Moon Camp @home

Zaprojektuj swoją bazę księżycową nie wychodząc z domu!

Wyzwanie Moon Camp @home to edukacyjny projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz Fundacji Airbus przy wsparciu firmy Autodesk. Przenosi nas w świat projektowania trójwymiarowego – 3D, który pozwoli zespołom miłośniczek i miłośników kosmosu stworzyć księżycową bazę lub fragment księżycowej misji. W przyszłości, aby astronauci i astronautki mogli pozostać na Księżycu przez długi czas, należy przygotować im całą infrastrukturę, która pomoże sprostać różnym wyzwaniom, czekającym na odkrywców i odkrywczynie tego Srebrnego Globu. Niektóre z nich to ochrona przed promieniowaniem i meteorytami, produkcja energii, wydobycie i odzyskiwanie wody, czy produkcja żywności oraz wiele, wiele innych. Wyzwanie zaprasza do zbadania Księżyca i opracowania projektów, które mogą rozwiązać problemy, jakim przyjdzie się zmierzyć przyszłym astronautom i astronautkom.

Kto może wziąć udział w wyzwaniu?

 • Osoby indywidualne mające maksymalnie 18 lat (w momencie rejestracji),
 • Zespoły składające się z osób mających maksymalnie 18 lat (w momencie rejestracji) – (nie została zdefiniowana minimalna/maksymalna liczba osób w zespole, rekomendujemy jednak, by zespół składał się maksymalnie z 6 osób),
 • Rodzeństwa, osoby mające maksymalnie 18 lat (w momencie rejestracji).

Na platformie internetowej Moon Camp @home mogą rejestrować się tylko osoby dorosłe (rodzice, nauczyciele, mentorzy). Ich zadaniem jest wspieranie uczestników i uczestniczek w wyzwaniu oraz zgłoszenie przygotowanych przez nich projektów. Dotyczy to osób poniżej 18 roku życia.

Jak przesłać zgłoszenie?

Zgłoszenia należy przesłać za pośrednictwem platformy konkursu. Termin przesyłania zgłoszeń mija 4 września 2020.

 1. Model 3D bazy księżycowej należy stworzyć wyłącznie przy użyciu programu Autodesk®Tinkercad™Zgłoszenia przygotowane w innych programach nie będą akceptowane.
 2. Zgłoszenie musi zawierać krótki opis projektu, napisany w języku angielskim (należy zawrzeć informacje o tym dlaczego tak został przygotowany projekt oraz jakie są naukowe przesłanki stojące za danym pomysłem);
 3. Zgłoszenie powinno zawierać przynajmniej jeden zrzut ekranu modelu 3D w pliku o rozszerzeniu .JPG lub .PNG; oraz link do projektu – należy upewnić się, że jest publiczny, aby zespół ds. edukacji ESA mógł go zobaczyć (jak udostępnić swój publiczny link).
 4. Przesyłając projekt, uczestnicy wyrażają zgodę na to, że zostanie on umieszczony na platformie Moon Camp @home. Uczestnicy/ki akceptują fakt, że biuro edukacji ESA oraz partnerzy będą mieli prawo do wykorzystania całości lub części projektu do celów informacyjnych i edukacyjnych.
 5. ESA i fundacja Airbus, zastrzegają sobie prawo do zdyskwalifikowania zgłoszeń, które nie będą zgodne z wytycznymi lub będą zawierały wiadomości uznane za obraźliwe lub nieodpowiednie do upublicznienia.

Wyzwanie Moon Camp @home nie podlega systemowi oceny. Wszyscy uczestnicy i uczestniczki, którzy prześlą zgłoszenie, zgodne wytycznymi wyzwania, otrzymają certyfikat uczestnictwa. 

Zanim zaczniecie projektować swoje bazy księżycowe, warto zastanowić się dlaczego naszym celem podróży jest Księżyc?

Specyfikacja projektów:

Zadaniem jest kreatywne zaprojektowanie bazy księżycowej za pomocą narzędzia Autodesk®Tinkercad™. Uczestnicy i uczestniczki mają do wyboru jedno z następujących wyzwań, zaprojektować:

 • lądownik księżycowy,
 • łazik księżycowy,
 • rakietę,
 • stację kosmiczną,
 • kompletną bazę na Księżycu z pełną infrastrukturą (kwaterami astronautów, szklarnią, siłownią, laboratorium i elektrownią).

Kilka wskazówek:

Kontakt

Wszystkie pytania formułowane w języku angielskim dotyczące wyzwania Moon Camp @home, powinny być kierowane bezpośrednio pod adres moon.camp@esa.int

Polskie biuro ESERO-Polska, również służy pomocą pod adresem esero@kopernik.org.pl