Galaktyka kobiet – V edycja

Co można robić po studiach z fizyki? Projektowa interdyscyplinarność, czyli jak wygląda praca na styku nauk humanistycznych i ścisłych? Jak za dnia pracować nad innowacyjnymi materiałami a wieczorami zamieniać się w sportswomen? „Galaktyka kobiet” to okazja, by osobiście poznać wyjątkowe naukowczynie.

Zapraszamy 8 marca o godzinie 13:00 do Planetarium Centrum Nauki Kopernik.

Spotkanie organizowane jest z myślą o uczennicach szkół średnich, zastanawiających się nad karierą naukową, zainteresowanych kosmosem, nowymi technologiami, zawodami przyszłości. A także tych, które jeszcze nie mają sprecyzowanych planów zawodowych i dopiero szukają własnej drogi. Możliwość bezpośredniego spotkania z pasjonatkami, zajmującymi się ciekawymi i innowacyjnymi zagadnieniami naukowymi może być bardzo cennym doświadczeniem, ułatwiającym podjęcie ważnych decyzji związanych z własną przyszłością.

To wstyd, że w XXI wieku wciąż pokutuje przekonanie, że nauki ścisłe są raczej dla chłopców, a humanistyczne – dla dziewczynek. Dzieci od najmłodszych lat są społecznie programowane do pełnienia określonych ról, również zawodowych. Wśród propozycji różnorodnych zajęć dla chłopców można znaleźć aktywności związane z konstruowaniem, techniką, rywalizacją, podczas gdy dziewczętom oferuje się głównie rozwój umiejętności tanecznych, teatralnych czy plastycznych. Nic dziwnego, że często trudno im się nawet zorientować, że wolałyby „coś innego”. Raczej pozostaną przy niezbyt lubianym tańcu (bo tam realizuje się najlepsza przyjaciółka) niż zapiszą się na robotykę, gdzie chodzą tylko chłopaki. Każdy powinien skorzystać z szansy odkrycia własnych zainteresowań i zdolności, których przecież w żaden sposób nie determinuje płeć. Doskonałym tego przykładem są bohaterki Galaktyki Kobiet – osoby, które związały swoje życie zawodowe ze światem nauki i nowych technologii, osiągają sukces naukowy i postępują wbrew stereotypom.

„Praca w nauce” to przyszłość warta rozważenia. Innowacyjne firmy oraz instytuty badawcze intensywnie szukają młodych osób, które potrafią krytycznie myśleć, są kreatywne i nie boją się wyzwań. Już dziś mają dla nich imponujący, stale powiększający się zestaw zawodów, a wkrótce pojawią się zupełnie nowe – takie, które jeszcze nie istnieją.

„Galaktyka Kobiet” to spotkanie otwarte. Można przyjść z klasą, z nauczycielką lub nauczycielem. Można z koleżankami albo indywidualnie. Wydarzenie trwa trzy godziny i obejmuje krótkie wystąpienia ekspertek oraz kameralne rozmowy w podgrupach. Całość odbywa się w planetarium, co dodatkowo gwarantuje niebiański nastrój i niezwykłą atmosferę. Choć w Galaktyce rządzą kobiety, spotkanie nie jest zamknięte dla uczniów.

Ekspertki piątej edycji wydarzenia Galaktyka kobiet

Paulina Smaruj

Studentka Biotechnologii w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych (MISMaP) na Uniwersytecie Warszawskim, srebrna medalistka Międzynarodowej Olimpiady Biologicznej IBO 2017. Zakochana w pięknie DNA, od roku prowadzi badania z zakresu genetyki bakterii, dotyczące m.in. transferu i stabilności plazmidów u Pseudomonas oraz analiz bioinformatycznych ruchomych elementów genetycznych. Jako aktywna członkini Koła Naukowego Biologii Molekularnej UW bierze udział w wydarzeniach popularyzujących naukę, jak Noc Biologów, oraz pisze artykuły przeglądowe. Współorganizatorka jednej z największych studenckich międzynarodowych konferencji biotechnologicznych w Europie – Międzyuczelnianego Sympozjum Biotechnologicznego „Symbioza”. Nie boi się podejmowania trudnych decyzji. Przez rok studiowała medycynę i dość szybko przekonała się, że zawód lekarza jest nie dla niej. Podczas studiów medycznych brakowało jej możliwości analitycznego myślenia, ciągłego zadawania pytań i prób odpowiedzi na nie, stawiania hipotez i szukania kreatywnych sposobów na ich weryfikację. Zrezygnowała z medycyny i nie żałuje. Teraz, choć studiuje dopiero na drugim roku, zaangażowana jest w 3 niezależne projekty. Aktualnie zbiera fundusze na 3-miesięczne praktyki wakacyjne na Uniwersytecie w Cambridge.

Dr Anna Łapińska

Adiunkt badawczy na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej, specjalistka ds. technologii kompozytów polimerowych w spółce spin-off Politechniki Warszawskiej – startupie nanoEMI Sp. z o.o. W 2018 roku obroniła pracę doktorską poświęconą wytwarzaniu oraz badaniu własności termicznych wybranych materiałów dwuwymiarowych. Kierowała związanym z tematyką doktoratu projektem badawczym PRELUDIUM (przeznaczonym dla naukowców nieposiadających stopnia doktora), finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki. Doświadczenie zdobywała na stażach krajowych oraz zagranicznych (w Norwegii, Rosji oraz Niemczech). Aktualnie zajmuje się produkcją nowych materiałów z zastosowaniem taniej, bezpiecznej i nieskomplikowanej metody ich fabrykacji. Dodatkowo wytwarza kompozyty polimerowe, których zadaniem jest blokowanie promieniowania elektromagnetycznego. Pracę zawodową łączy z wyczynowym uprawieniem sportu. Jako reprezentantka klubu sportowego Warszawianka Warszawa zajmuje czołowe miejsca w długodystansowych biegach masowych oraz Mistrzostw Polski. Jej rekordy życiowe to: 34’17 na 10 000 m, 1:16’10 w półmaratonie i 2:38’41 w maratonie.

Dr inż. Anna Chrobry 

Fizyk z wyksztalcenia – polska „Hidden Figure” w branży kosmicznej w Niemczech. Upór (ang. grit) to jej drugie imię. Pracuje dla wielkiej europejskiej firmy OHB System, gdzie zarządza projektami związanymi z rozwojem telekomunikacji przyszłości. Dla Airbusa ESM ORION, który zabierze pierwszą w historii kobietę na Księżyc w ramach misji Artemis, opracowywała rozwiązania termalne. Wspiera również rozwój polskiego przemysłu kosmicznego w ramach Stowarzyszenia Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego (PSPA). Chociaż dąży do tego, aby polecieć w kosmos, i uwielbia walczyć z grawitacją – czy to na kole cyrkowym do akrobatyki powietrznej (ang. aerial hoop), czy w szybowcu – twardo stąpa po Ziemi i nie zapomina o ziemskich sprawach, takich jak walka o ochronę środowiska czy edukacja dziewczynek. Jako ambasadorka STEM i mentorka studentów aktywnie wspiera wiele organizacji, np. Kosmos dla dziewczynek czy Akademię Przyszłości. Świat widzi w czarno-białych barwach fotografii Helmuta Newtona czy Szymona Brodziaka, a jednak maniakalnie fotografuje tęczę.

Agata Piekut

Specjalizuje się w komunikacji projektów technologicznych na rynkach międzynarodowych oraz inspiruje specjalistów z branży IT do zaangażowania w projekty społeczne. W Geek Girls Carrots odpowiadała m.in. za stworzenie strategii komunikacji pierwszego hackathonu opartego o Cele Zrównoważonego Rozwoju – nastawionego na zwiększenie zaangażowania kobiet w tworzenie rozwiązań cyfrowych. Prowadzi badania nad automatyzacją usług – komunikacją pomiędzy autonomicznymi systemami i ludźmi. Jest ekspertką Światowej  Organizacji Zdrowia ds. technologii zdrowotnych. Współpracowała przy projektach związanych z etyką w nowych technologiach, m.in. IEEE Global Initiative on Ethics of Autonomous and Intelligent Systems (A/IS), Digital Impact Uniwersytetu Stanforda, Healthcare Information and Management Systems Society (USA). Członkini Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Cyfryzacji Miasta Stołecznego Warszawy. Trenerka i mentorka Inkubatora Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek o komunikacji.

Prof. ASP dr hab.  Marta Flisykowska

Projektantka, kuratorka i wykładowczyni. Pracuje na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, współprowadząc Pracownię Designu Eksperymentalnego. Członkini Stowarzyszenia Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego. Swoją fascynację kosmosem i futurologią wykorzystuje w projektach, wystawach i publikacjach. Zwolenniczka interdyscyplinarności, łączy nauki społeczne z wiedzą techniczną i odnosi to do kultury materialnej. Jej kuratorskie wystawy dotyczą projektowania spekulatywnego (projektowania przyszłości), m.in. „Infuture Food Lab” i „Bionanoceluloza – Design Lab”. Wystawa „We need more space”, objęta patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej, była pierwszą interdyscyplinarną wystawą o współczesnym polskim sektorze kosmicznym. Podsumowanie kilkuletniej pracy nad tematyką przyszłości stanowi wydana przez nią monografia „Design For The Future”. Jej prace były wystawiane na najważniejszych międzynarodowych targach i festiwalach. Specjalizuje się w technologiach druku 3D. Ostatnio drukuje i eksperymentuje w materiale, który jest symulantem gliny marsjańskiej. Prywatnie uwielbia góry, jazdę na rowerze górskim oraz science fiction.

W trakcie spotkania pojawią się również organizacje, które proponują młodym osobom wsparcie w rozwoju. Tym razem zaprosiliśmy przedstawicielki różnych organizacji:

  • Geek Girls Carrots to międzynarodowa organizacja społeczna, której misją jest przyciąganie kobiet do branży IT. Co roku, w kilkunastu miastach w Polsce i na świecie organizują dziesiątki spotkań technologicznych i warsztatów programistycznych, dających możliwość zwiększenia swojej wiedzy z zakresu nowych technologii oraz poznania osób o podobnych zainteresowaniach. Dzięki organizowanym przez nich wydarzeniom wiele kobiet podjęło pracę w firmach technologicznych, powstały wspólne przedsiębiorstwa oraz nowe projekty w branży IT. Organizacja powstała w 2011 r. W Warszawie, od tamtej pory zorganizowała spotkania w 33 miastach w 15 krajach, m. in. Niemczech, Wielkiej Brytanii, Japonii, Portugalii, Szwajcarii, Holandii, Izraelu, Korei Południowej, Australii i Czechach. W Polsce są bardzo aktywne w kilku miastach i wciąż się rozwijają.
  • Stowarzyszenie Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego (www.pspa.pl), to stowarzyszenie non-profit mające na celu prowadzenie działalności oświatowej i naukowej poprzez rozpowszechnianie wiedzy związanej z sektorem kosmicznym i rozwijanie kontaktów pomiędzy osobami związanymi z branżą w kraju i za granicą. Wspiera w ten sposób rozwój zawodowy swoich członków oraz podmiotów tworzących sektor kosmiczny. Jego członkowie i członkinie aktywnie prowadzą działania informacyjne związane z wpływem sektora kosmicznego na społeczeństwo oraz sposobów rozpoczęcia swojej kariery w tymże sektorze.
  • Klub Astronomiczny Almukantarat powstał w 1983 r. i od początku działalności jest organizatorem największych w Polsce obozów astronomicznych dla młodzieży, podczas których odbywają się zajęcia z astronomii (dzienne teoretyczne oraz nocne obserwacje na teleskopach) oraz te z nauk pokrewnych (matematyki, fizyki i informatyki). Obecnie gromadzą one ok. 150 uczestników na dwóch letnich turnusach: dla absolwentów szkół podstawowych i dla uczniów szkół średnich; przeważnie odbywając się w ośrodku ZHP „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim. Celem Almukantaratu jest działanie na rzecz rozwoju zainteresowań w zakresie astronomii i nauk pokrewnych, zwłaszcza wśród młodzieży. Klub liczy ok. 80 członków z całej Polski, jednak dużą część jego działalności współprowadzą również uczestnicy i absolwenci obozów. W trakcie roku stowarzyszenie organizuje ponadto seminaria astronomiczne, warsztaty naukowe, pokazy na piknikach nauki oraz zajęcia i warsztaty popularyzacyjne dla grup w różnym wieku (w tym podczas „zielonych szkół” i w ramach uniwersytetów dziecięcych). Klub, wywodzący się od organizatorów i uczestników Olimpiady Astronomicznej, kontynuuje również tradycje olimpijskie, prowadząc kursy przygotowawcze i wydając zbiór zadań z olimpiad astronomicznych. Członkowie Klubu są pomysłodawcami działającego od 2000 r. najstarszego polskiego portalu astronomicznego AstroNET, który do dziś zajmuje ważne miejsce wśród tego typu serwisów.  Gdzie można ich znaleźć: www.almukantarat.pl

Zapoznaj się z Regulaminem naszego wydarzenia.