ESA Kids – Space Gallery – roboty w kosmosie

Zapraszamy do udziału w plastycznym konkursie, który umożliwi wysłanie kosmicznej grafiki na stronę ESA Kids! To wspaniała szansa! Każdego miesiąca ESA Kids przygląda się szczegółowo różnym tematom kosmicznym. Obejmują one wszystko, od orbit i planet po astronautów czy asteroidy.

Po co wysyłać w kosmos roboty, a nie ludzi? Roboty mogą dotrzeć tam, gdzie my nie możemy: miejsca zimne, gorące, niebezpieczne – roboty są w stanie sprostać takim wyzwaniom! Mogą eksplorować planety, robić zdjęcia, mierzyć temperaturę, zbierać próbki skał oraz gleby za pomocą wierteł i wiele więcej!

ESA astronaut Christer Fuglesang

Roboty mogą również służyć jako pomocnicy astronautów, pomagając im w różnych zadaniach w kosmosie, np. wewnątrz lub na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (eng. International Space Station, ISS)! Na ISS ramię robotyczne pomaga astronautom w zadaniach poza stacją. Jest bardzo podobny do ludzkiego ramienia, z łokciem, ramieniem, a nawet nadgarstkiem. Jest wyposażony w kamery i pomaga astronautom podczas spaceru kosmicznego.

Temat konkursu w tym miesiącu to: roboty w kosmosie

  • zgłoszenia, należy przesłać do 31 maja 2024 r.
  • pracą konkursową mogą być: rysunek, obraz, rzeźba, model, grafika komputerowa… użyjcie swojej wyobraźni!
  • konkurs jest kierowany do dzieci i młodzieży do 12 roku życia włącznie
  • w konkursie należy wykazać się kreatywnością i pokazać swój pomysł poprzez sztukę!

Zespół ESA Education wybierze najlepsze prace, które trafią do Galerii Kosmicznej na stronie ESA Kids oraz autorzy i autorki prac otrzymają kosmiczne upominki.

Pracę konkursową należy przesłać przez formularz (znajduje się na oryginalnej stronie konkursu, link poniżej) lub na adres: ESA Education, ESTEC, Keplerlaan 1, PO Box 299 NL-2200 AG Noordwijk, Niderlandy.

Uwaga: praca konkursowa nie podlega zwrotowi. Ze względu na dużą liczbę zgłoszeń, które napływają co miesiąc, Biuro Edukacji ESA nie wysyła do uczestników listów potwierdzających ich otrzymanie. ESA kontaktuje się wyłącznie ze zwycięzcami.

Zachęcamy do odwiedzania regularnie strony ESA Kids (https://www.esa.int/kids/en/home), aby zobaczyć, kim są comiesięczny zwycięzcy!


Oryginalny artykuł w j. angielskim znajdziecie na stronie ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej) – tu znajdziecie formularz wysłania pracy plastycznej!

1.05.2024 r.