CADSat @home

Zaprojektuj kosmiczną puszkę!

CADSat @home to wyzwanie edukacyjne Europejskiej Agencji Kosmiczne (ESA), który jest nową odsłoną znanego już projektu CanSat. Ta aktywność zaprasza uczniów i uczennice do zaprojektowania trójwymiarowego modelu satelity wielkości puszki po napoju. Daje szansę zastanowienia się nad budowaniem satelitów, jakie powinny mieć funkcje lub jakie projekty i pomysły naukowe mają realizować. Wspiera rozwój umiejętności projektowania, wyobraźni przestrzennej i planowania mini-misji kosmicznych. Model należy wykonać korzystając z jednego z wybranych narzędzi do projektowania oraz przygotować opis eksperymentu, który miałby być przeprowadzony przy pomocy mini-satelity.

Zaplanuj przełomową misję naukową i zaprojektuj w domu własnego CADSata!

Kto może wziąć udział w wyzwaniu?

 • Osoby indywidualne w wieku 12-18 lat,
 • Zespoły składające się z osób w wieku 12-18 lat (nie została zdefiniowana minimalna/maksymalna liczba osób w zespole, rekomendujemy jednak, by zespół składał się z maksymalnie 6 osób),
 • Rodzeństwa w wieku 12-18 lat.

Na platformie internetowej CADSat@home mogą rejestrować się tylko osoby dorosłe (rodzice, nauczyciele, mentorzy). Ich zadaniem jest wspieranie uczestników i uczestniczek w wyzwaniu oraz zgłoszenie przygotowanych przez nich projektów. Dotyczy to osób poniżej 18 roku życia.

Jak przesłać zgłoszenie?

Zgłoszenia należy przesłać za pośrednictwem platformy konkursu. Termin przesyłania zgłoszeń mija 4 września 2020.

Na co należy zwrócić uwagę przy projektowaniu swojego mini-satelity:

 1. Należy przemyśleć cele projektowanej misji, idealną inspiracją będą prawdziwe misje ESA.
 2. CADSat powinien mieć zaprojektowane elementy pozwalające na wykonanie obowiązkowej misji podstawowej.
 3. Misja dodatkowa to już projekt indywidualny. Należy wybrać moduły lub czujniki, które pozwolą osiągnąć założone cele. Przy każdej misji kosmicznej, naukowcy i inżynierowie współpracują, aby projekt satelity był jak najlepszy oraz odpowiadał potrzebom naukowym i badaniom, które będą za jego pośrednictwem prowadzone. Wszystkie wielkie misje kosmiczne, od samego początku ery kosmicznej, wykorzystują nowe i innowacyjne instrumenty, aby zajrzeć w głąb Wszechświata i dać nam choć niewielkie przesłanki do zrozumienia najbardziej ekscytujących tajemnic nauki. Nie należy się więc bać śmiałych projektów i nowych propozycji.
 4. Należy wybrać platformę do modelowania trójwymiarowego.
 5. Należy utworzyć cylinder trójwymiarowego modelu o wymiarach: wysokość 115 mm i średnica 66 mm (to główne ograniczenie projektów). Następnie przygotować wszystkie wersje czujników, które miałyby zostać umieszczone wewnątrz CADSata oraz stację naziemną i jej elementy. Należy przygotować przekrój mini-satelity z pokazanymi czujnikami.
 6. Ostateczne zgłoszenie powinno zawierać kilka zrzutów ekranu projektu w formacie .jpg lub .png oraz zapis projektu w pliku o rozszerzeniu .stl lub .obg (maksymalny rozmiar pliku 50 Mb). Projekty przygotowane za pomocą platform: Autodesk®Tinkercad™ lub Autodesk®Fusion 360, mogą zostać przesłane w postaci linku do projektu – należy upewnić się, że jest on publiczny, aby zespół ds. edukacji ESA mógł go zobaczyć.
 7. Gotowy projekt wraz z opisem misji należy przesłać za pośrednictwem platformy konkursu. Przypominamy, konto na platformie mogą założyć tylko osoby pełnoletnie.
 8. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, wkrótce zostanie umieszczony w galerii CADSat!

CADSat @home nie podlega systemowi oceny. Wszyscy uczestnicy i uczestniczki, którzy prześlą zgłoszenie, zgodne wytycznymi wyzwania, otrzymają certyfikat uczestnictwa. Przesyłając projekt, uczestnicy wyrażają zgodę na to, że ich projekt zostanie umieszczony na platformie CADSat. Uczestnicy/ki akceptują fakt, że biuro edukacji ESA oraz partnerzy będą mieli prawo do wykorzystania całości lub części projektu do celów informacyjnych i edukacyjnych.

Specyfikacja projektów:

 1. CADSat powinien mieć zaprojektowane elementy pozwalające na wykonanie obowiązkowej misji podstawowej, czyli dokonać pomiaru dwóch parametrów oraz przesyłać dane jako dane telemetryczne do stacji naziemnej:
  • pomiar temperatury
  • pomiar ciśnienia
 2. Wszystkie elementy mini-satelity CADSat muszą mieścić się w standardowej puszce do napojów bezalkoholowych (wysokość 115 mm i 66 mm średnicy), z wyjątkiem spadochronu. Anteny radiowe i anteny GPS mogą być zamontowany zewnętrznie: na górze lub na dole puszki, w zależności od projektu, ale nie mogą zostać umieszczone na bokach.
 3. CADSat musi być zasilany z baterii i/lub paneli słonecznych.
 4. Zalecane jest zaprojektowanie systemu ustalania pozycji do wyszukiwania mini-satelity (sygnał dźwiękowy, sygnał nawigacyjny, GPS itp.).
 5. CADSat powinien mieć system odzyskiwania, taki jak spadochron, który może być później ponownie użyty. Zaleca się stosowanie jasnych tkanin, które ułatwią odzyskanie CADSat po wylądowaniu.

Pomimo, że wyzwanie CADSat to głównie projektowanie mini-satelity, należy zadbać o realizm projektu i zastanowić się nad wszystkimi elementami potrzebnymi w przygotowywanej misji. Należy również wziąć po uwagę ograniczenia przedstawione w specyfice projektów.

Kontakt:

Wszystkie pytania formułowane w języku angielskim dotyczące wyzwania CADSat, powinny być kierowane bezpośrednio pod adres cansat@esa.int lub na stronie wyzwania https://cadsat.esa.int/.

Polskie biuro ESERO-Polska, również służy pomocą pod adresem esero@kopernik.org.pl