NEWSLETTER
Informacje o warsztatach, aktualnościach oraz innych wydarzeniach dla nauczycieli.
Zapisz sięESA Teach with Space: kursy online dla nauczycieli/ek
Warsztaty i różnorodne aktywności przygotowywane przez Biuro Edukacji ESA cieszą się ogromną popularnością i są dostępne dla nauczycieli i nauczycielek z całej Europy. Wspierają edukatorów i edukatorki w wprowadzaniu zagadnień astrofizycznych i technologicznych na zajęcia szkolne, tworzą przestrzeń do ciekawych dyskusji o walorach tematyki kosmicznej w edukacji.
Oryginalna strona z listą warsztatów.
Zapraszamy nauczycieli/ki szkół podstawowych i średnich do zapisania się na kosmiczne warsztaty! Eurpejskie Biuro Edukacji proponuje pięć nowych warsztatów online. W ramach sesji szkoleniowych będziecie prowadzić doświadczenia kosmiczne, wykorzystywać ciekawe narzędzia online i zastanawiać się, w jaki sposób technologia kosmiczna oraz obserwacje sateitarne naszej błękitnej planety mogą wspierać program nauczania w inspirujący i innowacyjny sposób. Weź udział w tych niesamowitych kursach on-line! (warsztaty są prowadzone w języku angielskim)
Zarezerwuj sobie również czas na pierwszą konferencję ESA Teacher Online, która odbędzie się w dniach 6-8 lipca 2021. Ta międzynarodowa konferencja będzie okazją do podzielenia się swoimi doświadczeniami z nauczycielami/kami-edukatorami/kami z całej Europy i zainspirowania się wraz z ekspertami/ekspertkami kosmicznymi oraz działaniami edukacyjnymi, które wykorzystują naukę i technologię kosmiczną jako kontekst do nauczania i uczenia się.
Rejsetracja do newslettera konferencji jest już otwarta – zapisz się dziś! Rejestracja na konferencję zostanie otwarta w lutym 2021 roku. Zapraszamy zainteresowanych nauczycieli i nauczycielki z państw członkowskich ESA, Kanady, Słowenii, Łotwy i Malty.
Zobaczcie jakie warsztaty macie do wyboru 🙂
___________________________________________________
Teach with Space – 3D design in education (Lekcje z kosmosu: projektowanie 3D w edukacji)
- format: online
- daty spotkań: 20 i 27 stycznia 2021
- godziny: 16:30 – 18:30 CET
- poziom: szkoła podstawowa klasy 7-8, pierwsza klasa szkoły średniej
- język prowadzenia warsztatów: angielski
Zapisy trwają do 11 stycznia 2021, godzina 23:59 CET – zakończone
opis warsztatów:
Kolejnym krokiem w eksploracji kosmosu przez człowieka są nowe badania naszego naturalnego satelity oraz zbudowanie na nim stałej bazy. Jak zostanie zbudowana przyszła infrastuktura Księżyca? Może ciekawą opcją będzie wydrukowanie jej w technologii 3D?
Projektowanie i drukowanie 3D to coraz częściej wykorzystywane obszary w przemyśle kosmicznym oraz różnych gałęziach przemysłu. Podczas tych warsztatów zapoznasz się z najnowocześniejszymi zastosowaniami druku 3D w kosmosie. Ponadto dowiesz się, jak wprowadzać projektowanie 3D z klasie, korzystając z inspirujących tematów. Użyjesz oprogramowania do projektowania 3D Autodesk®Tinkercad™ i doświadczysz pierwszych kroków w projektowaniu 3D poprzez dedykowane ćwiczenia praktyczne.
Te warsztaty pomogą Ci również dowiedzieć się, jak dalej zgłębiać temat projektowania 3D ze swoimi uczniami i uczennicami, dołączając do wyzwania Moon Camp, edukacyjnego projektu szkolnego prowadzonego przez ESA i Fundację Airbus we współpracy z Autodesk, w ramach którego zespoły projektują w 3D własną bazę księżycową przygotowaną do trudnych warunków panujących na Srebrnym globie.
___________________________________________________
Teach with Earth from space: Climate and Scientific methodology (Lekcje o Ziemi z kosmosu: Klimat i metoda naukowa)
- format: online
- daty spotkań: 17 i 24 lutego 2021
- godziny: 16:30 – 18:30 CET
- poziom: szkoła podstawowa
- język prowadzenia warsztatów: angielski
Zapisy trwają do 1 lutego 2021, godzina 23:59 CET – zakończone
opis warsztatów:
Satelity obserwują Ziemię cału czas i pomagają nam zobaczyć naszą błękitną planetę w nowy i niepowtarzalny sposób. Z góry mogą obserwować inne cechy niż te, które widzimy, gdy patrzymy z ziemi. Badanie tych cech może nam powiedzieć o stanie Ziemi, naszej pogodzie, naszym klimacie, oceanach i wiele więcej.
Podczas teych warsztatów dowiesz się, w jaki sposób niektóre z najważniejszych wskaźników, których naukowcy używają do badania zmian klimatycznych, mogą wesprzeć twoje lekcje przedmiotów ścisłych. Będziesz badać wpływ topnienia lodu na lądzie i morzu w wyniku globalnego ocieplenia. Poznasz również EO Browser, narzędzie online, które zapewnia łatwy i bezpłatny dostęp do zdjęć satelitarnych z różnych misji obserwacji Ziemi, abyś mógł wykorzystać je w swojej klasie!
___________________________________________________
Run experiments on the ISS using Astro Pi: Coding & scientific experimentation (wysyłanie programów na Międzynrodową Stację kosmiczną korzystając z komputerów Astro Pi: programowanie i experymenty naukowe)
- format: online
- daty spotkań: 17 i 24 marca 2021
- godziny: 16:30 – 18:30 CET
- poziom: szkoła podstawowa klasy 7-8, szkoła średnia
- język prowadzenia warsztatów: angielski
Zapisy trwają do 8 lutego 2021, godzina 23:59 CET – zakończone
opis warsztatów:
Komputery Astro Pi to małe urządzenia komputerowe zdolne do wielkich rzeczy. ESA współpracuje z Raspberry Pi Foundation w celu przeprowadzenia projektu edukacyjnego, który wykorzystuje dwa komputery Astro Pi umieszczone na ISS za pomocą kodowania i eksperymentów naukowych. Podczas tej sesji zostaniesz wprowadzony do oprogramowania i sprzętu Astro Pi, w tym zestawu czujników. Skonfigurujesz i nauczysz się programować Astro Pi w języku, w którym się komunikują – Python. Te specjalne komputery mogą na przykład służyć do komunikowania się z astronautami na pokładzie ISS poprzez manipulowanie tekstem i obrazami na ekranie LED, a także do przeprowadzania eksperymentów naukowych.
___________________________________________________
Teach with Earth from space: Climate and Scientific methodology (Lekcje o Ziemi z kosmosu: Klimat i metoda naukowa)
- format: online
- daty spotkań: 21 i 28 kwietnia 2021
- godziny: 16:30 – 18:30 CET
- poziom: szkoła podstawowa klasy 7-8, szkoła średnia
- język prowadzenia warsztatów: angielski
Zapisy trwają do 6 kwietnia 2021, godzina 23:59 CET
opis warsztatów:
Satelity obserwują Ziemię cały czas i pomagają nam zobaczyć naszą błękitną planetę w nowy i niepowtarzalny sposób. Z góry możemy obserwować inne cechy niż te, które widzimy, gdy patrzymy z ziemi. Dane satelitarne i pomiary naziemne uzupełniają się wzajemnie, dzięki czemu zapewniają globalny zbiór danych potrzebny do monitorowania i zrozumienia zmieniającego się klimatu.
Podczas tych warsztatów dowiesz się, w jaki sposób niektóre z najważniejszych wskaźników używanych przez naukowców do badania zmian klimatycznych mogą wesprzeć twoje lekcje nauk ścisłych i geografii. Nauczysz się jak wprowadzać z uczniami i uczennicami metodologię naukową związaną z gromadzeniem, analizą i interpretacją danych. Satelity zawierają wiele instrumentów naukowych, takie jak kamery, radary i spektroskopy. Niektóre z tych instrumentów są w stanie wykryć długości fal spoza zakresu, jaki widzimy naszymi oczami. Za pomocą komputerów możemy przeanalizować takie dane i dostosować je do naszych potrzeb. Poznasz EO Browser, narzędzie online, które zapewnia łatwy i bezpłatny dostęp do zdjęć satelitarnych z różnych misji obserwacji Ziemi, abyś mógł wykorzystać je w swojej klasie!
___________________________________________________
Code your Mission to Mars with Open Roberta: Coding & scientific experimentation (Programuj swoją misję na Marsa korzystając z narzędzia Open Roberta: programowanie i experymenty naukowe)
- format: online
- daty spotkań: 5 i 12 maja 2021
- godziny: 16:30 – 18:30 CET
- poziom: szkoła podstawowa
- język prowadzenia warsztatów: angielski
Zapisy trwają do 9 kwietnia 2021, godzina 23:59 CET
Podczas tych warsztatów udamy się na Marsa, aby zbadać Czerwoną Planetę. Korzystając z narzędzia do symulacji online Open Roberta, nauczysz się programowania blokowego, aby sterować wirtualnym łazikiem marsjańskim po powierzchni Marsa i wykonywać ekscytujące misje, ESA rzuca ci wyzwanie :). Ostatecznym celem będzie znalezienie życia na Marsie! Open Roberta Lab zajmuje się programowaniem blokowym wyspecjalizowanym w robotyce, umożliwiając nauczycielom i naucztcielkom doskonalenie umiejętności kodowania uczniów i uczennic.
Wszelkie pytania dotyczące warsztatów można przesyłać na adres teachers@esa.int
Zapraszamy wszystkich i wszystkie do tej kosmicznej przygody!