NEWSLETTER
Informacje o warsztatach, aktualnościach oraz innych wydarzeniach dla nauczycieli.
Zapisz sięO kosmosie przy kawie: Powrót na Księżyc
W środę 12 października o godz. 18.00 zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „O kosmosie przy kawie”. Tym razem porozmawiamy na księżycowe tematy, poznamy Europejskie Wyzwanie Moon Camp oraz aktualnie najbardziej jaskrawy przykład misji księżycowej Artemis I.
Spotkamy się online. ZAPISZ SIĘ PRZEZ FORMULARZ
Powrót na Księżyc staje się coraz bardziej realny. Największe agencje kosmiczne współpracują nad budową bazy księżycowej umożliwiającej eksplorację Srebrnego Globu oraz będącej punktem przystankowym do dalszych kosmicznych podróży. Jakie są aktualne działania Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) w tym kierunku? Dlaczego ESA widzi w edukacji kosmicznej taki potencjał? Porozmawiamy o tym podczas spotkania.
Misja Artemis I to najbardziej jaskrawy przykład kosmicznego programu, którego celem jest zamieszkanie człowieka na Księżycu. Będzie pierwszym zintegrowanym testem lotniczym systemu eksploracji kosmosu NASA: statku kosmicznego Orion, rakiety Space Launch System (SLS) i systemów naziemnych w Centrum Kosmicznym Kennedy’ego na Przylądku Canaveral na Florydzie. Statek kosmiczny Orion jest przygotowywany wspólnie z ESA, która jest odpowiedzialna za moduł serwisowy. To pierwsza z serii coraz bardziej skomplikowanych misji organizowanych we współpracy międzynarodowej.
Artemis I będzie lotem bezzałogowym, który zapewni podstawy do eksploracji kosmosu przez człowieka oraz zademonstruje zaangażowanie agencji w zmianę kierunku eksploracji, a także pokaże zdolność do zamieszkania człowieka na Księżycu, a nawet dalej. Ten etap misji potrwa około trzech tygodni.
Moon Camp to edukacyjny projekt ESA oraz Fundacji Airbus przy wsparciu firmy Autodesk. Zadaniem uczniów i uczennic jest zaprojektowanie bazy księżycowej w 3D. Ma ona być domem dla co najmniej dwóch astronautów, chroniącym przed zagrożeniami oraz próżnią panującą w przestrzeni kosmicznej. Taki habitat potrzebny będzie astronautom i astronautkom, którzy w niedalekiej przyszłości mają pozostać na Księżycu przez długi czas. Myśląc o infrastrukturze, należy opracować systemy: ochrony przed promieniowaniem i meteorytami, produkcji energii, wydobycia i odzyskiwanie wody, produkcji żywności oraz wiele, wiele innych. Zespoły będą miały za zadanie opisać swój projekt w postaci raportu.
Wyzwanie podzielone jest na trzy kategorie, a w tym roku otwarto także wyzwanie szkolne:
- Moon Camp Discovery (dla początkujących, do 19 lat)
- Moon Camp Explorers (dla średniozaawansowanych, do 14 lat)
- Moon Camp Pioneers (dla zaawansowanych, 15–19 lat)
- Moon Camp@School (dla wszystkich, do 19 lat)
Nauczyciele mają dostęp do licznych materiałów dotyczących narzędzi do projektowania 3D oraz poszerzających wiedzę o Księżycu i jego wpływie na naszą planetę. Będą one doskonałym uzupełnieniem lekcji geografii, informatyki, fizyki czy biologii. Podczas spotkania opowiemy, jak i gdzie tych materiałów szukać i jak je wykorzystywać na zajęciach.
Korzyści dla dzieci i młodzieży biorących udział w wyzwaniu: rozwój licznych umiejętności – wykorzystania narzędzi do projektowania 3D, krytycznego myślenia, pracy w grupie, weryfikowania informacji, planowania rozwiązań samowystarczalnych i wykorzystania w sposób zrównoważony zasobów na Księżycu.
Uczestnicy i uczestniczki spotkania poznają narzędzie do projektowania 3D Autodesk®Tinkercad™.
Podczas spotkania porozmawiamy o:
- Misji Artemis I,
- europejskim module serwisowym na statku Orion,
- europejskim Wyzwaniu Moon Camp:
- kategoriach wyzwania i jego uczestnikach,
- wysyłaniu zgłoszeń,
- roli opiekuna/opiekunki zespołu,
- narzędziach, z których uczniowie i uczennice będą korzystać,
- materiałach wspierających edukatorów i edukatorki,
- materiałach, które warto polecić uczniom i uczennicom,
- wymaganiach konkursowych,
- harmonogramie wyzwania,
- przejdziemy także krótki kurs z podstaw wykorzystania narzędzia Tinkercad.
Odpowiemy na wszystkie Wasze pytania i pojawiające się wątpliwości.
Bądźcie z nami 12 października, o godzinie 18.00!