NEWSLETTER
Informacje o warsztatach, aktualnościach oraz innych wydarzeniach dla nauczycieli.
Zapisz sięESA Kids – Space Gallery – chmury
Zapraszamy do udziału w plastycznym konkursie, który umożliwi wysłanie kosmicznej grafiki na stronę ESA Kids! To wspaniała szansa! Każdego miesiąca ESA Kids przygląda się szczegółowo różnym tematom kosmicznym. Obejmują one wszystko, od orbit i planet po astronautów czy asteroidy.
Satelita EarthCARE właśnie został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną! To specjalny projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i Japońskiej Agencji Badań Kosmicznych (JAXA). EarthCARE pomoże naukowcom dowiedzieć się więcej o chmurach i drobnych cząsteczkach w powietrzu, zwanych aerozolami. Zawiera różnorodne narzędzia, które pozwalają zobaczyć, co dzieje się wewnątrz chmur oraz jak wpływają one na pogodę i klimat.
Różne rodzaje chmur i dlaczego mają one znaczenie:
- Chmury Cirrus: znajdują się bardzo wysoko na niebie, cienkie i delikatne, jak pióra. Zwykle oznaczają dobrą pogodę, ale mogą wskazywać na nadchodzącą zmianę.
- Chmury Cumulus: duże, białe i puszyste, jak waciki. Zwykle oznaczają ładną pogodę, ale jeśli staną się naprawdę duże, mogą zamienić się w chmury burzowe.
- Chmury Stratus: chmury te pokrywają niebo jak szary koc i często przynoszą lekki deszcz lub mżawkę.
- Chmury Nimbostratus: grube, ciemne chmury pokrywające całe niebo i przynoszące stały deszcz lub śnieg.
- Chmury Cumulonimbus: ogromne, wysokie chmury, które mogą powodować burze, ulewne deszcze, grad, a nawet tornada.
Chmury są bardzo ważne dla naszej planety. Pomagają kontrolować ilość światła słonecznego i ciepła pozostającą na Ziemi. Niektóre chmury chłodzą Ziemię, odbijając światło słoneczne, podczas gdy inne utrzymują ją w cieple, zatrzymując ciepło. Projekt EarthCARE pomoże nam zrozumieć, w jaki sposób chmury to robią, co pomoże naukowcom przewidzieć pogodę i lepiej zrozumieć zmiany klimatyczne.
Temat konkursu w tym miesiącu to: chmury
- zgłoszenia, należy przesłać do 30 czerwca 2024 r.
- pracą konkursową mogą być: rysunek, obraz, rzeźba, model, grafika komputerowa… użyjcie swojej wyobraźni!
- konkurs jest kierowany do dzieci i młodzieży do 12 roku życia włącznie
- w konkursie należy wykazać się kreatywnością i pokazać swój pomysł poprzez sztukę!
Zespół ESA Education wybierze najlepsze prace, które trafią do Galerii Kosmicznej na stronie ESA Kids oraz autorzy i autorki prac otrzymają kosmiczne upominki.
Pracę konkursową należy przesłać przez formularz (znajduje się na oryginalnej stronie konkursu, link poniżej) lub na adres: ESA Education, ESTEC, Keplerlaan 1, PO Box 299 NL-2200 AG Noordwijk, Niderlandy.
Uwaga: praca konkursowa nie podlega zwrotowi. Ze względu na dużą liczbę zgłoszeń, które napływają co miesiąc, Biuro Edukacji ESA nie wysyła do uczestników listów potwierdzających ich otrzymanie. ESA kontaktuje się wyłącznie ze zwycięzcami.
Zachęcamy do odwiedzania regularnie strony ESA Kids (https://www.esa.int/kids/en/home), aby zobaczyć, kim są comiesięczny zwycięzcy!
Oryginalny artykuł w j. angielskim znajdziecie na stronie ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej) – tu znajdziecie formularz wysłania pracy plastycznej!
3.06.2024 r.