O kosmosie przy kawie: projekt ARISS

Halo ISS … słyszycie nas… OVER!!!

Chcielibyście porozmawiać z załogą przebywającą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) ale kompletnie nie wierzycie, że to jest możliwe?  Spotkajmy się online 8 lipca (czwartek) o godz. 18.00, dowiecie się, jak spełnić to marzenie.

Spotkamy się za pośrednictwem platformy ZOOM:

https://zoom.us/j/93536397135 

Pomogą Wam w tym goście kolejnego spotkania „O kosmosie przy kawie”:

Michał Kazimierczak, nauczyciel i opiekun Klubu Młodych Odkrywców „Kolska Wyspa”, który – dzięki współpracy z Organizacją ARISS Europa oraz Polskim Związkem Krótkofalowców – zorganizował wspólnie z trzema szkołami Sp2 Koło, LO Koło, Sp Brdów łączność z Międzynarodową Stacją Kosmiczną przez Telemost i wybrani uczniowie mogli zadać dowódcy załogi astronaucie Chrisowi Cassidy 12 pytań i posłuchać jego odpowiedzi.

Hubert Hajduk, były nauczyciel informatyki, krótkofalowiec (jego znak wywoławczy to SQ9AOL). Organizator trzech łączności z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS). Popularyzator projektów związanych z radiem amatorskim i kosmosem.

Krzysztof Haberko, nasz kolega z Centrum Nauki Kopernik, który hobbystycznie od czterech lat jest krótkofalowcem (jego znak wywoławczy to SQ5GN). Najbardziej lubi nadawać z terenu, w otoczeniu przyrody. Nasłuchuje wiadomości z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i ostatnio z powodzeniem przesyła krótkie wiadomości tekstowe przez ISS do innych krótkofalowców za pomocą radia obsługującego tzw. APRS (Automatic Packet Reporting System).

Spotkanie zaczniemy od rozmowy o projekcie radiowym ARISS (Amateur Radio on the International Space Station), dzięki któremu szkoły lub inne placówki edukacyjne mogą nawiązać łączność i porozmawiać w czasie rzeczywistym z załogą przebywającą aktualnie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Mogą też pobrać obrazy z obserwacji prowadzonych  z orbity ISS, czy wręcz sami zrobić zdjęcia za pomocą kamer umieszczonych na orbitującej stacji.

Szkoła czy placówka edukacyjna zainteresowana udziałem w takiej kosmicznej rozmowie powinna najpierw opracować działania edukacyjne o tematyce kosmicznej, a następnie opisać je we wniosku i przesłać na adres e-mail projektu. Od zgłoszenia do przeprowadzenia rozmowy może minąć nawet rok, jeśli wniosek zostanie zaakceptowany. Jednak – uwierzcie nam – procedura warta jest tego wysiłku, bo nagroda w postaci rozmowy z astronautami, którzy w tym czasie orbitują ponad 400 km nad naszymi głowami jest niesamowitym przeżyciem.

Idea tego edukacyjnego projektu powstała w międzynarodowej organizacji non-profit ARISS, która współpracuje z agencjami kosmicznymi w ramach umieszczania i wykorzystania na orbicie sprzętu radioamatorskiego do prowadzania łączności głosowych, cyfrowych oraz przesyłania obrazu. Projekt od lat inspiruje uczennice i uczniów na całym świecie do rozwijania zainteresowań nauką w obszarze STEM i planowania przyszłej kariery w sektorze kosmicznym.

Podczas spotkania porozmawiamy o:

  • Jak przygotować się do projektu
  • Jak nawiązać współpracę z krótkofalowcami z twojego środowiska lokalnego
  • Jak złożyć wniosek o przystąpienie do projektu
  • Jakie korzyści mają uczniowie i uczennice biorący udział w projekcie

Odpowiemy na wszystkie Wasze pytania i pojawiające się wątpliwości. Bądźcie z nami 8 lipca o 18.00

30.06.2021