ATV Georges Lemaître i nowe filmy edukacyjne ESA

W sierpniu 2014 roku do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zadokował ostatni z rodziny statków transportowych Europejskiej Agencji Kosmicznej – ATV Georges Lemaître, nazwany na cześć belgijskiego księdza-kosmologa, twórcy teorii Wielkiego Wybuchu. Z okazji zakończenia jednego z najważniejszych projektów ESA edukacyjny dział agencji przygotował dwuczęściową serię filmów poświęconych temu przedsięwzięciu.

Dwuczęściowa seria filmów edukacyjnych


Źródło: www.esa.int

Pierwsze pięć filmów opowiada o zrealizowanych misjach oraz o naukowcach i wizjonerach, których imiona nosiły statki ATV: Juliuszu Vernie, Johannesie Keplerze, Edoardzie Amaldim, Albercie Einsteinie i Georges’u Lemaîtrze. Wybierając nazwy statków, Europejska Agencja Kosmiczna chciała podkreślić ogromny wkład tych osób w badania kosmosu. Kolejne siedem pozycji wstępnie zatytułowanych „Teach with space” (Ucz z kosmosem) zawiera przykłady doświadczeń wyjaśniających zjawiska, które zachodzą podczas startów rakiet i podróży kosmicznych. Wszystkie filmy są lub będą wkrótce dostępne z polskim tłumaczeniem na naszej stronie internetowej. Filmy trwają około 10–15 minut, mogą więc być świetnym uzupełnieniem lekcji fizyki lub chemii bądź też inspiracją do eksperymentowania podczas zajęć dodatkowych, do czego serdecznie zachęcamy. Baza filmów i innych materiałów w nadchodzących miesiącach będzie się rozszerzać, więc warto śledzić naszą stronę, a także Teacher’s corner (Kącik nauczyciela) na stronach ESA.

Statki ATV


Źródło: www.esa.int

Od 2008 roku rakieta Ariane 5 wyniosła na Międzynarodową Stację Kosmiczną pięć statków ATV. Każdy z nich dostarczył zapasy wody, powietrza, paliwa i żywności oraz materiały do eksperymentów naukowych. Ostatni ATV, Georges Lemaître, pozostaje na razie przycumowany do ISS, lecz już w styczniu podzieli los swoich poprzedników: posłuży za olbrzymi kosz na śmieci, a potem spłonie w atmosferze podczas deorbitacji.

Rodzina Automatycznych Statków Transportowych jest jednym z największych i najdroższych przedsięwzięć ESA. Wyróżnikami tych pojazdów stały się wielofunkcyjność i użyteczność. Do ich zadań, oprócz dostarczania ładunku na stację i utylizacji śmieci, należało poprawianie jej orbity. Po zakończeniu programu ATV moduł serwisowy wykorzystywany w tych pojazdach (służący m.in. do manewrowania w przestrzeni kosmicznej) zostanie zaadaptowany do współdziałania z amerykańskimi statkami kosmicznymi Orion, które mają latać nie tylko na ISS, lecz również na Księżyc i bliskie asteroidy. Europejskie statki, podobnie jak ich patroni, pozostawią po sobie bogate dziedzictwo będące wsparciem i inspiracją do dalszego podboju kosmosu.