Mission X @home

Trenuj jak astronauci i astronautki nie wychodząc z domu!

Mission X to międzynarodowe wyzwanie edukacyjne koncentrujące się na sprawności fizycznej i odżywianiu, który zachęca uczestniczki i uczestników do trenowania jak astronauci/tki. 

Zespoły wykonują zadania i zdobywają punkty, dzięki którym maskotki Mission X – Luna i Leo – będą mogły odbyć podróż na Księżyc. Na wyzwanie składają się dwa zestawy zadań dla chętnych: zadania fizyczne, które pomagają uczniom i uczennicom w wykształceniu siły, wytrzymałości, koordynacji i orientacji przestrzennej oraz zadania naukowe, które koncentrują się na tematach naukowo-przyrodniczych i pozwalają uczniom ćwiczyć rozumowanie naukowe i pracę w zespole.

Zobaczcie jak do tego wyzwania zaprasza Was astronauta ESA, Luca Parmitano!

Wyzwanie Mission X  – spacer na Księżyc jest kontynuowane! Umożliwiono zespołom przesyłanie działań na stronę Mission X i zbieranie punktów do 4 września 2020 r.

  • Jeśli jesteś już zarejestrowany, kontynuuj przesyłanie swoich działań przy użyciu już zgłoszonej nazwy zespołu. Uwaga dla liderów zespołów: członkowie zespołu mogą ukończyć i przesłać swoje działania indywidualnie i zbierać punkty.
  • Jeśli jeszcze nie brałeś udziału w wyzwaniu a szukasz zabawnych, łatwych do wykonania działań o tematyce kosmicznej, nadal masz szansę! Misja X: trenuj jak astronauta jest również otwarta dla rodzin, nie tylko grup szkolnych. Możesz dołączyć do trwającego Wyzwania – spacer na Księżyc, aby zdobyć punkty i pomóc Lunie i Leo dojść na Księżyc. Zarejestruj swój zespół rodzinny w swoim kraju, korzystając ze strony.

Zarejestruj swój zespół i w ramach edycji Mission X @home podążaj tymi 4 krokami:

Krok 1: Obserwuj wyzwanie w mediach społecznościowych (portale są prowadzone w języku angielskim)

Krok 2: Ukończ dwutygodniowe wyzwanie (lista wyzwań jest aktualizowana na stronie oraz podawana w mediach społecznościowych)

  • Możesz wykonać wyzwania indywidualnie lub jako zespół (połącz się z koleżankami i kolegami wirtualnie – wspierajcie się w wypełnianiu dziennika aktywności)
  • Możesz wykonać wyzwanie wspólnie z rodziną

Krok 3: Udostępnij swoje postępy

  • Dokumentuj swój udział w wyzwaniu i opublikuj: filmy lub zdjęcia na dowolnej stronie portalu społecznościowego wyzwania, używając #trainlikeanastronaut
  • Najbardziej kreatywne posty zostaną otrzymają tytuł stażysta tygodnia!

Krok 4: Bądź czujny/a!

  • Polub i udostępnij posty
  • Pod koniec każdego wyzwania wypatruj wyróżnionego stażysty tygodnia.

Kto może wziąć udział w wyzwaniu?

  • Przedział wiekowy: Zadania Mission X opracowano dla przedziału wiekowego 8-12 lat, lecz można je z łatwością zmodyfikować dla innych grup wiekowych i poziomów umiejętności.
  • Zespoły: nie ma minimalnej ani maksymalnej liczby członków w zespołach, aby wziąć udział  w wyzwaniu. Zaleca się, aby uczniowie pracowali przynajmniej w parach pod nadzorem nauczyciela, instruktora, prowadzącego lub rodzica. Udział w wyzwaniu mogą brać zespoły złożone z rodzin a nawet całe szkoły.

Jak przesłać zgłoszenie?

Mission X jest dostępne na całym świecie, a zespoły mogą rejestrować się w swoim krajowym systemie za pośrednictwem platformy konkursu. Punkty należy przesyłać po wypełnieniu poszczególnych zadań za pośrednictwem specjalnego kalkulatora. Termin przesyłania zgłoszeń został wydłużony do 4 września 2020.

Kilka wskazówek

Kontakt

Koordynatorką krajową wyzwania jest Pani Elżbieta Rząca, wszelkie pytania dotyczące Mission X należy kierować na adres trainlikeastronautpoland@gmail.com

Jeśli masz pomysły na sposoby dostosowania działań Mission X do użytku w domu, prześlij je na adres wyzwania Mission-x@stem.org.uk

Polskie biuro ESERO-Polska, również służy pomocą pod adresem esero@kopernik.org.pl