Ambasadorzy Kosmiczni ESERO – prezentacja sylwetek

Drodzy Edukatorzy!

Często zwracaliście się do nas z prośbą o wsparcie merytoryczne dla Waszych inicjatyw – rozwijanie zainteresowania uczniów, organizowanie warsztatów oraz współtworzenie wydarzeń związanych z tematyką kosmiczną. Niestety, nie zawsze mieliśmy możliwość pełnego zaangażowania się we wszystkie proponowane projekty. Postanowiliśmy jednak znaleźć sposób na rozwiązanie tego problemu – tak narodził się pomysł na stworzenie grupy Ambasadorów Kosmicznych ESERO, którzy reprezentują biuro ESERO w lokalnych społecznościach. Ambasadorzy prowadzą wykłady i warsztaty oraz zajmują się popularyzacją wiedzy o kosmosie. W skład zespołu wchodzą doświadczeni nauczyciele, naukowcy oraz przedstawiciele sektora kosmicznego. Wśród Ambasadorów nie brakuje również uczniów – współpracujemy np. z zespołem CANpernicus, który stanął na podium europejskich finałów konkursu CanSat 2017.

Poszerzenie zakresu naszych działań przyczyni się do zwiększenia zainteresowania uczniów tematyką STEM. Wydarzenia, które poprowadzą Ambasadorzy Kosmiczni ESERO oraz nowe materiały edukacyjne dla uczniów i nauczycieli będą inspiracją do pogłębiania swojej wiedzy o kosmosie.

Jeżeli chcecie zaprosić Ambasadora do Waszej szkoły, prosimy o kontakt pod adresem: esero@kopernik.org.pl

Poniżej przedstawiamy Ambasadorów Kosmicznych ESERO

 

Małgorzata Pawlik-Podgórska

Małgorzata Pawlik-Podgórska

Małgorzata Pawlik-Podgórska

Nauczycielka fizyki i matematyki z 25 letnim stażem. Pracuje w Miejskim Zespole Szkół w Czeladzi. W swojej pracy poszukuje nowych rozwiązań aktywizujących uczniów do nauki i działania. Od wielu lat angażuje się w realizację krajowych i międzynarodowych projektów edukacyjnych popularyzujących STEM. Dwukrotnie brała udział w kampaniach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej promujących odnawialne źródła energii oraz w programie edukacyjnym Krajowego Punktu Kontaktowego Euratom–IFPiLM: „Fuzja jądrowa – czysta i bezpieczna energia przyszłości”. Zrealizowała pięć projektów eTwinning o tematyce przyrodniczej (wszystkie uzyskały Krajowa Odznakę Jakości, a trzy z nich znalazły się wśród laureatów krajowego lub europejskiego konkursu eTwinning). Uczestniczka wielu kursów doskonalenia zawodowego nauczycieli, m. in.: Educators at Space Academy (2016 U.S. Space & Rocket Centre, Huntsville, Alabama, USA); Space Robotics Workshop (2016, ESA Redu, Belgia); European Association for Astronomy Education Summer School of Astronomy (2004, de Glind, Holandia i 2009 Granada Hiszpania); Content and Language Integrated-Learning for Maths and Science Teachers (2013, Exeter, Anglia).

Bogna Pazderska

Bogna Pazderska

Bogna Pazderska

Astronomka z wykształcenia, od lat specjalizująca się w radioastronomii. Przez kilka lat pracowała, tworząc oprogramowanie do redukcji danych na potrzeby obserwatorium astronomicznego w Piwnicach pod Toruniem. Obecnie pracuje w szkolnym obserwatorium astronomicznym w Gdańskich Szkołach Autonomicznych i uczy w Międzynarodowej Szkole Przedmiotów Ścisłych. Przez wiele lat realizowała projekty popularyzujące astronomię i fizykę doświadczalną (finansowane głównie z grantów Unii Europejskiej), prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Dziecięcym w Toruniu i organizuje w Trójmieście imprezy związane ze zjawiskami astronomicznymi. Ostatnio wykładowczyni astronomii na warsztatach w Polsce i w Kirgistanie (w ramach działalności stowarzyszenia „Pod Wspólnym Niebem“). Od 2015 roku uczestniczy w większości warsztatów organizowanych przez ESERO.

Waldemar Grabowski

Waldemar Grabowski

Waldemar Grabowski

Z wykształcenia fizyk komputerowy. W 2006 roku ukończył studia magisterskie na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Obecnie jest studentem II roku studiów doktoranckich w/w Wydziału na kierunku fizyka (specjalizacji fizyka medyczna). W pracy naukowej zajmuje się analizą danych rejestrowanych metodą Holtera z wykorzystaniem techniki SampEn. Na co dzień pracuje jako nauczyciel fizyki w III Liceum Ogólnokształcącym im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Zielonej Górze. Prowadził warsztaty dla Samorządowego Ośrodka Doskonalenia i Doradztwa, jest wiceprezesem Stowarzyszenia Nauczycieli Fizyki oraz Stowarzyszenia Edukacja z Trójką, wykłada w Lubuskiej Akademii Nauczycieli. W lipcu 2014 roku ukończył High School Teachers Programme – trzytygodniowy program dydaktyczny, który odbył się w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie, oraz w czerwcu 2017 ukończył program Honeywell Educators at Space Academy, który odbył się w Space&Rocket Centre w Huntsville w Alabamie, USA.

W minionym roku szkolnym uczniowie Waldemara Grabowskiego odnieśli szereg sukcesów w konkursach (ogólnopolskich i międzynarodowych) o tematyce związanej z astronomią, w tym m.in.: III miejsce w drugiej polskiej edycji Konkursu CanSat, III miejsce w drugiej edycji Konkursu ReMY, I i II miejsce w trzeciej edycji Konkursu ReMY, III miejsce w półfinałach regionalnych międzynarodowego konkursu „Odysseus II” oraz I miejsce w konkursie „Cassini Scientist for a Day”.

Waldemar Grabowski, wspólnie ze Stowarzyszeniem Nauczycieli Fizyki, przygotowuje i przeprowadza wykłady, warsztaty i prezentacje dla uczniów zielonogórskich szkół. To z jego inicjatywy organizowana jest wycieczka szkolna pt.: „Europejskie Perły”, podczas której uczniowie odwiedzili już m.in.: CERN, Europejskie Obserwatorium Fal Grawitacyjnych VIRGO czy elektrownię jądrową w Temelinie.

Zespół CANpernicus:

Kajetan Rachwał, Stefan Rucki i Łukasz Komoszyński

Zespół CANpernicus podczas zawodów CanSat

Zespół CANpernicus podczas zawodów CanSat