NEWSLETTER
Informacje o warsztatach, aktualnościach oraz innych wydarzeniach dla nauczycieli.
Zapisz sięO kosmosie przy kawie: Rok Kopernika
W środę 15 lutego o godz. 18.00 zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „O kosmosie przy kawie”. Tym razem porozmawiamy o naszym patronie Mikołaju Koperniku.
Spotkamy się online. ZAPISZ SIĘ PRZEZ FORMULARZ
Rok 2023 został ogłoszony Rokiem Mikołaja Kopernika. To okazja, by przypomnieć postać i dokonania tego jednego z najsłynniejszych polskich uczonych. Mówi się o nim, że wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię – stworzył rzeczywisty model Układu Słonecznego. To wie każdy. Tymczasem Kopernik miał szerokie zainteresowania, podobnie jak inni renesansowi uczeni. Zajmował się medycyną, matematyką, prawem, kartografią, dyplomacją, filologią, a nawet strategią wojskową. Kierowała nim ciekawość, a odwaga myślenia i wytrwałość w dążeniu do prawdy pomagały w dokonywaniu ważnych odkryć. Takie podejście do poznawania zjawisk jest nam szczególnie bliskie. Znajdziecie je w naszych konkursach dla uczniów i uczennic, w warsztatach dla nauczycielek i nauczycieli i materiałach edukacyjnych, z których możecie korzystać każdego dnia. Chcemy pomagać dzieciom i młodzieży rozwijać pasje kosmiczne. Może dzisiaj w szkolnych ławkach siedzą przyszli naukowcy i naukowczynie na miarę Kopernika? Trzeba im tylko pomóc odkryć w sobie potencjał.
Postać polskiego naukowca, Mikołaja Kopernika, jest inspiracją dla polskiego sektora kosmicznego. Może być również inspiracją do dyskusji o edukacji przyszłego pokolenia, ukierunkowanej na tematykę kosmiczną, która jest tak potrzebna dla prężnie rozwijającego się sektora kosmicznego na świecie. Kiedy przywołuje się kwestię kształcenia pracowników i pracowniczek dla przemysłu kosmicznego, myśli się o nauczaniu już na poziomie akademickim. Niesłusznie! Kształcenie przyszłych polskich inżynierów i inżynierek kosmicznych warto zacząć już w szkołach podstawowych i średnich. To przed nauczycielami i nauczycielkami stoi wyzwanie zainteresowania dzieci i młodzieży tematyką kosmiczną. Obok zdobywania kluczowych umiejętności to właśnie w szkole młodzi ludzie poznają kosmiczną ścieżkę kariery – jak we współczesnym sektorze kosmicznym pożądani są specjaliści i specjalistki, jakie są perspektywy zawodowe i wreszcie jak ciekawa może być taka praca. Jesteśmy przekonani, że na tematykę kosmiczną w szkole jest miejsce. Musimy tylko znaleźć odpowiednie narzędzia, aby praca dydaktyczna dała „kosmiczny” efekt.
Wiele z proponowanych przez nas aktywności i wydarzeń może pomóc nauczycielom i nauczycielkom wprowadzać na lekcje tematykę kosmiczną, a dzieciom i młodzieży umożliwić prowadzenie własnych projektów badawczych. Naszą rolą jest zaciekawienie młodych ludzi nauką. Pokazanie, że jest drogą do wielu fascynujących przygód umysłu, twórczości i zrozumienia otaczającego na świata. Porozmawiajmy o tym podczas spotkania i zaangażujmy się w kosmiczne wydarzenia w Roku Kopernika i miejmy nadzieję, że bakcyl kosmiczny zostanie z nami na stałe!
Na spotkaniu porozmawiamy o:
- Mikołaju Koperniku, jego dokonaniach i życiu;
- wpływie odkryć Mikołaja Kopernika na dzisiejsze projekty kosmiczne i sektor kosmiczny;
- obchodach Roku Mikołaja Kopernika;
- co możecie zrobić z nami w Centrum Nauki Kopernik i ESERO-Polska;
- jakie wydarzenia w ramach obchodów będą organizowane w Polsce;
- scenariuszach lekcji, które są inspirowane badaniami Mikołaja Kopernika;
- dlaczego warto wprowadzać tematykę kosmiczną na różnych etapach edukacji i jak to robić.
Odpowiemy na wszystkie pytania i omówimy wszystkie pomysły.
Bądźcie z nami 15 lutego o godz. 18.00!