NEWSLETTER
Informacje o warsztatach, aktualnościach oraz innych wydarzeniach dla nauczycieli.
Zapisz sięHalo Peru? Nowe zdjęcie z misji Copernicus
O misji Copernicus pisaliśmy dla was obszernie w tym roku. Obecnie jedna z sond powiązana z misją, czyli Sentinel-2, zabrała nas nad stratowulkan w Peru – Nevado Chachani. Przekraczając nieznacznie 6000 metrów, jest to najwyższa góra w tym kraju, znajdująca się niedaleko miasta Arequipa. Na zdjęciu nadesłanym w ramach misji widzimy zarazem obrzeża tego miasta jak i pas startowy lokalnego lotniska (środkowy dół zdjęcia oznaczony strzałką). Arequipa jest domem dla prawie 900 tysięcy ludzi i słynie z niesamowitego krajobrazu – miasto jest otoczone przez 3 wulkany. W środku widzimy właśnie szczyt Chachani.
Arequipa jest znane również jako “la Ciudad Blanca”, czyli “Białe Miasto”. Co jest wynikiem barokowych budynków w centrum miasta, które są wyrzeźbione w unikalnej białej skale. Wulkany widoczne praktycznie z każdego miejsca w mieście stanowią istotną część tożsamości Arequipa.
Ciemne odcienie czerwieni, które przedstawiają rolnicze obszary, dominują na tym zdjęciu, (obraz został wykonany w kolorach nierzeczywistych). Różne tony barw reprezentują inne odmiany roślinności w różnych etapach cyklu wzrostu i rozwoju. W celu osiągnięcia takiej kolorystyki wykorzystano kanał bliskiej podczerwieni Sentinel-2. Na tym obszarze uprawia się wiele roślin, takich jak szparagi, kukurydza czy ostrą papryka.
Po prawej stronie środkowej części widzimy zbiornik wodny Aguada Blanca. Jest to część chronionego, naturalnego obszaru o powierzchni 360 tysięcy hektarów. Mieszkają tutaj lamy, alpaki, a także flamingi. Region ten charakteryzuje również handel wełną oraz przemysł drzewny.
Sentinel-2 to jedna z dwóch sond misji Copernicus, która ma za zadanie dostarczać danych dla programu monitorowania środowiska. Główny instrument Sentinel-2 posiada 13 pasm spektralnych i został zaprojektowany właśnie tak, aby na wykonanych zdjęciach można było odróżnić typy roślin oraz monitorować ich wzrost.
Zdjęcie chociaż zostało wykonane 14 lipca 2018 roku, to opublikowano je dopiero 7 grudnia 2018, a więc jest bardzo świeżutkie. Stanowi ono element programu “Ziemia z Kosmosu”.
O samym projekcie Copernicus możecie poczytać na naszej stronie ESERO Polska, klikając w ten link.