Zaproszenie do konkursu Remote Mars Yard

Do 8 marca trwa rekrutacja do niecodziennego wydarzenia, podczas którego uczniowie gimnazjów i liceów będą mogli przekonać się, jak wygląda praca w zespole zarządzającym kosmiczną misją. Konkurs Remote Mars Yard (ReMY) to niepowtarzalna okazja, aby sprawdzić się w pracy zespołu odpowiedzialnego za planowanie i kontrolowanie pracy łazika w symulowanym środowisku Czerwonej Planety.

Uwaga! Rejestracja się rozpoczęła – termin zgłoszeń został przedłużony do 8 marca – zapraszamy na podstronę konkursu, gdzie można znaleźć więcej informacji oraz formularz rejestracyjny.

Kadr z panelu sterowania w konkursie ReMY

Kadr z panelu sterowania w konkursie ReMY. Źródło: ABM Space Education

Łaziki kluczem do badań planetarnych

Już w początkach rozwoju astronautyki naukowcy zdawali sobie sprawę, że by móc dokładnie zbadać odległe miejsca, takie jak powierzchnia Księżyca czy Marsa, trzeba wysłać tam małe laboratorium, które prześle na Ziemię wyniki swoich badań drogą radiową. Najlepiej byłoby, gdyby przy okazji mogło poruszać się o własnych siłach i zbadało środowisko w kilku wybranych miejscach.

Stąd rozwój łazików – najpierw księżycowych Łunochodów skonstruowanych przez Rosjan w początkach lat 70. XX w., a później o wiele bardziej zaawansowanych amerykańskich pojazdów Sojouner czy Spirit i Opportunity. Ich działanie przynosiło fenomenalne rezultaty, nieporównywalne z obserwacjami z Ziemi czy nawet z orbity.

Obecnie wszystkie najważniejsze organizacje związane z badaniami kosmosu organizują lub planują duże misje kosmiczne z użyciem łazików. Sztandarowym przykładem jest naturalnie amerykański łazik Curiosity badający od 2012 r. powierzchnię Marsa, jednak inne kraje nie pozostają w tyle. Chińczycy w 2013 r. bezpiecznie posadzili na powierzchni Księżyca lądownik Chang’e 3 z łazikiem Yutu. W 2018 r. Indie planują księżycową misję Chandrayaan-2, a Europejska Agencja Kosmiczna w ramach programu ExoMars, w którym uczestniczy także szereg podmiotów Polski, chce wysłać swój łazik na Marsa.

Autoportret łazika Curiosity, który bada powierzchnię Marsa

Autoportret łazika Curiosity, który bada powierzchnię Marsa. Źródło: NASA/JPL

ReMY – na czym polega i jak wziąć udział

Konkurs zorganizowany przez biuro ESERO-Polska to niepowtarzalna okazja, by w kilkuosobowym zespole zaplanować i przeprowadzić symulowaną misję marsjańską. W pierwszym etapie odpowiednio zorganizowany zespół będzie musiał przygotować plan misji, opisujący krok po kroku cele i pomysły na ich zrealizowanie. W takim flight planie musi się również znaleźć miejsce na nieprzewidziane kłopoty i awarie, które w rzeczywistości często przytrafiają się łazikom.

Po zaakceptowaniu planu misji przez jurorów zespół będzie mógł przystąpić do jazd testowych w symulowanym środowisku marsjańskim. Koncepcja misji, makieta krateru oraz kosmiczny łazik zostały przygotowane przez specjalistów z ABM Space Education, którzy zdobyli doświadczenie konstruując łaziki na konkurs University Rover Challenge i uczestnicząc w projektach ESA. Do obsługi łazika uczniowie mogą wykorzystać komputer z dostępem do Internetu.

Etapy konkursu ReMY

Etapy konkursu ReMY

Ostatnim etapem są jazdy finałowe, przed którymi uczniowie dokonają poprawek w swoich planach misji. Odbędą się na przełomie maja i czerwca, a wyniki zostaną ogłoszone na wyjątkowej gali w Centrum Nauki Kopernik 18 czerwca 2016 r.

Szczegółowe informacje oraz regulamin można znaleźć w na podstronie konkursu oraz na FacebookuO otwarciu rejestracji poinformujemy państwa w newsletterze, do którego zapisać się można tutaj. Więcej informacji na temat konkursu i rejestracji można uzyskać również pisząc na adres esero@kopernik.org.pl.

Konkursy łazików

W ostatnim czasie akademickie konkursy łazików stały się bardzo popularne. Od kilku lat coraz więcej drużyn bierze udział w różnego rodzaju zawodach polegających na zasymulowaniu misji marsjańskiej lub księżycowej, podczas których skonstruowany przez studentów łazik ma do wykonania szereg odpowiednio dobranych zadań. W licznych przedsięwzięciach biorą udział już setki studenckich zespołów z całego świata, w tym ponad 30 z Polski. Popularność łazików nie słabnie i możemy się spodziewać coraz większych, bardziej zaawansowanych i wymagających wyzwań w nadchodzących latach, dlatego warto już w liceum lub gimnazjum angażować swoich uczniów, którzy być może na studiach będą kontynuowali swoją pasję i zwyciężali na prestiżowych zawodach na całym świecie.

Łazik Hyperion podczas zawodów European Rover Challenge

Łazik Hyperion podczas zawodów European Rover Challenge. Źródło: ERC (roverchallenge.eu)