 29 października. Więcej informacji znajdziecie na stronie Misja Zero.

Odwiedźcie stronę: www.astro-pi.org i wejdźcie w zakładkę dla wybranej misji. Wszystkie zgłoszenia muszą być napisane w języku angielskim.