NEWSLETTER
Informacje o warsztatach, aktualnościach oraz innych wydarzeniach dla nauczycieli.
Zapisz sięGalaktyka kobiet X
Co to jest sektor space? Jak wygląda projektowanie architektoniczne dla kosmosu? Czym zajmuje się projekt managerka w sektorze kosmicznym? Jaką rolę pełni Ambasador Projektów Biznesowych Europejskiej Agencji Kosmicznej w Polsce, co my możemy dzięki temu osiągnąć? Co to znaczy być liderką Mission Operations i Inżynierem Systemów w firmie kosmicznej?
Na te i inne pytania odpowiedzą trzy niezwykłe badaczki, które 1 grudnia o godzinie 18.00 wspólnie z Wami stworzą Galaktykę kobiet. Będą mówić o pasjach, wytrwałości w dążeniu do celu, wyborze drogi życiowej oraz sukcesach (a czasem porażkach) odnoszonych podczas pracy w zawodach, które według stereotypowego myślenia pozostają domeną mężczyzn. Możesz posłuchać ekspertek oraz porozmawiać z nimi.
Śledź nas w mediach społecznościowych, gdzie umieszczamy wiele ciekawych materiałów dotyczących wydarzenia: https://www.facebook.com/eseropolska
Sylwetki ekspertek tej edycji wydarzenia
Wiktoria Dziaduła: specjalizuje się w architekturze kosmicznej. Jest doktorantką na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie prowadzi badania dotyczące samowystarczalności w środowiskach ekstremalnych – w tym kosmicznym. Współpracuje jako architekt ze Space is More i Stacją Badawczą Lunares. W 2021 roku wzięła udział w symulowanej misji w habitacie Lunares. Obecnie w ramach pierwszego w Polsce „Programu Badawczego Architektury Kosmicznej” współtworzy Studenckie Koło Architektury Kosmicznej na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Tam w interdyscyplinarnych zespołach realizowane są projekty związane z ergonomicznym projektowaniem w kosmosie, edukacją kosmiczną. Współpracowała z Polską Agencją Kosmiczną, Extremo Technologies, Deep Space Initiative.
Martyna Gatkowska: ekspertka w dziedzinie teledetekcji satelitarnej (pomiary wykonywane zdalnie, z dużej odległości, z wykorzystaniem specjalnych czujników). Specjalizuje się w obszarze wykorzystania tej technologii w rolnictwie. Jest też ekspertką Funduszy Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Pełni rolę Ambasadora Projektów Biznesowych ESA w Polsce. Zajmuje się wsparciem przedstawicieli biznesu i Uczelni w procesie pozyskania funduszy europejskich. Z zamiłowania mentorka i edukatorka, wspierająca startupy i studentów w zakresie możliwości zastosowania danych satelitarnych w różnych sektorach gospodarki. Od niedawna pełni również rolę nauczycielki i w niecodzienny sposób stara się wprowadzać uczniów w niezwykły świat geografii.
Adrianna Graja: magister Mechatroniki Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej w specjalności Mechatronika Maszyn i Pojazdów. Obecnie lider Mission Operations i Inżynier Systemów w firmie SatRev oraz równolegle doktorantka na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej. Temat studiów doktorskich dotyczy opracowania satelitarnego payloadu (ang. payload – ładunek użyteczny) do prowadzenia eksperymentów biologicznych/bio-medycznych z wykorzystaniem LOC (lab-on-chip). Integrator i współprojektant payloadu oraz operator misji w projekcie satelity LabSat – czyli pierwszego europejskiego CubeSata do prowadzenia badań biologicznych – wystrzelonego 13 stycznia 2022, w ramach misji Transporter-3 (Falcon 9). Entuzjastka tego co alternatywne, optymalizacji procesów, zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i zdrowego stylu życia.
Galaktyka kobiet to cykl spotkań organizowanych w ramach programu ESERO-Polska, tworzonego w Centrum Nauki Kopernik. Ich celem jest wspieranie dziewcząt pragnących zajmować się naukami ścisłymi oraz inspirowanie tych, które jeszcze szukają swoich pasji.
Innowacyjne firmy oraz instytuty badawcze wciąż szukają młodych osób, które potrafią krytycznie myśleć, są kreatywne i nie boją się wyzwań. Tam znajdują pracę nie tylko astrofizycy badający bliski i odległy Wszechświat, astrobiolodzy szukający życia na innych planetach czy inżynierowie-konstruktorzy pojazdów kosmicznych. Potrzebne są programistki, projektantki aplikacji w najnowszych technologiach, analityczki i inne specjalistki w różnych dziedzinach: psychologii, medycynie, geologii planetarnej, energetyce przyszłości.
X edycja „Galaktyki Kobiet” to wydarzenie w formie online. Będzie składać się z krótkich wywiadów zakończonych sesją pytań i odpowiedzi od publiczności. Pytania już można przesyłać na adres: esero@kopernik.org.pl
Forma przesłania pytań:
- imię
- szkoła
- pytanie do ekspertki, z zwróceniem uwagi do której ekspertki jest ono kierowane
Śledź nas w mediach społecznościowych, gdzie umieszczamy wiele ciekawych materiałów dotyczących wydarzenia: https://www.facebook.com/eseropolska
-
Link do wydarzenia na Facebook:
-
Obejrzyj transmisję na żywo na naszym kanale YouTube: