NEWSLETTER
Informacje o warsztatach, aktualnościach oraz innych wydarzeniach dla nauczycieli.
Zapisz sięGalaktyka kobiet – II edycja
Gorąco zapraszamy na spotkanie z kosmicznymi ekspertkami organizowane przez Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej w Polsce (ESERO-Polska) w Planetarium Centrum Nauki Kopernik. Spotkanie odbędzie się 17 września, o godzinie 15:00.
Celem Galaktyki kobiet jest zainteresowanie młodych osób tematyką kosmiczną, nowymi technologiami i zawodami przyszłości. Nasze działania kierujemy przede wszystkim do dziewcząt, ponieważ wciąż stanowią mniejszość w zawodach technicznych i naukach ścisłych. Chcemy wyrównać szanse, by była dziedziną, w której dziewczyny czują się równie swobodnie jak chłopaki.
Uczennicom szkół średnich i studentkom chcemy udowodnić, że każda z nich ma prawo, a także możliwość wyboru tego, co ją interesuje, i czym chce się zająć zawodowo. Chcemy wesprzeć młode dziewczyny w śmielszym podejmowaniu decyzji. Nie dokonamy tego bez Państwa – nauczycielek i nauczycieli. Przyprowadźcie swoje uczennice na Galaktykę.
Wiedząc, że innym się udało, że są kobiety i dziewczyny, które myślą jak my, łatwiej jest podjąć decyzję i… zacząć rewolucjonizować świat. Podczas spotkania będziemy więc rozmawiać z kobietami, które już szturmują kosmos – tworzą rewolucyjne rozwiązania technologiczne, prowadzą ciekawe projekty, realizują się w swoich zawodach.
Oto zaproszone ekspertki:
Aleksandra Hamanowicz – doktorantka astrofizyki w Europejskim Obserwatorium Południowym, międzynarodowej organizacji budującej największe i najnowocześniejsze teleskopy na świecie oraz zarządzającej obserwatoriami astronomicznymi w Chile. Absolwentka astronomii w Obserwatorium Astronomicznym na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jeszcze w szkole średniej wielokrotnie startowała w Olimpiadzie Astronomicznej organizowanej przez Planetarium Śląskie w Chorzowie, osiągając kolejno tytuł finalisty a następnie laureata. Członkini drużyny narodowej na 6. Międzynarodową Olimpiadę Astronomii i Astrofizyki w Rio de Janeiro w Brazylii, gdzie otrzymała wyróżnienie. W swojej pracy naukowej Hamanowicz zajmuje się badaniem gazu w galaktykach, min. zagadnieniem przemieszczania się gazu z przestrzeni międzygalaktycznej do galaktyk, gdzie staje się budulcem nowych gwiazd. Przez kilka lat była redaktorką w czasopiśmie naukowym „Urania. Postępy Astronomii”. Pochodzi z małej miejscowości Wydminy na Mazurach.
Barbara Wajnchold – Magister inżynier inżynierii materiałowej i doktor nauk fizycznych, specjalizująca się w fotonice; jej możliwościach aplikacyjnych i przestrzeniach do wykorzystania, a w szczególności technologiach światłowodów specjalnych. Od roku 2014 pracuje w firmie InPhoTech, zarządzając międzynarodowymi projektami z zakresu badań i rozwoju nowych technologii światłowodowych. Nie tylko pracą, ale i sercem związana z przemysłem kosmicznym. Marzy, aby kiedyś polski światłowód specjalny poleciał z misją w kosmos.
Estera Kot – zaczyna doktorat w Zakładzie Elektrotechniki Teoretycznej i Informatyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej, gdzie będzie zajmować się wspomaganiem leczenia guzów mózgu na potrzeby Zakładu Medycyny Nuklearnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Skończyła elektrotechnikę i informatykę na Wydziale Elektrycznym PW. Przez półtora roku pracowała w firmie Intel – w Polsce i Stanach Zjednoczonych, zajmując się analityką i sztuczną inteligencją. Obecnie jest zatrudniona w Sony, w dziale Electronics Global Information Security — tworzy inteligentne systemy bezpieczeństwa. Współpracuje z twórcami start-upów, doradzając w kwestiach tworzenia i rozwoju produktów.
Martyna Wietecha – specjalistka ds. teledetekcji hiperspektralnej w Instytucie Badawczym Leśnictwa. Odpowiada za przetwarzanie i analizę obrazów satelitarnych oraz lotniczych, a także hiperspektralne pomiary terenowe. Zajmuje się rozwójem nowoczesnych technologii teledetekcyjnych oraz wdrażaniem ich do praktyki leśnej w Polsce. Jest absolwentką specjalizacji geoinformatyka i teledetekcja w Zakładzie Geoinformatyki, Kartografii i Teledetekcji Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę magisterską zrealizowała w ramach polsko-norweskiego projektu badawczego. Aktywnie działała w kołach studenckich przy realizacji projektów naukowych, praktyki studenckie zrealizowała w Tatrzańskim Parku Narodowym. Ma za sobą wiele wystąpień na międzynarodowych konferencjach naukowych i szkoleniach, w tym organizowanych przez NASA, NEESPI oraz ESA. Z zamiłowania podróżniczka i adeptka jogi.
Monika Osiak – od października br. studentka drugiego roku informatyki na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej. Członkini Geek Girls Carrots, gdzie odpowiada za tworzenie tekstów i pomoc przy organizacji warszawskich meetupów (spotkań ludzi połączonych zainteresowaniami, pasją lub wykonywaną pracą). Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa w Siedlcach. W klasie maturalnej, dzięki pracy w szkolnym planetarium oraz udziale w konkursie ReMY organizowanym przez ESERO Polska, zainteresowała się kosmosem. Zainteresowanie to doprowadziło ją na scenę Nieba Kopernika, gdzie podczas hackatonu planetaryjnego w 2017 współtworzyła pokaz na temat mitycznych stworzeń w gwiazdozbiorach różnych kultur. Jest wolontariuszką w Fundacji Onkologicznej Alivia, FabLab Twarda by Orange oraz IT for SHE Fundacji Perspektywy. Interesuje się językiem i kulturą Włoch. W wolnych chwilach czyta blogi lub na youtube ogląda śmieszne koty i filmy Gary’ego Vaynerchuka.
Weronika Woińska – uczy się w Akademia High School, gdzie realizuje program matury międzynarodowej A-Level, by w przyszłości studiować w Massachusetts Institute of Technology w Stanach Zjednoczonych. Przez rok nauki w liceum Bednarskiej Szkoły Realnej w Warszawie pracowała nad m.in. prototypem akceleratora zderzającego krople wody, układem przedstawiającym działanie wymiany cieplnej psa. Była członkinią zespołu, który zdobył III miejsce w polskim finale Europejskiego Konkursu CANSAT 2018, (Uczestnicy konkursu budują sondę, która po wystrzeleniu w rakiecie na wysokość około 3 km, spadając prowadzi pomiary w czasie rzeczywistym.) Interesuje się robotyką, w tym programowaniem, projektowaniem 3D, konstruowaniem i kreowaniem. W przyszłości chce tworzyć nowe rozwiązania poprzez synergię robotyki i medycyny.
Świat rozwija się szybko a my nie możemy stać w miejscu. Innowacyjne firmy oraz instytuty badawcze szukają młodych osób, które potrafią krytycznie myśleć, są kreatywne i nie boją się wyzwań. Dziewczyny mają duże możliwość i potencjał, by próbować swoich sił w przedmiotach STEM-owych. Niech czują się równie swobodnie z myślą, że to czym chcą się zajmować to jest właśnie „rocket science”.
Wydarzenie jest bezpłatne ale obowiązują wcześniejsze zapisy.
Znajdziecie nas również na facebooku