Teach with the Moon, czyli księżycowa edukacja z ESA!

„Teach with the Moon” to zakładka na stronie ESA, która gromadzi serię inspirujących materiałów edukacyjnych w języku angielskim. Są tu linki do scenariuszy lekcji (w języku angielskim), infografik, zdjęć, filmów i animacji skupionych wokół tematu Księżyca oraz informacje na temat misji Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA.

Polecamy szczególnie nauczycielom i nauczycielkom uczącym przedmiotów ścisłych. Korzystając z proponowanych treści, będą oni mogli nadać programom nauczania kosmiczny kontekst i wzbudzić zainteresowanie uczniów i uczennic Wszechświatem.

Więcej: https://www.esa.int/Education/Teach_with_the_Moon

Zdjęcie: ESA

Księżyc – naturalny satelita Ziemi

Księżyc to najbliższy sąsiad Ziemi. Przypuszczamy, że dzięki niemu poznamy tajemnice formowania się Układu Słonecznego i powstania życia na Ziemi. Ludzie stanęli na Księżycu zaledwie 6 razy! Teraz ESA, wraz z agencjami kosmicznymi z całego świata, planuje powrót na Srebrny Glob z serią misji, które rozpoczną się na początku lat 20-tych XXI w. Jako pierwsze na powierzchni Księżyca wylądują roboty, torujące drogę przyszłym odkrywcom. Astronauci i astronautki będą sterować nimi z orbity.
Chcemy wrócić na Księżyc, aby zbadać jego zasoby – np. wodę, którą zaobserwowano w postaci lodu w trwale zacienionych kraterach na księżycowych biegunach. Być może te badania pomogą nam zrobić kolejny gigantyczny krok w kierunku rozwoju cywilizacji.

Księżycowe fakty

Jak duży jest Księżyc?
Średnica księżyca = 3475 km; Średnica Ziemi = 12 742 km, czyli Księżyc jest prawie 4-krotnie mniejszy od Ziemi.

Jak daleko od nas jest na Księżyc?
Ze względu na eliptyczną orbitę Księżyca, jego odległość względem Ziemi jest zmienna. Gdy Srebrny Glob jest najbliżej naszej planety, znajduje się w odległości 363 000 km, a kiedy maksymalnie się oddala – 405 000 km. Księżyc wygląda najbardziej widowiskowo, kiedy jest najbliżej – wydaje się o 14% większy i świeci do 30% jaśniej. Potocznie nazywamy go wtedy Superksiężycem.

Jak długi jest dzień na Księżycu?
Dzień księżycowy ma 27,3 dnia ziemskiego.

Ile ważył(a)byś na Księżycu?
1/6 swojej ziemskiej wagi.

Ilu ludzi chodziło po Księżycu?
12 astronautów w ramach programu Apollo (lata 1969 – 1972).

Ile czasu zajmuje dotarcie statku kosmicznego na Księżyc?
Około 3 dni.

Dlaczego Księżyc czasami wygląda na większy?
Ze względu na swoją eliptyczną orbitę czyli różną odległość do Ziemi.

Czy na Księżycu jest woda?
Tak, na biegunach jest woda pod postacią lodu.

Dlaczego widzisz tak wiele kraterów na Księżycu?
Kratery to pozostałości po zderzeniach asteroid z powierzchnią Księżyca. Dobrze je widać, ponieważ Księżyca nie otacza atmosfera. W związku z tym naszego naturalnego satelity nie dotyczą zjawiska pogodowe. Na Księżycu nie obserwujemy również aktywności tektonicznej.

Ile czasu potrzebuje sygnał radiowy, aby dotrzeć z Ziemi na Księżyc?
Około 1,28 sekundy. Gdybyśmy chcieli słuchać na Księżycu ziemskiego radia, moglibyśmy robić to prawie „na żywo”.

Jakie są ciemne i jasne obszary na Księżycu?
Ciemne obszary to pola lawy, a jasne – góry i wzniesienia.

Czy istnieje ciemna strona Księżyca?
Promienie słoneczne padają na cały Księżyc, więc obiektywnie nie istnieje jego ciemna strona. Z Ziemi widzimy jednak zawsze tę samą stronę Księżyca, więc z naszego punktu widzenia możemy mówić o jego bliższej i dalszej stronie.

Teach with the Moon, czyli księżycowa edukacja z ESA!

Zdjęcie: NASA