Wrześniowe warsztaty marsjańskie dla nauczycieli

Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Jasionce. Źródło: roverchallenge.eu

Czym są ekstremofile? Jakie warunki panują na Marsie i czy było tam, jest, a może będzie kiedyś życie? Gdzie łatwiej żyć – na dnie oceanu, czy może w radioaktywnym ścieku? Te i inne pytania będą towarzyszyć uczestnikom warsztatów dla nauczycieli, organizowanych przez Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej na zawodach European Rover Challenge w woj. podkarpackim.

Zapraszamy do rejestracji na warsztaty dla nauczycieli szkół gimnazjalnych i licealnych, które odbędą się 11 września 2016 r. w nowoczesnym Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce koło Rzeszowa. Warsztaty towarzyszyć będą międzynarodowemu konkursowi robotów marsjańskich European Rover Challenge, a poprowadzone zostaną przez trenerów z Centrum Nauki Kopernik. Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Europejską Fundacją Kosmiczną i Samorządem Województwa Podkarpackiego.

Formularz rejestracyjny

Uczestnicy warsztatów zapoznają się ze scenariuszami edukacyjnymi stworzonymi specjalnie na potrzeby nauczycieli szkół gimnazjalnych i licealnych przez ekspertów Europejskiej Agencji Kosmicznej. W ramach zajęć postaramy się przybliżyć, w jaki sposób naukowcy poszukują dowodów na obecność mikroorganizmów w kosmosie – korzystając z wiedzy i umiejętności wykorzystywanych m.in. na lekcjach geografii, fizyki, chemii i biologii.

Jednocześnie uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć międzynarodowe zmagania drużyn budujących łaziki marsjańskie, a także wziąć udział w pokazach technologii kosmicznych.

Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej zapewnia darmowy udział w warsztatach dla 25 zarejestrowanych uczestników, lunch i kawę w ciągu dnia oraz wstęp wolny na zawody i targi European Rover Challenge. O przyznaniu miejsca na warsztatach decyduje kolejność dokonywanych rejestracji. Rejestracja trwa do 28 sierpnia 2016 r.

Co to jest ERC?

European Rover Challenge (ERC) to największa w Europie impreza o charakterze robotyczno-kosmicznym, która odbędzie się w dniach 10-13 września w Jasionce, w woj. podkarpackim. Składa się na nią Europejski Kongres Robotyczny, zawody łazików marsjańskich oraz powiązane tematycznie pokazy naukowo-technologiczne i warsztaty mentoringowe. Tegoroczny ERC będzie już trzecią edycją tej imprezy, na której można spodziewać się wielu gości z sektora kosmicznego oraz młodych konstruktorów z najlepszych uczelni technicznych świata. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Więcej informacji o samym konkursie robotów marsjańskich można znaleźć na stronie wydarzenia.

Łaziki podczas zawodów ERC 2015. Źródło: roverchallenge.eu

Kopernik dla nauczycieli

Biuro ESERO – Polska znajduje się w Centrum Nauki Kopernik, a ściślej w planetarium Niebo Kopernika i w Pracowni Edukacji. Współpraca ze środowiskiem edukacyjnym jest jednym z priorytetów Kopernika, a dotychczasowa działalność pokazała, jak wiele obie strony mogą razem zrobić, by zmieniać polską szkołę na lepsze. Warsztaty i projekty edukacyjne ESERO pomagają nauczycielom rozwijać kompetencje i podnosić umiejętności prowadzenia zajęć aktywizujących uczniów. Ułatwiają to opracowywane przez Kopernika pomoce dydaktyczne, dostępne na stronie biura ESERO.

Z wizytą na Marsie

Mars jest najlepiej poznaną planetą w Układzie Słonecznym (oczywiście poza Ziemią). Zawdzięczamy to sondom badawczym wysłanym w kierunku Marsa. Ostatnia z nich, należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda Trace Gas Orbiter, leci właśnie w kierunku czerwonej planety i wejdzie na jej orbitę już w połowie października tego roku. Jednym z głównych celów tej misji jest zbadanie możliwości występowania potencjalnych warunków do życia na Marsie. W 2020 roku ESA zamierza również wysłać na Marsa swój łazik – ExoMars. Pojazd ten, jako pierwszy, będzie miał możliwość wwiercenia się pod powierzchnię Marsa i zebrania próbek z głębokości do dwóch metrów.