Zaproś ambasadora

Małgorzata Pawlik-Podgórska

Nauczycielka fizyki i matematyki z 25 letnim stażem. Pracuje w Miejskim Zespole Szkół w Czeladzi. W swojej pracy poszukuje nowych rozwiązań aktywizujących uczniów do nauki i działania. Od wielu lat angażuje się w realizację krajowych i międzynarodowych projektów edukacyjnych popularyzujących STEM. Dwukrotnie brała udział w kampaniach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej promujących odnawialne źródła energii oraz w programie edukacyjnym Krajowego Punktu Kontaktowego Euratom–IFPiLM: „Fuzja jądrowa – czysta i bezpieczna energia przyszłości”. Zrealizowała pięć projektów eTwinning o tematyce przyrodniczej (wszystkie uzyskały Krajowa Odznakę Jakości, a trzy z nich znalazły się wśród laureatów krajowego lub europejskiego konkursu eTwinning). Uczestniczka wielu kursów doskonalenia zawodowego nauczycieli, m. in.: Educators at Space Academy (2016 U.S. Space & Rocket Centre, Huntsville, Alabama, USA); Space Robotics Workshop (2016, ESA Redu, Belgia); European Association for Astronomy Education Summer School of Astronomy (2004, de Glind, Holandia i 2009 Granada Hiszpania); Content and Language Integrated-Learning for Maths and Science Teachers (2013, Exeter, Anglia).

Bogna Pazderska

Astronomka z wykształcenia, od lat specjalizująca się w radioastronomii. Przez kilka lat pracowała, tworząc oprogramowanie do redukcji danych na potrzeby obserwatorium astronomicznego w Piwnicach pod Toruniem. Obecnie pracuje w szkolnym obserwatorium astronomicznym w Gdańskich Szkołach Autonomicznych i uczy w Międzynarodowej Szkole Przedmiotów Ścisłych. Przez wiele lat realizowała projekty popularyzujące astronomię i fizykę doświadczalną (finansowane głównie z grantów Unii Europejskiej), prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Dziecięcym w Toruniu i organizuje w Trójmieście imprezy związane ze zjawiskami astronomicznymi. Ostatnio wykładowczyni astronomii na warsztatach w Polsce i w Kirgistanie (w ramach działalności stowarzyszenia „Pod Wspólnym Niebem“). Od 2015 roku uczestniczy w większości warsztatów organizowanych przez ESERO.

Waldemar Grabowski

Z wykształcenia fizyk komputerowy. W 2006 roku ukończył studia magisterskie na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Obecnie jest studentem II roku studiów doktoranckich w/w Wydziału na kierunku fizyka (specjalizacji fizyka medyczna). W pracy naukowej zajmuje się analizą danych rejestrowanych metodą Holtera z wykorzystaniem techniki SampEn. Na co dzień pracuje jako nauczyciel fizyki w III Liceum Ogólnokształcącym im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Zielonej Górze. Prowadził warsztaty dla Samorządowego Ośrodka Doskonalenia i Doradztwa, jest wiceprezesem Stowarzyszenia Nauczycieli Fizyki oraz Stowarzyszenia Edukacja z Trójką, wykłada w Lubuskiej Akademii Nauczycieli. W lipcu 2014 roku ukończył High School Teachers Programme – trzytygodniowy program dydaktyczny, który odbył się w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie, oraz w czerwcu 2017 ukończył program Honeywell Educators at Space Academy, który odbył się w Space&Rocket Centre w Huntsville w Alabamie, USA.

W minionym roku szkolnym uczniowie Waldemara Grabowskiego odnieśli szereg sukcesów w konkursach (ogólnopolskich i międzynarodowych) o tematyce związanej z astronomią, w tym m.in.: III miejsce w drugiej polskiej edycji Konkursu CanSat, III miejsce w drugiej edycji Konkursu ReMY, I i II miejsce w trzeciej edycji Konkursu ReMY, III miejsce w półfinałach regionalnych międzynarodowego konkursu „Odysseus II” oraz I miejsce w konkursie „Cassini Scientist for a Day”.

Waldemar Grabowski, wspólnie ze Stowarzyszeniem Nauczycieli Fizyki, przygotowuje i przeprowadza wykłady, warsztaty i prezentacje dla uczniów zielonogórskich szkół. To z jego inicjatywy organizowana jest wycieczka szkolna pt.: „Europejskie Perły”, podczas której uczniowie odwiedzili już m.in.: CERN, Europejskie Obserwatorium Fal Grawitacyjnych VIRGO czy elektrownię jądrową w Temelinie.

Zespół CANpernicus

Kajetan Rachwał, Stefan Rucki i Łukasz Komoszyński