O kosmosie przy kawie: Misje kosmiczne: przeszłe, teraźniejsze i przyszłe

17 stycznia, w środę, o godzinie 18.00 zapraszamy na spotkanie z cyklu „O kosmosie przy kawie”. Porozmawiamy o misjach kosmicznych.

Spotkamy się online, ZAPISZ SIĘ PRZEZ FORMULARZ!

 

 


Technologie kosmiczne są wokół nas, ale czy zastanawialiście się jak powstały, kiedy i dlaczego? Większość innowacji umieszczamy w misjach kosmicznych: sondach, teleskopach, satelitach, łazikach czy statkach, gdzie przechodzą testy w ekstremalnych warunkach, by później stać się częścią naszego codziennego życia. Od lat wysyłamy w kosmos technologie i na najbliższym spotkaniu prześwietlimy dawne, aktualne i planowane misje kosmiczne.

Loty kosmiczne rozpoczęły się w pierwszej połowie XX wieku, dzięki rozwojowi dużych silników rakietowych na paliwo płynne. Przełomowym wydarzeniem było umieszczenie na orbicie Ziemi pierwszego sztucznego satelity Sputnik 1 – 4 października 1957 r. Nieco później mogliśmy obserwować lądowanie pierwszego człowieka na Księżycu, które zaparło wszystkim widzom dech w piersiach. 20 lipca 1969 r. Neil Armstrong, kapitan amerykańskiej misji Apollo 11, na zawsze zapisał się w historii stawiając słynny pierwszy krok na Srebrnym Globie. Rozwój technologiczny w kolejnych dziesięcioleciach pomógł nam lepiej poznać Wszechświat i nasze w nim miejsce. O misjach kosmicznych i ich przyszłości porozmawiamy przy kosmicznej kawie.

Projektowanie i budowanie misji kosmicznych to międzynarodowa współpraca. Są w nią zaangażowane duże i mniejsze agencja kosmiczne, instytuty naukowo-badawcze oraz firmy. Wśród nich znajdziemy wiele polskich instytucji i zespołów naukowych. Rodzimy sektor kosmiczny rozwija się bardzo prężnie, budując swoją renomę dzięki ośrodkom naukowym oraz młodym, rozwijającym się firmom. Warto poznać bliżej ich działalność. O tym również powiemy.

Jak zwykle, omówimy także metodykę wprowadzania tematyki kosmicznej do edukacji szkolnej.

Podczas spotkania porozmawiamy o:

  • światowych misjach kosmicznych na przestrzeni lat
  • polskich instytutach badawczo-naukowych oraz firmach, działających w sektorze kosmicznym
  • wybranych scenariuszach lekcji z kontekstem kosmicznym (dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych)
  • prowadzeniu prostych doświadczeń na lekcjach
  • kosmicznych konkursach dla dzieci i młodzieży
  • kosmicznych aktywnościach dla edukatorek i edukatorów

Odpowiemy na wszystkie Wasze pytania i omówimy wszystkie Wasze pomysły.

Bądźcie z nami 17 stycznia, o godzinie 18.00