Znamy zwycięzców konkursu ReMY 2017

Łaziki, którymi sterowali uczestnicy konkursu ReMY. Fot. CNK/ESERO

Łaziki, którymi sterowali uczestnicy konkursu ReMY. Fot. CNK/ESERO

Po raz trzeci obyła się gala wręczenia nagród nagród w konkursie Remote Mars Yard. Współorganizowany przez biuro ESERO Europejskiej Agencji Kosmicznej i firmę ABM Space konkurs oferuje młodym ludziom szansę na wykazanie się swoją pomysłowością a także na pogłębienie wiedzy o podboju kosmosu w różnych dziedzinach, począwszy od astronautyki i astrobiologii, przez geologię i inżynierię kosmiczną, po podróże międzyplanetarne.

Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych (gimnazjum i szkoły średnie) i mają za sobą kilka etapów konkursu – m.in. przygotowanie planu misji i ostateczne jazdy finałowe, które miały na przełomie kwietnia i maja 2017 roku na makiecie symulującej powierzchnię Marsa.

Zadaniem uczestników było stworzenie zespołu badaczy i inżynierów, którzy biorą udział w symulowanym lądowaniu na Marsie. Badają tam jeden z marsjańskich kraterów, sterując specjalnie do tego celu zbudowanym łazikiem marsjańskim przez Internet. Zespoły składające się z uczniów gimnazjów lub szkół ponadgimnazjalnych w wieku od 13 do 20 roku życia, wraz z opiekunem, konkurowały ze sobą na przestrzeni paru miesięcy o miano najlepszych badaczy czerwonej planety. Aby symulacja była jak najbardziej zbliżona do rzeczywistości, konkursowe łaziki oraz makieta marsjańskiego krateru zostały zbudowane specjalnie na potrzeby rywalizacji przez specjalistów z firmy ABM Space.

Lista zwycięzców

W kategorii Gimnazjum:

  1. Warriors
  2. Reymontowski Klub Odkrywców
  3. Amatorzy Regolitu

W kategorii Liceum/Technikum

  1. Solar Squad
  2. Dream Chasers
  3. Marsjanusze 2.0

Uczestnikom serdecznie gratulujemy ogromu włożonej pracy i profesjonalnego podejścia!

Uczestnicy konkursu ReMY podczas gali finałowej w maju 2017 r. Fot. CNK/ESERO

Uczestnicy konkursu ReMY podczas gali finałowej w maju 2017 r. Fot. CNK/ESERO

Podczas gali wręczenia nagród 27 maja 2017 r. w Centrum Nauki Kopernik uczestnicy mieli okazję poznać kulisy życia w habitacie marsjańskim – o swoim doświadczeniu z dwutygodniowego pobytu w takim miejscu zlokalizowanym na pustyni w Stanach Zjednoczonych opowiedziała dr Natalia Zalewska – planetolog z Instytutu Lotnictwa oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN. Więcej na temat wyprawy można przeczytać i posłuchać tutaj.

O swojej przygodzie z inżynierią opowiedzieli również przedstawiciele koła naukowego AGH Space Systems, którego członkowie już niebawem będą reprezentować Polskę na międzynarodowych studenckich finałach konkursu CanSat.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z gali finałowej dostępnej poniżej.