Zapraszamy do udziału w konkursie Astro Pi

Astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Thomas Pesquet ma przyjemność ogłosić nowy konkurs dla uczniów do ukończenia 17 roku życia ze wszystkich krajów będących członkami Europejskiej Agencji Kosmicznej. Thomas z niecierpliwością czeka na zbliżającą się misję Proxima, ale przed lotem na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) chciałby zaprosić Was do wzięcia udziału w konkursie European Astro Pi Challenge.

Astro Pi w obudowie. Źródło: ESA/NASA

Na pokładzie ISS znajdują się dwa komputery Astro Pi: Ed i Izzy. Jeden z nich pozostaje do dyspozycji Thomasa i możemy uruchamiać na nim programy komputerowe opracowane przez uczniów!

Komputery Astro Pi

Astro Pi to zaadaptowane do celów naukowych minikomputery Raspberry Pi, które znajdują się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Urządzenie to jest prawdziwym komputerem zamkniętym w jednej płytce elektronicznej, do której można podłączać różne akcesoria. Oba komputery Raspberry Pi znajdujące się na pokładzie ISS są wyposażone w moduł Sense HAT, który pozwala wyczuwać ruch, mierzyć wilgotność, temperaturę i ciśnienie oraz wykrywać promieniowanie. Dodatkowo, astronauci mogą w posługiwać się joystickiem i przyciskami mini-komputera – podobnie jak w konsoli do gier. Każdy komputer Astro Pi jest wyposażony w inny rodzaj kamery: Izzy posiada kamerę, która „widzi” w podczerwieni, a Ed – standardową kamerę działającą w zakresie fal widzialnych. Ed jest gotowy do pracy i z niecierpliwością czeka na uruchomienie kodu młodych programistów.

Jak wziąć udział w konkursie?

Konkurs jest przeznaczony dla uczniów do ukończenia 17 roku życia (w momencie rejestracji) z krajów członkowskich Europejskiej Agencji Kosmicznej. Uczniowie zgłaszają się do konkursu jako drużyna. Każda drużyna musi mieć wsparcie co najmniej jednego nauczyciela.

Konkurs podzielony jest na dwa etapy. W ramach pierwszego etapu zespoły do 13 listopada 2016 r. muszą się zarejestrować online korzystając z formularza rejestracyjnego oraz przedstawić swój plan misji. Drugi etap będzie polegał na rozwiązaniu zadania konkursowego zaproponowanego przez astronautę Thomasa Pesqueta.