Spotkaj eksperta: Na tropie problemów Ziemi

Zapraszamy na spotkanie online z dr Zbigniewem Bohdanowiczem ­– ekonomistą, psychologiem związanym z Fundacją Edukacji Klimatycznej oraz Ośrodkiem Przetwarzania Informacji.

8 października, godz. 18.00

Nie przegapcie spotkania z nami!

link do transmisji na kanale YouTube 
link do transmisji na Facebooku

 

Nasz gość zajmuje się popularyzacją wiedzy o zmianie klimatu, szczególnie w kontekście jej ekonomicznych i społecznych konsekwencji oraz powiązań zmiany klimatu z kryzysem bioróżnorodności. Podczas spotkania porozmawiamy o współczesnych i nadchodzących zmianach klimatycznych. Zastanowimy się, jak odróżniać te procesy od innych zagrożeń ekologicznych oraz jak ocenić, które działania są korzystne zarówno dla klimatu, jak i dla przyrody.

Spotkanie może pomóc w przygotowaniach do udziału w europejskim wyzwaniu Climate Detectives, w ramach którego uczniowie i uczennice mają stworzyć własny projekt badawczy dotyczący zmian klimatu lub ekologii. Podczas spotkania podpowiemy, jak zacząć i poprowadzić taki projekt: od wybrania rzeczywistego problemu z najbliższego otoczenia, poprzez postawienie hipotezy badawczej, zaprojektowanie harmonogramu, doświadczeń, stworzenie stacji pomiarowej, wybór niezbędnego sprzętu, po pozyskanie i analizę danych oraz stworzenie planu zapobiegania lub zminimalizowania problemu zgodnie z wynikami. Dr Zbigniew Bohdanowicz przybliży najnowsze badania dotyczące zmian klimatu i odpowie na Wasze pytania.

dr Zbigniew Bohdanowicz – ekonomista, psycholog, związany z Fundacją Edukacji Klimatycznej oraz Ośrodkiem Przetwarzania Informacji. Redaktor naukowy i współautor podręcznika Klimatyczne ABC. Zajmuje się popularyzacją wiedzy o zmianie klimatu, szczególnie w kontekście jej ekonomicznych i społecznych konsekwencji oraz powiązań zmiany klimatu z kryzysem bioróżnorodności. Prowadzi badania dotyczące postaw społecznych wobec ochrony środowiska, transformacji energetycznej i polityk klimatycznych. 


 

Europejska Agencja Kosmiczna stworzyła ESA Climate Change Initiative, wśród licznych badań, projektów technologicznych i artykułów znajdziemy również materiały filmowe, które można wykorzystać podczas lekcji.